“HİÇ BİR KAZANIM ELDE EDEMEDİLER”

“HİÇ BİR KAZANIM ELDE EDEMEDİLER”

Türk Büro Sen (TBS) Denizli Şube Başkanı Hüseyin Utangaç, Kamu çalışanları ve emeklilerin, enflasyon oranlarının çok altında rakamlara mahkum edildiğini söyledi. 

Yetkili sendikaların yaptıkları 4 toplu sözleşmede de kamu çalışanlarının haklarını ileriye götürecek hiçbir kazanım elde edemediklerine dikkat çeken Utangaç, bugünlerde sendikal baskıdan şikâyet edenlerin zamanında kendi yaptıklarının bedelini ödediklerini söyledi. 

“SÜREKLİ ERİDİ”

2018 ve 2019 yıllarında yaşanan çarşı pazar enflasyonu kamu çalışanlarını ve emeklileri ciddi düzeyde etkilediğini, aldıkları ücret zammı daha cebe girmeden eriyip gittiğini kaydeden Utangaç,  

“Yetkili olan sendikalar, yetkilerinin haklarını veremiyorlar. Yaşadığımız süreçte rakamlarla bunu açıkça görebiliyoruz. 4 tane toplu sözleşme yaptılar, çalışanların haklarını ileriye götürebilecek hiçbir kazanım elde edemediler. 2018 yılında gerçekleşen enflasyon 20 dolaylarındadır. Ama yetkili sendikaların hangi rakamlara imza attığını çok iyi biliyorsunuz. Gıda enflasyonuna bakarsanız TÜİK rakamlarına göre %30, çarşı pazarın gıda enflasyonu ise %50’nin üzerinde yaşanıyor. Bizim kullandığımız mal ve hizmetler ortadadır. Memurun gelirinin yüzde 70’i gıda ve kiraya gidiyor. TÜİK rakamları memurun enflasyonunu yansıtmıyor. Biz yıllardır toplu görüşmelerde bu konuyu masaya yatırdık. Enflasyon hedefi kadar oranlara imza atılmasının karşısındayız. 2018 ve 2019 yıllarında yaşanan çarşı pazar enflasyonu kamu çalışanlarını ve emeklileri ciddi düzeyde etkilemiş, aldıkları ücret zammı daha cebe girmeden eriyip gitmiştir. Bu zam oranlarına imza atanların derdi ise, Türkiye Kamu-Sen’i toplu sözleşme masasına oturtmamaktır. Çünkü yaptıkları kirli pazarlığa tanık istemiyorlar. Ama bütün çalışanlarımız bilmelidir ki, Türkiye Kamu-Sen kanunun kendisine tanıdığı hakkı kullanmaktadır. Yetkili ama etkisizlerin bu oyununa asla izin vermeyecektir” diye konuştu.  

“VAZGEÇİLMEZİMİZ”

İş güvencesinin kırmızı çizgileri olduğunu belirten Utangaç, “İş güvencesi bizim vazgeçilmezimizdir, kırmızı çizgimizdir. Şimdi Sayın Cumhurbaşkanının ağzından da duyduk, demek ki doğru yoldayız. 

Şimdi masada Türkiye Kamu-Sen olmasın, diğerleri olmasın dertleri var. Buyurun oturun Türkiye Kamu-Sen’in olduğu ortamda siz yüzde 30 zam aldınız da elinizi mi tuttuk? “Çalışanlar için yapacağınız her eylem için varız” dedik ama siz bunu yapacak cesareti gösteremediniz. Beceriksizliğinizi başka sendikalara yıkma çabasındasınız. Masadaki yaptıkları yanlışlar ortaya çıkmasın çabasındalar. Biz o masada onların inayetiyle değil, kanunun ve 400 bin üyemizin yetkisiyle oturuyoruz, bunu engelleme şansları yok.  Biz yıllardır, “Toplu sözleşme masasında kim ne diyor canlı yayınlansın” dedik. Memurlar izlesin istiyoruz ama bahane üretip başka sendikalar masada olmasın diyorlar” dedi.

Toplu sözleşmeye yönelik hazırlıklara aylar öncesinden başlandığına dikkat çeken Utangaç, enflasyonun üzerinde, alım gücünü artıracak bir artış taleplerinin olacağını kaydetti. 

Gündemin önemli konularının başında gelen ek gösterge düzenlemesi hakkında da görüşlerini ifade eden Utangaç, “3600 ek gösterge konusunda kamu çalışanlarının ciddi bir beklentisi oluştu. Biz bu konuda ciddi bir çalışma yaptık ve kanun teklifi TBMM’de duruyor. Bizim bu çalışmamız yol haritası olabilir. Yetkililere bunu ilettik, en son sayın Cumhurbaşkanına da konuyu ifade ettik. Dört meslek grubu denildi ama biz bütün kamu çalışanlarını kapsamasını istiyoruz. Eğer diğer kamu çalışanları bu kapsam dışında tutulursa çalışma barışı zedelenir.  Sözleşmeliler meselesi hep gündemimizde. Bölünmüş bir aileyle çalışan nasıl huzur bulacak? Sözleşmeli çalışma bizim nezdimizde doğru bir istihdam modeli değil. Sözleşmelilere daha önce kadro verildi şimdi de verilebilir. Bir taraftan kadroya alıp bir taraftan sözleşmeli alımı devam ediyor. Bu olmaz. Eleman temininde güçlük çekilen bölgelere göndermek adına sözleşmeli aldıklarını ifade ediyor yetkililer. O zaman bizde “Motive edici tedbirler alınsın” dedik. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu zaman zaman yine gündeme geliyor. İş güvencesini tartışmaya açmadan 657 üzerine konuşabiliriz. Ama iş güvencesi açılırsa biz yokuz.  Kıdem tazminatı işçinin hakkı tırpanlanacak bu olmaz. Mutlak mutabakat sağlanmalı. Yardımcı hizmetliler konusunda çalışmalarımız sürüyor.  115 bin civarında bu rakam. Bir çoğu lisans hatta yüksek lisans yapmış. Bir kereye mahsus GİH kadrosuna alınmalıdırlar. Mübaşirlere bu uygulama yapıldı. Bütçeye bir yükü yok. Motive olacak insanlar. Biz bu konuda imza topladık, Sayın Cumhurbaşkanına mektup gönderdik takip etmeye devam edeceğiz” diye konuştu. MESUT GÜLER

 

 

 

Emojiler İle Tepki Ver

YORUMLAR