DENİZLİ DEMOKRASİYE SAHİP ÇIKTI

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nin birinci yıldönümünde Denizlililer bir kez daha meydanlara akın etti ve Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’ın salladığı Denizli Sancağı’nın altında toplandı. Denizli, o karanlık gecenin yıldönümünde sabaha kadar demokrasi nöbeti tuttu.

ATANAİL ALTINOLUK

Denizlililer, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün birinci yılında yine meydanlarda nöbet tuttu. Türk milletinin destan yazdığı o karanlık gecenin yıldönümünde 249 şehit ve 2193 gaziyi anarak, onlara duyulan şükranlarını dile getirdi. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Programı, 15 Temmuz  Delikliçınar Şehitler Meydanı’nda düzenlendi. Program ilk olarak Denizli Büyükşehir Belediye Konservatuarı Türk Tasavvuf Musiki Konseri ile başladı. Konserin ardından Denizli Büyükşehir Belediye Mehteran Takımı’nın kahramanlık marşlarını söylediği etkinlik, protokol konuşmaları ile devam etti.

AKP Denizli İl Başkanı Necip Filiz, “Denizlililer, 15 Temmuzda darbe girişiminde bulunan FETÖ’cü hainlerin karşısında dimdik durdu. Onlar gördüler ki bu vatan toprakları, bu millet, bu bayrak, bu devlet öyle teslim edilemez. O geceyi aydınlığa kavuşturan sizlere selam olsun. Allah sizlerden razı olsun” dedi.

“Türk milleti asla esareti kabul etmedi”

Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan, 15 Temmuz’un içinde hem ihanetin, hem de zaferin olduğunu dile getirdi.  Düşmana ders, dosta ibret olduğunu söyledi.  15 Temmuz’da destan yazan şehit ve gazileri minnetle andıklarını belirtti. AKP Teşkilat Başkan Yardımcısı Mehmet Yüksektepe, 15 Temmuz gecesi meydanların konuştuğuna değindi.Türk milletinin esareti asla kabul etmediğini ve etmeyeceğini vurguladı.

“O karanlık gecenin sabahı çok aydınlık oldu”

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan,” Şükürler olsun yine bu meydanda aynı coşku ve heyecanla bir olarak diri olarak Allah’ım bizi buluşturdu. Sizler bizi hiçbir zaman yalnız bırakmadınız, bizlere sahip çıktınız, bayrağımıza sahip çıktınız” dedi. Başkan Zolan sözlerine şu şekilde devam etti:

“Tam bir yıl önce o kara bulutlar ülkemin üzerine çökmüştü. Haber alır almaz yollara düştük. Cumhurbaşkanımızın ‘meydanlara inin’ talimatıyla hep beraber bu meydanda buluştuk. Çok şükür o karanlık gecenin sabahı çok aydınlık oldu. Bunu sizler başardınız. Şehitlerimiz, gazilerimiz oldu. Allah’ım şehitlerimize rahmet eylesin, gazilerimize sağlıklı uzun ömürler versin. İşte biz de televizyonlarda tankların çıktığını görür görmez hemen talimat verdik. Dedik ki ‘Denizli’deki tugayın etrafı sarılsın. Biz istiyoruz ki ülkem daha güzel olsun ama ülkem üzerinde oyunlar oynanmaya devam edecek. Geçmişte oldu, 15 Temmuz’da oldu ve bundan sonra da olacak. Bize düşen birlik ve beraberlik içerisinde sımsıkı birbirimize sarılmaktır. Ayrılığa değil birliğe doğru yürümektir. Biz bir olduğumuz sürece hangi düşman gelirse gelsin hiçbiri başarılı olamaz.Son nefesimize kadar bayrağımıza vatanımıza sahip çıkacağız. Allah’ım bu 15 Temmuz’u bir daha bizlere göstermesin. Bu destanda en büyük paya sahip, duruşuyla inancıyla güveni ile liderimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan. Bu işin üstesinden gelen başaran liderimizdir. Başbakanımıza sonsuz teşekkürler ediyoruz. Bakanlarımıza emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz”.

Denizli Sancağı altında konuştu

Denizli’de 15 Mayıs 1919’da mücadele ateşinin yakıldığını vurgulayan Başkan Zolan, “İşte o sancağımız 1 yıl önce yine bu meydana çıktı. Allah’ımın izni ile yine kurtuluşa koştuk. Allah’ım o sancağımızı ve bayrağımızı inşallah ilelebet var etsin. Bu ülkede bu salaları, bu ezanları susturmasın. Gerekirse canımızı malımızı her şeyimizi feda ederiz ama bayrağımızı sancağımızı indirtmeyiz vatanımızı böldürtmeyiz” dedi.

Denizli’de onbinlerin darbeye hayır sloganı attığını belirten AKP Denizli Milletvekili Şahin Tin, “Bir avuç çapulcunun giriştiği demokrasiyi, Türkiye’nin istikbalini, geleceğini, özgürlüğünü yok etmek isteyen bir avuç çapulcuya karşı Denizli halkı Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi dimdik ayakta durdu. Bundan dolayı Denizlili kardeşlerime şükran borçluyuz. Biz sizi yalnız bırakmadık sizler de bizi yalnız bırakmadınız” dedi.

“Bir milat, bir dönüm noktası”

Denizli Valisi Hasan Karahan, artık hiçbir şeyin 15 Temmuz öncesi gibi olamayacağını belirterek, “15 Temmuz bu milletin kaderinde bir milat bir dönüm noktası. Millet kaderine hakim olduğunu, milli iradenin üzerinde bir irade tanımadığını, Cumhurbaşkanını kendi seçeceğini, hükümeti kendi seçeceğini beğenmezse de kendi indireceğini bütün cihana gösterdi. Milletin iradesinin üzerinde bir irade yok. Bu millet ancak Allah’ın huzurunda secdeye kapanır onun dışında tankın topun merminin önünde secdeye kapanmaz” dedi.

Sabahtan beri gözyaşları içerisinde o gün yaşadıklarını tekrar yaşadığını belirten Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin eşi Ayşen Zeybekci de, “Ben sizlerin karşısına bir şehit eşi şehit annesi olarak çıkabilirdim. Çok şükür rabbime onları bize bağışladı. Ama maalesef bizler 250 canı bu vatana feda ettik. O gün Ankara sokakları kan içerisindeydi. Şükürler olsun ki kanlarını boşa akıtmadılar. O gün şu al bayrağın üzerindeki kan onların kanlarıyla daha bir anlam kazandı” dedi.

Demokrasi Nöbeti Sabah Namazı’na kadar sürdü

İstanbul ve Ankara’da ki etkinlikler ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yağtığı tarihi konuşmalar, meydanda kurulan dev ekranlardan ilgiyle izlendi.Gece saat 00:13 olduğunda, camilerden selalar okunmaya başlandı. Meydana toplanan tüm demokrasi nöbetçilerine çay, pilav, simit, ayran ve çorba ikramları nöbet bitimine kadar sürdü.

 

 

 

Emojiler İle Tepki Ver

YORUMLAR