ANTİBİYOTİK KULLANIMINI AZALTTI, TEŞEKKÜR BELGESİNİ ALDI

ANTİBİYOTİK KULLANIMINI AZALTTI, TEŞEKKÜR BELGESİNİ ALDI

Denizli İl Sağlık Müdürü Şükrü Arpacı'ya Akılcı İlaç Kullanımı kapsamında yürütülen çalışmalardaki başarısı nedeniyle Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanlığı tarafından teşekkür belgesi verildi.

  Avrupa'da en fazla antibiyotik kullanan ülkeler arasında birinci sırada yer alan Türkiye'de, Denizli İl Sağlık Müdürlüğü tarafından akılcı ilaç kullanımı konusundaki farkındalık çalışmaları başarıyla sonuçlandı. Denizli, Türkiye'de antibiyotik kullanımında en fazla düşüş sağlayan il olarak Türkiye birincisi oldu. Kentte 2015 yılında yüzde 35 olan antibiyotik kullanma oranı 2016 yılı itibariyle yüzde 21'e düştü. Elde edilen başarının ardından bu yıl, 'Yılın İl Sağlık Müdürü' seçilen Denizli İl Sağlık Müdürü Şükrü Arpacı'ya Akılcı İlaç Kullanımı kapsamında yürütülen çalışmalar sebebiyle Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanlığı tarafından teşekkür belgesi verildi.

Denizli İl Sağlık Müdürü Dr. Şükrü Arpacı, akılcı ilaç kullanımı çalışmaları kapsamında toplumun her kesimine ulaşmaya çalışarak antibiyotik kullanımını en aza indirmeyi hedeflediklerini belirtti. Çalışmalar kapsamında, aile hekimleri, kamu ve özel hastane hekimleriyle toplantılar yaptıklarını ifade eden Arpacı, "Okullarda öğrencilere yönelik eğitimler ile hekimlerin reçete etmediği ilaçları kullanmamaları gerektiği konusunda, halk eğitimleri ile vatandaşlarımıza yönelik akılcı ilaç kullanımı konusunda bilinçlendirme faaliyetleri yaptık. Gereksiz ve gelişi güzel ilaç kullanımında olduğu gibi antibiyotiklerin bilinçsiz bir şekilde kullanılması da hastaların tedaviye olan uyumlarının azalmasına, bazı ilaçlara karşı vücudun direnç geliştirmesine, hastalıkların tekrarlamasına, tedavi süresinin uzamasına ve hastalık esnasında beklenmeyen etki görülme sıklığının artmasına neden oluyor. İlaçların gelecek nesillerde etkinliğinin sürdürülebilmesi için tek çare, ilaçların ve özellikle antibiyotiklerin akılcı kullanımıdır. Akılcı ilaç kullanımı çalışmalarımız düzenli olarak devam edecek" dedi. DHA

 

Emojiler İle Tepki Ver

YORUMLAR