“ARTIŞ DEVAM EDİYOR”

“ARTIŞ DEVAM EDİYOR”

Türk Emekli Sen Denizli Şube Başkanı ve Birleşik Emekliler Derneği İl Temsilcisi Mustafa Yılmaz, Emeklilerin harcama kalemlerindeki artışın devam ettiğini söyledi.

Yılmaz yaptığı açıklamada, "2018 yılının son çeyreğine artan enflasyon nedeniyle ülkemiz çalışan ve emeklilerinin harcama kalemlerindeki artış hala devam etmektedir. Bilhassa gıda harcamaları tanzim satışlar bittikten sonra artarak devam etmekte olup, en düşük sabit gelirli olan emeklilerin çektiği ekonomik sıkıntılarda katlanılamaz boyutlara ulaşmıştır. Toplu sözleşme döneminde yetkili konfederasyonun ileriyi görememesi nedeniyle uyguladığı korkak ve yanlış politikalar nedeniyle çalışan ve emekli 2018 ve 2019 yıllarında çok ağır sıkıntılara düşmüştür. Basında Şubat ayından beri sık sık Temmuz ayında verilecek zamları emekliye 2 zam, 3 zam, 4 zam şeklinde çıkan haberler emeklileri heyecanlandırmaktadır” dedi.

YILDA İKİ KEZ

Emeklilere Ocak, Temmuz aylarında iki defa zam yapıldığını hatırlatan Yılmaz,  “Hükümetin Toplu sözleşmede 2 yıl olarak belirlediği zamlara enflasyon farkları ilave edilerek ödenmektedir. 2019 Ocak ayında daha önce belirlenen %4 zamma ilaveten % 6,7 enflasyon farkıyla beraber %10,7 maaş zammı yapılmıştı, Temmuz ayında toplu sözleşme ile belirlenen %5 zamma ilaveten ortaya çıkacak enflasyon farkı ödenecektir. Dolayısıyla önce enflasyon gerçekleşmekte, maaşlar erimekte, ardından ise gecikmeli olarak maaş zammı yapılmaktadır. Hâlbuki basında çıkan haberler sanki emeklilere her ay zam yapılıyormuş şeklindedir. Basında yer alan yalan yanlış haberlere itibar edilmesi durumunda emeklilerin yaşadığı sıkıntılar göz ardı edilecek, milletimiz emeklileri bir eli yağda bir eli balda yaşıyor sanacaklardır. Bu bakımdan basın yayın kuruluşlarında emeklilere zam şeklinde çıkan asılsız haberlere itibar edilmemesini arz eder, emeklilere Ocak ve Temmuz ayları olmak üzere yılda yalnızca 2 kez maaş zammı yapıldığının bilinmesini isteriz" diye konuştu.

MESUT GÜLER/ATA NAİL ALTINOLUK

 

 

Emojiler İle Tepki Ver

YORUMLAR