TEKNOLOJİ VE ÇOCUK

Hepimizin bildiği gibi teknoloji hayatımızın çok büyük bir parçasını ele geçirmiş durumda. Neredeyse hepimiz telefonlara, bilgisayarlara bağlı yaşar hale geldik. Evimizde , işyerimizde hatta yolda yürürken bile teknolojiyle iç içeyiz. Peki bu durum küçük yaştaki çocukları nasıl etkiliyor?

Yapılan araştırmalar çocukların teknolojiyle tanıştırılmasının ne zaman olacağı, hangi aletlerin ne ölçüde kullanılmasının doğru olduğu konusunda henüz kesin sonuçlar verememekte.Uzmanların verilerine göre çocukların beyin gelişiminin en fazla olduğu zamanlar ilk 3 yaştır. Bu dönemde çocuklar ışığa, sese ,daha meraklı davranışlar gösterebilirler.Çocukları özellikle 1 yaş döneminde bu teknolojik aletlere maruz bırakmak nörolojik gelişimi önemli derecede zarara uğratır. Aileler ise zaman zaman çocukla yeterli iletişimi kuramadığı veya onunla nasıl zaman geçireceği konusunda kaygı yaşadığı için televizyon, tablet gibi teknolojik araçlardan faydalanmayı tercih ediyorlar. Bu araçlarda çocuklara yönelik programların olması ise anne babaların bu aletlerin gelişimi desteklediği fikrine kapılmalarına sebep olabilir.Aslında öğrenmenin temelini ilk yıllarda kurulan sağlam iletişim kurar. Bununla beraber yapılan araştırmalar televizyonla erken yaşta tanışan çocuklarda dikkat eksikliği probleminin çok daha fazla yaşandığını göstermekte.

Teknolojiyle erken yaşta tanışan be çocukluğunun büyük bir bölümünü bu araçlarla geçiren çocukların ileri yaşlarda teknoloji bağımlılığı yaşama olasılışı ise oldukça fazla. Üstelik oyunlar üzerinden yaşadığı yenilgiler veya kazanımlar da çocuğun özgüven gelişimini etkiliyor.

Ailelere çocuklarını küçük yaşta bu aletlerden mümkün oldukça uzak tutmaları tavsiye ediliyor. Aile içinde kurulan düzgün iletişim hem çocuğun bu aletlere yönelimini azaltacak hem de ileri yaşlarda bağımlılık riskini büyük ölçüde düşürecek. Evde çocuklarla oyun oynamak, teknoloji konusunda yeti geldiğinde "Hayır!" diyebilen ebeveynler olmak yaşanması muhtemel olan olumsuzlukları büyük ölçüde ortadan kaldırmış olacaktır.

 

YORUMLAR

Son Haberler