“EK DERS ADALETSİZLİĞİNİ MASAYA TAŞIYACAĞIZ”

“EK DERS ADALETSİZLİĞİNİ MASAYA TAŞIYACAĞIZ”

Eğitim-Bir-Sen Denizli Şube Başkanı Kazım Tefci, Ek ders esaslarındaki adaletsizliği toplu sözleşme masasına taşıyacaklarını söyledi.

Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Tefci,  “Ek ders usul ve esaslarındaki adaletsizliği toplu sözleşme masasına taşıyarak, diğer birçok sorun gibi bunu da çözmek için mücadele edeceğiz” dedi.

Ek ders birim ücretlerinin artırılması gerektiğini belirten Tefci,  “Ek ders birim ücretlerinin hesaplanmasında kullanılan 140 gösterge rakamı 250’ye yükseltilmelidir. Eğitim kurumları yöneticilerinin ders okutma yükümlülüğü kaldırılmalı ya da tüm eğitim kurumu yöneticileri haftada iki saat ders okutmakla yükümlü tutulup istekleri halinde altı saate kadar derse girebilmelidir. Toplu sözleşme gereği ikili öğretim yapılan eğitim kurumu müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılarına yönetim görevi karşılığında ödenmekte olan haftada ilave iki saat ek ders ücreti 10 saate çıkarılmalıdır. Okulların türlerine bakılmaksızın ders niteliğinde yönetim görevi karşılığı olmak üzere, eğitim kurumu müdürlerine haftada 35 saat, müdür başyardımcılarına haftada 30 saat, müdür yardımcılarına haftada 27 saat ek ders ücreti ödenmelidir. Bu ücretlerin tam gün tam yıl eğitim yapılan okul ve kurumlar ile yatılı ve pansiyonlu okullarda görev yapan eğitim kurumları yöneticilerine ise haftada 10 saat fazla ödenmelidir” dedi.

Sorunu görüşmelerde gündeme taşıyacaklarını kaydeden Tefci, “Bu teklif üzerine mutabakat sağlanamaması halinde örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli müdürler ve müdür başyardımcıları yönünden haftada ilaveten 3 saat yönetim görevi karşılığı ek ders ücreti ödenmelidir. Millî Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi kapsamında açılan kurslarda 250 öğrenci sayısı ve katları esas alınmak suretiyle hafta içi mesai saatlerinden sonra ve hafta sonlarında birden fazla müdür yardımcısına görev verilebilmesi, fiilen bu görevi yerine getiren bütün yöneticilere haftada 6 saat ek ders ücreti ödenmesi konusunu toplu sözleşme masasına taşıyarak, bunların gerçekleşmesi için mücadele edeceğiz” şeklinde konuştu. MESUT GÜLER

Emojiler İle Tepki Ver

1

YORUMLAR