Güneşten elektrikle tasarrufa geçti

Güneşten elektrikle tasarrufa geçti

Merkezefendi’de oturan Yusuf Altuntaş, evinin çatısına 275 WATT 40 güneş paneli kurdurdu. Evin tüm elektrik ihtiyacını güneşten karşılayan Altuntaş, elektrik dağıtım firması AYDEM'le de anlaşarak, fazla enerjiyi şebekeye satmaya başladı. Evinde kullandığı elektrik için para ödemeyen Altuntaş, fazla elektriği de satarak kazanç sağlıyor.

Evin çatısına sistemin kurulumunun 10 günde tamamlandığını, bataryasız sistemin altı yıl içinde kendini amorti edeceğini belirten Altuntaş, “Merkezefendi sınırları içindeki evimin çatısında ürettiğim elektrik enerjisinin fazlasını şebekeye vermek için de elektrik firmasından izin aldım. Benim gibi evinin çatısında elektrik üreten çok insan var. Devletimiz 10 KW’lık kurulu güce izin veriyor. Güneşten üretilen elektriğin fazlasını satıyorum. Evimde iki elektrik saati var. Biri kullandığım enerjiyi, diğeri de kullanamadığım şebekeye bastığım fazla enerjiyi ölçüyor. Ay sonunda şebekeye bastığım elektrikten kullandığım elektriği düşüyoruz. Kullanmadığım fazla enerjinin parasını alıyorum” dedi.

Denizlili ev sahiplerine çatılarına güneş enerjisi panelleri kurmalarını öneren Altuntaş, “Evlerin çatısı boş durmasın. Çatıda yeri müsait olan herkes benim gibi enerji üretmeye başlasın ” diye konuştu. Sistemin kurulumunu yapan Yalçın Kaplan ise, 10 günde teslim edilen sistemin 10 kilovat elektrik enerjisi üretmeye imkan sağladığını söyledi. Bataryasız sistemde gündüz güneşten üretilen elektriğin evde kullanıldığını, gece ise şebekeye basılan elektrikten evin elektrik ihtiyacının karşılandığını anlatan Kaplan, “Gece evin elektrik ihtiyacı normal elektrik sayacından gelen şebekeden karşılanıyor. Ay sonunda evin tüm elektrik ihtiyacı güneşten karşılanmış oluyor. Sistem en fazla altı yılda kendini amorti ediyor. Biz müşteriden aldığımız vekaletle anahtar teslimi tüm işlemleri yapıyoruz. Sistemi kurup, çalışır halde ev sahibine teslim ediyoruz” dedi.

Haber Merkezi

Emojiler İle Tepki Ver

1

YORUMLAR