“ALTI AYDA BİR MUTLAKA TEMİZLETİN”

“ALTI AYDA BİR MUTLAKA TEMİZLETİN”

Dişlerin yüzeyine bakterilerin yapışması sonrası oluşan plak sonucunda diş taşlarının oluştuğunu vurgulayan Denizli Diş Hekimleri Odası Başkanı Musa Akyol, oluşan bu diş taşlarının 6 ayda bir temizlenmesi gerektiğini söyledi.

   Dişlerin yüzeyine bakterilerin yapışması sonrası oluşan plak sonucunda diş taşlarının oluştuğunu belirten Diş Hekimleri Odası Başkanı Musa Akyol,  "Diş taşları bakterilerden, yemek artıklarından ve tükürüğün etkisiyle oluşturur. Diş taşları estetik açıdan görüntü kirliliğine, temizlenmediği zaman kemik kaybına, diş etlerinde çekilme ve iltihaba neden olur. Diş taşlarının 6 ayda bir temizlenmesi gerekiyor" dedi.

Diş taşlarının temizlenmesinin ardından dişlerde bir iki hafta hassasiyet oluştuğunu dile getiren Akyol, " Diş taşları için 6 ayda bir diş hekimine gidilmesi gerekir. Ramazan ayında da bunu aksatmamak gereklidir. Biz de Ramazan ayında hastalarımız için gece polikliniğimizde hizmet veriyoruz. Hastalarımızın bazıları dişlerini fırçalarken diş etlerinin kanadığını söylüyor ve hasta dişlerini fırçalamak istemiyor. Bunun sebeplerinden biri dişlerin yüzeyinde oluşan plak ve diş taşlarıdır. Bu plak ve diş taşları ortadan kalktığı, ağız ile diş bakımını düzenli yaptığı zaman bu kanamalar da ortadan kalkacaktır " ifadelerini kullandı. MESUT GÜLER

Emojiler İle Tepki Ver

YORUMLAR