“BAĞ-KUR ESNAFININ SORUNU ÇÖZÜLMELİ”

“BAĞ-KUR ESNAFININ SORUNU ÇÖZÜLMELİ”

Denizli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mehmet Ali Erbeği, Emeklilik yaşı gelen ancak 2000 yılından önce Bağ-Kur'a kayıt yaptırmayan esnafın Oda ve vergi kayıtlarının dikkate alınması gerektiğini söyledi.

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Erbeği, “Binlerce esnaf, vergi ve Oda kaydı dikkate alınarak emekli olmanın yolunu açacak yeni yasal düzenlemeyi dört gözle bekliyor. Emeklilik yaşı gelen esnafa Oda ve vergi kaydı dikkate alınarak geriye dönük borçlanma imkanı sağlanmalı” dedi.

2000 öncesi esnaf ve sanatkara emeklilik için kolaylık sağlanmasını isteyen Erbeği,  “4 Ekim 2000 tarihinden önce Oda ve vergi kaydı ile esnaf olarak işyeri bulunan ancak Bağ-kur kaydı bulunmayan binlerce esnafın mağduriyeti devam ediyor. Emeklilik yaşı gelen esnafa Oda ve vergi kaydı dikkate alınarak geriye dönük borçlanma imkanı sağlanmalı. Oda ve vergi kaydı olan ancak sigortalı olma niteliklerini taşımasına rağmen Bağ-kur'a kayıt yaptırmamış olanların sigortalılıkları 4 Ekim 2000'den önce başlatılmalı” diye konuştu.

Çok sayıda esnafın, daha önce verilen geriye dönük borçlanma hakkından ekonomik nedenlerden dolayı faydalanamadığını ifade eden Erbeği, “Bağ-kur sigortalıların vergi mükellefiyetleri bulunan dönemlerinin borçlanılması ve sigortalılık süresi olarak değerlendirilmesi konusunda daha önce birkaç kez geriye dönük borçlanma hakkı verildi. Ancak esnafımızın büyük çoğunluğu ekonomik imkansızlıklar nedeniyle bir yıllık süre zarfı içerisinde borcunu yapılandıramadı ve düzenlemeden faydalanamadı. Esnafın gözü kulağı, vergi ve Oda kaydı dikkate alınarak geriye dönük borçlanma hakkı sağlayacak yeni bir yasal düzenlemede” şeklinde konuştu.

MESUT GÜLER

 

 

Emojiler İle Tepki Ver

1
1
1
1
1

YORUMLAR