“2019 YILI ZAM ORANLARI DERHAL REVİZE EDİLMELİDİR“

“2019 YILI ZAM ORANLARI DERHAL REVİZE EDİLMELİDİR“

Türkiye Kamu Sen Denizli İl Temsilcisi ve Türk Sağlık Sen (TSS) Şube Başkanı Rayif Kurşunoğlu, 2019 yılı zam oranlarının revize edilmesini istedi.

Ağustos ayında yapılacak olan toplu sözleşme görüşmelerini hatırlatan Kurşunoğlu, “Geride bıraktığımız yıllarda yaşananlar ortada. Kamu çalışanları aynı kayıpları yaşamamak adına bu yıl Türkiye Kamu-Sen’i o masada yetkili kılmak mecburiyetindedir. 2019 yılının Ağustos ayında yeniden masaya oturacağız. Geride bıraktığımız yıllarda yetkili konfederasyonun memur ve emekliyi masada kaç defa bıraktığını hep birlikte gördük. Hükümetin verdiğinden daha az bir rakama imza attıklarını, enflasyon farkını unuttuklarını, bir önceki dönem attıkları imzayı unuttuklarını ve son olarak buçuk zamma imza attıklarını unutmamız mümkün değil. Bu noktada artık iş kamu çalışanlarımıza düşmektedir. Kendilerini masada defalarca satan bu konfederasyona artık itibar edilmemeli ve yetki konusunda hassasiyet göstererek Türkiye Kamu-Sen’i o masada yetkilendirmeleri gerekmektedir. Toplu görüşme döneminde bizim kazanımlarımız ortadadır. Toplu sözleşme döneminde ise bunların ortaya koyduğu tablo da ortadadır. Her şey bu kadar açık ve net ortadayken kamu çalışanları hak edene bu yetkiyi vermeli, haklarını savunacak olan Türkiye Kamu-Sen çatısı altında birleşmelidir” dedi.

“MÜSAMAHA GÖSTERMEYECEĞİZ”

Türkiye Kamu-Sen’in memurun iş güvencesine yönelik atılacak hiçbir adıma müsamaha göstermeyeceğini kaydeden Kurşunoğlu,  “657 sayılı Devlet Memurları Kanununa yönelik olarak zaman zaman ortaya atılan haberleri ve tartışmaları dikkatle izliyoruz. Burada en önemli şey İşi güvencemiz noktasında yapılan tartışmalardır. Buradan bir kez daha ilan ediyorum, Türkiye Kamu-Sen memurun iş güvencesine yönelik atılacak hiçbir adıma müsamaha göstermeyecektir. Bunu bu kadar açık ve net ifade ediyorum. İş güvencesi bizim kırmızı çizgimizdir ve olmazsa olmazımızdır. 657’de yapılabilecek değişiklikleri beraber oturur konuşur ve mutabakatla çözebiliriz ancak iş güvencesi bunların tamamen dışındadır” dedi.

“REVİZE EDİN”

2019 yılında yapılmış olan zam oranlarının yeniden revize edilmesini isteyen Kurşunoğlu, “Yaşanan ekonomik sıkıntılar hepimizce malum. Buçuk zamma imza atanlar ortalarda yokken biz “Memur ve emekliye ek zam verilsin” diye haykırıyoruz. 2019 yılında yapılmış olan zam oranları yeniden revize edilmelidir. Yaşanan ekonomik sıkıntıları en derinden yaşayan kesim dar ve sabit gelirli olan kamu çalışanları ve emeklilerdir. Verilecek ek zam aynı zamanda piyasaya da bir katkı sağlayacak, çarşı pazarda en azından biraz olsun döngü sağlanabilecektir” dedi.

“EK GÖSTERGE HEYECANINA CEVAP VERİLMELİDİR”

“Ek gösterge artık beklenti değil bir sözdür” diyen Kurşunoğlu, “Kamuda oluşan heyecan ve beklentiye cevap verilmelidir. Ek gösterge konusunda tavrımız nettir. Verilen söz yerine getirilmeli ve sadece dört meslek gurubu değil tüm kamu çalışanları bundan faydalandırılmalıdır. Ek gösterge artık beklenti değil bir sözdür. Türkiye Kamu-Sen olarak bu konuda yaptığımız çalışma TBMM’ye sunulmuştur ve çok rahatlıkla genel kuruldan çıkarılabilecek bir çalışmadır. Kamuda oluşan heyecan ve beklentiye cevap verilmeli, ek gösterge konusunda bir an önce tüm kamu çalışanlarını kapsayan bir adım atılmalıdır” dedi.

“SÖZLEŞMELİ İSTİHDAM TÜRÜNÜ DOĞRU BULMUYORUZ”

Sözleşmeli personel ve yardımcı hizmetlilerin yaşadığı sıkıntılara değinen Kurşunoğlu,  

 “Sözleşmeliler konusunda Türkiye Kamu-Sen’in tavrı net ve kesindir. Sözleşmeliye derhal kadro verilmeli ve bu sorun artık ortadan kaldırılmalıdır. Aile bütünlüğü olmayan, insanların çocuklarından, eşlerinden ayrı kaldığı, motivasyonlarının tamamen kaybolduğu bir yerde çalışanlardan verim beklemek mümkün değildir. Sözleşmeli istihdam türünü asla doğru bulmuyoruz. Bu insanların feryatlarını artık kulak tıkamak imkansızdır. Ortada ciddi bir sorun vardır ve bu sorun bir an önce çözülmelidir. Kadro verilmeli ve bir daha sözleşmeli personel istihdam edilmemelidir.Yardımcı hizmetliler sınıfında görev yapan tüm arkadaşlarımız için çabamızın sürdüğünü de bir kez daha  ifade etmek isterim. Geçtiğimiz aylarda yardımcı hizmetler personelinin sorunları için bir dilekçe kampanyası yapmış ve toplanan 10 bin dolayındaki dilekçeyi ilgili mercilere göndermiştik. Birkaç hafta önce ise, sayın Cumhurbaşkanına bu konuda bir mektup gönderdik. Yardımcı hizmetlilerin beklentileri noktasında umutluyuz, Türkiye Kamu-Sen bu konuyu gündeminden asla düşürmeyecektir” dedi.

MESUT GÜLER/ATA NAİL ALTINOLUK

Emojiler İle Tepki Ver

1
1

YORUMLAR