İŞKUR İŞGÜCÜ PİYASASINA IŞIK TUTMAYA DEVAM EDİYOR

İŞKUR İŞGÜCÜ PİYASASINA IŞIK TUTMAYA DEVAM EDİYOR

İŞKUR 81 ilde 90 bin 749 işyerini ziyaret ederek eleman ihtiyaçlarını tespit etti. Piyasanın önde gelen faaliyetleri Toptan ve Perakende Ticaret, İmalat ve İnşaat sektörlerinde yer almaktadır. İlimizde ise bin 381 işyeri ziyaret edilerek veriler derlendi.

    Denizli’de 20+ istihdamlı işyerlerinin %23,6’sında bin 620 kişilik açık iş olduğu tespit edilmiştir. Denizli genelinde açık iş oranı %1,8 olarak hesaplanmış ve en yüksek açık iş sayısına sahip sektör bin 118 ile İmalat sektörü olmuştur. İmalat sektöründeki işyerlerinin %19,7’si açık iş bildirirken Toptan Perakende sektöründe %15,6 ve İnşaat sektöründe %31,4 olarak gerçekleti.                     

İşverenlerin en çok talepte bulundukları meslekler Makineci (Dikiş), Mermer İşçisi ve Dokuma Makineleri operatörü/Dokumacı’dır. Açık işlerde en çok aranılan ilk üç beceri Yeterli Mesleki/Teknik Bilgi ve Tecrübe, Fiziki ve Bedensel Yeterlilik ve Takım Çalışması’dır. İşverenler talep ettikleri açık işleri en çok İŞKUR ve Akraba-Eş dost aracılığı ile aranıyor. 

 Araştırma kapsamındaki 20+ istihdamlı işyerlerinin %30,1’inde bin 891 kişinin temininde güçlük çekilmektedir. Eleman temininde en çok güçlük çekilen meslekler Makineci (Dikiş),dokuma Makineleri operatörü/Dokumacı, Mermer işçisi, Garson(Servis Elemanı), Kaynakçı(Oksijen ve Elektrik), Gaz Altı Kaynakçısı ve İplik Eğirme Operatörü meslekleridir.

Denizli genelinde 20+ istihdamlı işyerlerinde 2 bin 167 kişilik istihdam artışı bekleniyor . İşverenler, 2018 yılı Nisan ayı sonuna kadar istihdamlarının % 2,5 oranında artmasını öngörmektedirler. En fazla istihdam artışı beklenen sektörler İmalat, İdari ve Destek Hizmet Faaliyetleri ve Toptan ve Perakende Ticaret’tir. Makineci (Dikiş), Güvenlik Görevlisi ve Mermer İşçisi mesleklerinde istihdam artışı beklenirken Servis Rehberi, İnşaat Boyacısı Ve Cam Mamul İmalatçısı mesleklerinde istihdam azalışı bekleniyor.

 

Emojiler İle Tepki Ver

1

YORUMLAR