Yabancı Yatırımcı Türkiye’ye Güveniyor

Yabancı Yatırımcı Türkiye’ye Güveniyor

TİM Başkan Vekili ve DENİB Başkanı  Süleyman Kocasert, borsa ve dövizde yaşanan gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu. Başkan Kocasert, 2017 yılında artan ihracat ve turizm gelirlerine ilaveten, portföy yatırımlarında da ciddi bir yükseliş söz konusu olduğunu belirterek, “Ülkemize yabancı para girişinin artması sonucunda borsa yükselmeye, USD ise Türk Lirası karşısında değer kaybetmeye devam ediyor.

  Yabancı para girişinin artma sebeplerine göz atacak olursak; hem ülkemizin risk priminin (CDS primi) düşüş gösterdiğini hem de yüksek faizlerin yabancı yatırımcıyı cezbettiğini görüyoruz.

BIST 100 Endeksi’nin 109.000 seviyelerine çıkması, piyasalarda yaşanan güçlü para girişinin bir sonucu. 2007 yılının son çeyreğinde yüzde 72 ile tarihi zirvesine ulaşan “yabancıların borsadaki payı” nın, 2010 yılından bu yana ilk defa yüzde 66’nın üzerine çıktığını görüyoruz. Yabancı payının oranındaki hareketler, önümüzdeki dönem için borsanın trend yönünün belirlenmesi konusunda bize ipuçları verecek” dedi.

İhracatçılar Öngörülebilir Kur İstiyor

Başkan Kocasert, yabancı kaynaklı para girişi piyasalardaki iyimserliğin devamını sağladığına değinerek, “Şunu önemle belirtmek istiyorum ki; sıcak paranın sağladığı getiriden sonra önümüzdeki dönemler için satış olasılığı da son derece yüksek. Yani; Ocak ayında 3,90 seviyesini aşarak tarihi zirvelerini gören USD/TL kuru, yabancı yatırımcıyı tahvil alma veya mevduata yatırma konusunda nasıl cezbettiyse,  bugün USD/TL kurunun 3,40 seviyelerine gerilemesi, yabancı yatırımcının satış işlemi ve parasını ülkemizden çıkarması konusunda da uygun şartları barındırabilir. Dövizdeki hareketleri ihracatçı penceresinden değerlendirdiğimizde ise, kırılganlığımızın arttığını söyleyebiliriz. Şöyle ki; ihracatçıların çok büyük bir kısmı planlarını 2017 yılı ortalama kurunu 3,65 seviyelerini baz alarak yapmıştı. USD’nin 3,40 seviyelerine gerilemesinin rekabet gücümüzü azalttığı aşikâr”dedi.

Euro/Dolar’ın Güçlenmesi ABD Pazarı İçin Dezavantaj

Başkan Kocasert sözlerine şu şekilde devam etti:

“Son olarak, 2017’nin ilk günlerinde 1,05 olan Euro/USD kurunun 1,20 seviyelerinde seyretmesi son zamanların yükselen pazarı ABD pazarı için negatif olarak değerlendirdiğimiz bir gelişme. Paritenin yukarı yönlü ve Euro lehine gelişimi, Avrupa’ya USD ile satış yapan Uzakdoğulu rakiplerimiz karşısında da bizim için ekstra bir zafiyet oluşturmakta. Trump etkisinden dolayı USD global anlamda değer kaybederken, ülkemizin risk priminin azlığı ve yüksek faizler yabancı yatırımcıyı ülkemize çekerek borsanın yükselmesine yol açıyor. Kurlarda ve borsada yaşanacak hareketlilikle ilgili değerlendirme yapabilmek için hem içeride hem de dışarıda yaşanan gelişmeleri yakından takip etmek ve doğru yorumlamak gerekli”.

 

Emojiler İle Tepki Ver

YORUMLAR