“İSTİHDAM POLİTİKALARI TEKE DÜŞÜRÜLMELİDİR”

“İSTİHDAM POLİTİKALARI TEKE DÜŞÜRÜLMELİDİR”

Türk Eğitim Sen (TES) Denizli Şube Başkanı Emre Erdoğan, çalışma hayatında istihdam politikalarının teke düşürülmesini istedi.

Kamuda çeşitli statülerde ve istihdam modellerinde çalışıldığını belirten TES Denizli Şube Başkanı Emre Erdoğan, aynı işi yapan ancak statüleri farklı olduğu için ciddi ayrımlar yaşayan çalışanların sesini duymak gerektiğini, yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi noktasında çalışmalar yapılmasının zaruri olduğunu söyledi.

Erdoğan,  “Bu çalışanlar motive edilmeli. Gerek KPDK’da gerekse toplu sözleşme masasında bu konular gündemimizde olacak. Güvencesi olmayan iş güvencesi modellerinin ülkemize ve insanımıza hiç bir faydası olmaz. Biz kadrolu çalışmayı esas alıyoruz. İş güvencesini ortadan kaldıracak hiç bir çalışmaya biz müsaade etmeyiz. Bunun karşısında dururuz” dedi.

Ek gösterge düzenlemesi ile ilgili söz verilen adımların bir an önce atılması gerektiğini kaydeden Erdoğan, “Cumhurbaşkanının sözü yerine getirilmelidir. Beklenti oluştu buna cevap vermek gerekir. Düzenlemenin bütün kamu çalışanlarını kapsayacak şekilde yapılmasını ısrarla talep ediyoruz” diye konuştu.

2020-2021 yılına ait maaş zamlarının görüşüleceği Toplu Sözleşme döneminin bu yıl içerisinde gerçekleşeceğini söyleyen Erdoğan, kamu çalışanlarının beklentileri doğrultusunda çalışmalara başladıklarını kaydetti.  Enflasyonun altında rakamlara imza atanların kamu çalışanlarını getirdiği noktanın ortada olduğunu vurgulayan Erdoğan,  “Kamu çalışanlarının ve emeklilerin beklentileri çok. Ağustos ayında toplu sözleşme masasına oturacağız. Biz şimdiden hazırlıklarımıza başladık. Taleplerimiz kamu çalışanların yaşadığı sorunlardan farklı talepler olmayacak. Şu anda kanun tek bir sendikaya imza yetkisi veriyor. Biz aslında buna karşı çıktık ama kanun bu şekilde geçti. Biz masada taleplerimizi dile getiriyoruz ama imza yetkimiz yok. Bu yasa elbette değişmelidir. Kamu çalışanlarının beklentileri tek bir konfederasyonun inisiyatifine bırakılabilir mi? Attıkları imzalar ortadadır ama ortaya çıkan enflasyon rakamları da ortada. Enflasyon farkının bir anlamı yok. Çalışanların çoğu bu aydan itibaren vergi dilimine girecekler ve kayıpları daha da artacak” ifadelerini kullandı. 

“ÇALIŞANLAR DOLAYLI VERGİLERDEN DOLAYI CİDDİ KAYIPLAR YAŞIYOR”

Adaletli vergi sisteminin mutlaka hayata geçirilmesi gerektiğini kaydeden Erdoğan, daha maaş ele geçmeden devletin vergisini aldığına dikkat çekti. Dolaylı vergilerden ötürü ciddi kayıplar yaşandığını söyleyen Erdoğan,  “Vergi sisteminde adaletli bir yol izlenmelidir. Şu anda bordro mahkumu olanlar vergisini peşinen veriyor. Biz maaşımızı almadan devlet vergisini bizden almış oluyor. Dolaylı vergilerden de ciddi vergiler ödüyoruz. Vergi dilimleri noktasında adımlar atılmalı. Çalışanlar bu konuda çok mağdur ve bu mağduriyet giderilmelidir. Çalışanların yılın başında aldığı maaşlar ile yılın sonunda aldıkları arasında dağlar kadar fark oluyor. Bu adaletsizliği gidermek artık zaruri bir hal almıştır" diye konuştu.

MESUT GÜLER

 

Emojiler İle Tepki Ver

YORUMLAR