ÇAMELİ’DEN ARABİSTAN’A DOMATES

ÇAMELİ’DEN ARABİSTAN’A DOMATES

Çameli ilçesinde domates hasadı başladı. Çameli örtü altı seracılıkta ilk hasadı ise Çameli Belediye Başkanı Cengiz Arslan ve Çameli Kaymakamı Onur Özaydın yaptı.

   Başkan Arslan’ın örtü altı seracılık alanında destek verdiği çalışmalar meyvesini verdi. Başkan Arslan, ilçede yaklaşık 300 dönüm seralarda Nisan ayında dikilen domates fidelerinin Temmuz ayında meyvesini vererek hasadına başlandığını açıkladı. Geçen sene ilk ihracat Suudi Arabistan’a gerçekleşirken bu sene farklı ülkelere ve yurt içine pazarlanması bekleniyor. Başkan Arslan, “İlk hasadı yaptık, hayırlı olsun.

Çameli cevizi, fasulyesi, kirazından sonra herkes bundan sonra Çameli domatesinin tadına bakacak” dedi. Arslan, ilçede 360 dönüm sera potansiyelini 5 yıl içinde 500 dekara çıkarmayı hedeflediklerini belirterek, “Bizim için örtü altı sebzeciliği önemli, Antalya Kumluca ilçesinde yaklaşık 6 bin çalışan seracı hemşerilerimiz var bunların gerekli potansiyeli kurarak alım merkezini Çameli'de oluşturacağız. 2016 Yılında Çameli Belediyesi ve Ziraat Odası tarafından organize edilen ve desteklenen örtü altı seracılıkta üretilen ilk ürün domatesin 24 tonu Suudi Arabistan'a ihraç ettik” dedi. Çameli domatesinin ilk ihracatı da yine Suudi Arabistan’a yapıldı. Tırlarla 23 ton domates yola çıktı. HACI SELAMOĞLU

 

 

Emojiler İle Tepki Ver

YORUMLAR