SİZİN GELECEĞİNİZ...

Sıra geldi eskilerin deyimiyle hasat mevsimine. Biz velilerin, sevgili gençlerin karar anı kısaca. Bunca yıldır adeta iple çekip, uğruna birçok fedakarlıklar yaptığımız yavrularımızın gelecekleri ile ilgili çok önemli bir aşamadayız. Sınav sonuçları geçen hafta açıklandı. Her aday ne kadar emek verdiyse gerçekleştirmek istediği amaçlarına bir o kadar yakın sonuçlar aldı. Bazıları hayal kırıklıkları yaşarken diğer yanda sevinç naraları atıldı. Ancak maç henüz bitmedi. Son düdük yerleştirme sonuçlarının açıklanmasıyla çalacak. Maçın son anları en çok hataların yapıldığı zamanlardır. Geleceğimizle ilgili hata yapmamak adına yapacağımız tercihlerde ince eleyip sık dokumalıyız.

Yıllardır hayallerini gerçekleştirmek için nokta atışı yapmak isteyenlere yani “Ben doktor olacağım ya da ben makine mühendisi olacağım” diyenlere sözümüz yok. “Puanım nereye yeterse kısmet oraya ” diyenlerin ise şapkalarını önlerine koyup düşünme vakti.

 Adayların öncelikle verecekleri kararın hayatlarının bundan sonraki bölümünün tamamını etkileyeceğini akıllarından çıkarmamaları gerekiyor. Gitmek istedikleri yükseköğrenim programının mezun sayısı ve iş gücü piyasasında talep durumu oldukça önemli. Karar verip tercih listesinde yer verilen programın hangi illerde olduğu, o illerdeki barınma koşulları, staj olanakları tek tek göz önünde bulundurulması gereken önemli durumlardan yalnızca birkaçı. Kulaktan dolma bilgilerle değil ciddi araştırmalar yapılmalı, seçilecek mesleklerin piyasa koşullarındaki özlük hakları araştırılmalı, o mesleği yapanlardan bilgi alınmalı, en ufak detay bile gözden kaçırılmamalı kısaca. Gençlere en önemli tavsiyemiz ise evden uzaklaşmak adına yapılacak bir tercih listesinden kesinlikle uzak durmaları. Çünkü geleceğinizi belirlerken önceliklerinizi duygularınızla değil akıl süzgecinden geçirerek belirlemelisiniz. Vereceğiniz bir hatalı karar sizi koca bir ömür mutsuzluğa mahkum edebilir…

Unutmamalıdır ki yapılan sınav bir sıralama sınavıdır. Tercih yaparken yerleştirme puan türündeki Türkiye sıralamanız önemli bir detaydır. ÖSYM geçtiğimiz Cuma günü yedi bin seksen dört adayın sıralamasını yeniden belirlediğine dair açıklama yaptı. Tercihlerden önce durumunuzu yeniden gözden geçirmeyi ihmal etmeyin. Yerleşmek istediğiniz program için ÖSYM tarafından yayınlanan yerleştirme kılavuzu geçen yılın yerleştirme rakamlarına göre hazırlanmasına rağmen tercih için yol göstericidir. Adaylar sayısal verileri değerlendirirken ilgili puan türündeki yığılmalara çok dikkat etmelidirler. Çünkü yayınlanan kılavuzdaki rakamlar geçen yılın rakamlarıdır.

Adaylar tercih listelerini hazırlarken mutlaka bir uzmandan yardım almalıdır. Tercih listesindeki programların sıralamasına çok dikkat edilmelidir. Aday ilk beş tercihine yerleşme olasılığı zor olsa da ilgili puan türündeki yüksek puanlı bölümleri yazmasında bir sakınca yoktur. Panik yapmadan alternatifli listeler hazırlamak, uzmanlardan bilgi almak, karar vermek için size zaman kazandırır.

Üniversite öğrenimi görmek önemli ancak kariyer planlaması yapılırken doğru adımlar atmak daha önemlidir kısaca. Ailenin ve çevrenin beklentileri, baskıları karar vermekte zorlasa da hayatın kendi hayatınız olduğunu unutmadan, mutlu olmanın gerçek amaç olduğunu düşünerek değerlendirmeler yapmalısınız gençler.

Bahtınız açık, tercihleriniz gönlünüzdeki gibi, yerleşmenizin tercihleriniz doğrultusunda olması dilek ve temennilerimizle…

 

 

YORUMLAR

Son Haberler