Meslek seçiminde onlara karışmayın!

Öğrencileriniz bir yıl boyunca çalışıp sizlerin istediği gibi doktor, mühendis, avukat olmak için çalışıp birçok sınava girdi. Peki siz hiç sordunuz mu çocuğunuza ne olmak istediğini? Hangi mesleği seçerse ömür boyunca mutlu olabileceğini?

Meslek seçimleri hayatı değiştirir.  Öğrenciniz bu kadar emek vermişken sabahları uyandığında işine giderken mutlu olmalı hatta koşarak gidip işinin başına geçmeli. Tüm gün iş stresi içinde de olsa evine huzurlu ve mutlu dönmeli.Tabii ki de meslek seçimi sadece bir iş değil, tüm hayatını etkileyecek bir düzendir. Mesela mutlu bir aile kurmak, başarılı ve huzurlu bir hayat geçirmek gibi...

Sevgili aileleler, çocuklarınızın meslek seçimlerinde onlara kulak verin. İleride nasıl bir hayat sürmek istediklerini, hangi meslekle ne kadar mutlu olacakları nı ve onların yeteneklerini öğrenin.Onları etki altında bırakmayın. Onları, gönüllerinin mesleği olan bölümlere yönlendirin.

Önemli bir konu daha var. Sonuçlar birkaç gün önce açıklandı. Yerleşen öğrenciden daha çok yerleşemeyen öğrenciler var. Sizin idealleriniz yüzünden pişman olcak, seçtiği bölüm yüzünden mutsuz olduğunda sizleri hayatları boyunca suçlayacak bireyler olacaklar. Bunu unutmadan onların isteklerini her zaman ön planda tutun. Çünkü artık onlar meslek seçimi yapan bir birey.

 

 

 

YORUMLAR

Son Haberler