Kocasert, “İhracat Artışı Hız Kesmiyor”

Kocasert, “İhracat Artışı Hız Kesmiyor”

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı ve TİM Başkan Vekili Süleyman Kocasert, ihracat artışının hız kesmeden bu ayda da devam ettiğini açıkladı.

   “Doğru hedeflere güçlü adımlar atıyoruz” diyen Kocasert, “Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından eylül ayı ihracat rakamları açıklandı. İhracat artışı hız kesmeden bu ay da devam etti. Denizli İhracatçılar Birliği tarafından kayda alınan ihracat Eylül ayında yüzde 11,8 artarak 199 milyon USD olarak gerçekleşti. Ocak-Eylül döneminde ise 1 milyar 795 milyon USD’yi yakalayan ihracat geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 13,5 oranında artış gösterdi. Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan Denizli ihracatı ise eylül ayında yüzde 4,5 oranında artarak 245 milyon USD’ye ulaştı. Yılın ilk 9 ayında, Denizli ihracatı yüzde 8,1 artarak 2 milyar 208 milyon USD’yi yakaladı. Ülke ihracatı eylül ayında bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 8,9 artışla 11 milyar 337 milyon USD oldu. Ocak-Eylül döneminde ise yüzde 10,6 artışla 114 milyar 661 milyon USD olarak gerçekleşti. “İhracat Atılım Yılı” ilan edilen 2017’de hem ilimiz hem ülkemiz adına bu denli yüksek ihracat artış performansına ulaşmamız, doğru hedeflere güçlü adımlar attığımızın en açık göstergesi oldu” dedi.

“NET İHRACAT BÜYÜMEYİ TETİKLİYOR!”

Kocasert, “İlk çeyrekteki yüzde 5,2 ve ikinci çeyrekteki yüzde 5,1 büyüme performansımıza net ihracatın katkısı iki puan olarak gerçekleşmişti. Üçüncü çeyrekte de beklentilerin paralelinde yüzde 7’nin üzerinde bir büyüme verisi yakalayacağız ve ihracatımız büyümeye ilk iki çeyrekte olduğu gibi yine pozitif katkı sağlamaya devam edecek” diye konuştu.

“İHRACATTA TARİHİ ZİRVE UZAK DEĞİL!”

Kocasert şunları söyledi, “2017 yılı ihracat hedefi, Orta Vadeli Program’da 153,3 milyar USD’den, 156,5 milyar USD’ye revize edildi. İhracat hedefimizin yukarı yönlü revize edilmesi açıkçası hepimizi son derece sevindirdi. Geçen yılın son aylarında başlayan ve 2017’nin ilk aylarında gelen ihracat verileri, yılsonunda 155 milyar USD dolaylarında ihracat gerçekleştireceğimizin ipuçlarını güçlü bir şekilde veriyordu. Önceki değerlendirmelerimde, 2014 yılında yakaladığımız tarihi zirve olan 157,6 milyar USD’lik ihracat değerini geride bırakacağımızın sürpriz olmayacağını belirtmiştim. Ardı ardına rekorlar kırdığımız 2017 yılının son üç ayında göstereceğimiz performans neticesinde, tarihi zirvenin uzak olmadığı ve olumlu senaryoyu baz aldığımızda, yılı yeni bir rekorla kapatabileceğimiz kanaatindeyim.”

 

 

Emojiler İle Tepki Ver

YORUMLAR