DTO’DA ERDOĞAN 2018’İ DEĞERLENDİRDİ

DTO’DA ERDOĞAN 2018’İ DEĞERLENDİRDİ

Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan, 2018 yılını değerlendirdi. Gazetecilerle sabah kahvaltısında bir araya gelen DTO Başkanı Erdoğan, verdikleri hizmetleri anlattı.

Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan, La Riva Cafe’de düzenlediği toplantı ile yılın değerlendirmesini yaptı. DTO Başkanı Erdoğan, 2018 yılında Denizli’ye yabancı yatırımın ilgisinin artığını belirtti. Son 2 yılda kurulan 73 yabancı şirket ile Denizli’de yabancı ortak şirket sayısının 128’e yükseldiğini belirten Başkan Erdoğan, ekonomik veriler açısından çok önemli rakamlar olduğunu vurguladı.  Denizli Ticaret Odası’na üye işyeri sayısının 17 bini aştığını dile getiren Başkan Erdoğan, “Nefes kredileri ile üyelerimize 168 milyon liralık finans desteği sağladık. Teknik tekstile dönüşüm için AB’den aldığımız 65 milyon liralık bütçe ile bu alanda ciddi bir çalışma başlatıldı. Bu miktarda destek alan projeyi ortaya koyan TOBB’a bağlı iki odadan biri olmayı başardık” diye konuştu.  DTO Başkanı Erdoğan, “Eximbank’tan 425 milyon dolar kredi kullandırıldı, 725 milyon dolar sigorta desteği sağlandı. 5 binden fazla firmamıza 5 milyar 169 milyon dolar KGF fonu aktarılmasına da vesile olduk” dedi. Denizli Ticaret Odası olarak TOBB’un A sınıfı Oda Belgesi’ni aldıklarını ifade eden Erdoğan, AB bürosu başta olmak üzere birçok eğitimcinin bölgede danışmanlık hizmeti verdiğini söyledi. Üyelerinin gelişimlerini sağlamak ve yenilenen teknolojiye ayak uydurmalarına katkı koyabilmek amacıyla faaliyetlerine aralıksız devam ettiklerini dile getiren Erdoğan, 300’e yakın firmanın uluslar arası ve ulusal fuarlara katılmalarına destek olduklarını dile getirdi. 2019 için belirlenen yeni asgari ücreti de değerlendiren DTO Başkanı Erdoğan, yüzde 26’lık artışı işçi kesimi adına olumlu bulduklarını söyledi. Ancak bu durumun iş alemi açısından hiç de kolay olmadığını belirten Erdoğan, “İnşallah asgari ücret üzerindeki vergiler konusunda devletimiz de yeni düzenlemeler yapar. Bizim insanımız bunun da üstesinden gelir” dedi.

 

DTO BAŞARILI İŞLERE İMZA ATTI…

Başkan Erdoğan şöyle devam etti, “Türkiye’de 3 metropol şehir İstanbul, Ankara ve İzmir’den sonra 4’üncüyüz. fakat, nüfus bazında ilk sıradayız. bunun onurunu yaşıyoruz! Denizli’nin Arge, tasarım ve moda merkezi olması yolunda attığımız adımların sayısını artıracağız. Kasım ayının sonu itibarıyla odamızda, bu yıl ilk 11 ayda 1280 yeni firma kaydı aldık. Denizli Ticaret Odamız, bu şehrin ve ülkenin en saygın kurumları arasında yer alıyor. Bunu; övünç ve sevinçle her yerde dillendiriyorum. Bu anlamda sağladığınız katkı ve destekten dolayı başta üyelerimize ve sizlere tek tek teşekkür ediyorum. Birbirinden farklı konular ile ilgili, üyelerimizden aldığımız talepleri ve notları, vakit geçirmeden TOBB başta olmak üzere ilgili kurum ve makamlara ilettik. Hepsini, dikkatle takip edip sonuçlandırdık. 5 milyon Euroluk bütçesiyle, Denizli’de teknik tekstile dönüşüm projemiz, bir ilktir. Sanayimizin yenilenmesi, güçlenmesi ve büyümesi açısından son derece önemlidir. Avrupa Birliği’nden fonlanan yani hibe almaya hak kazanan ülke genelindeki TOBB’a bağlı 2 odadan biriyiz. Ekibimiz, 500 aday arasından çok önemli bir başarıya imza atmıştır. Bununla ilgili çalışmalarımızı hız kesmeden, çok dikkatli ve hesaplı bir şekilde sürdürüyoruz. “KOBİ’lere nefes kredisi” kapsamında, Denizli Ticaret Odası olarak, 2018’de üyelerimizin 108 milyon TL’lik krediye ulaşmalarına imkân sağladık. Kaynaklarımızın tamamını üyelerimize açtık. Göreve geldiğimiz günden bu yana, nefes kredisi olarak, üyelerimiz aracılığıyla piyasalara 168 milyon TL’lik destek verdik. Ekonomi Bakanımız Sn. Nihat Zeybekci’nin destekleriyle, Türk Eximbank Denizli Şubesi, geçen yıl nisan ayında faaliyete geçti. Eximbank 2018’de kasım sonu itibarıyla 470 firmaya 725 milyon dolar kredi 785 milyon dolar ihracat sigortası desteği sağladı. Siz de meşhur bir söz var; “hiçbir zaman para için yazmadım ama yazdıklarımın para etmesini istedim” diye. Sizler işte bu dengeyi kurabilmiş, sağlıklı bir döngü oluşturarak, mesleğinizi sektör haline getirebilmiş girişimcilersiniz. Bu başarınız, Denizli’miz adına bizi de mutlu ediyor. Denizli’mizin sesi, sizler sayesinde gür çıkıyor.”

HACI SELAMOĞLU

 

 

 

Emojiler İle Tepki Ver

YORUMLAR