“KAYBIMIZ DAHA DA ARTTI”

“KAYBIMIZ DAHA DA ARTTI”

Türk Emekli-Sen Denizli Şube Başkanı ve Birleşik Emekliler Derneği İl Temsilcisi Mustafa Yılmaz,  Mart ayı asgari geçim sonuçlarının özellikle emekliler noktasında kayıpları daha da artırdığını dile getirdi.

Yılmaz, yaptığı açıklamada,  “Asgari ücretin 2.020 TL/Ay olduğu ülkemizde emeklilere hala 900-1000 TL/Ay emekli maaşı verilmekte bununla ev geçindirmesi beklenilmektedir. Mart ayı asgari geçim sonuçları açıklandı. TÜİK’in rakamlarına göre yapılan hesaplamada dört kişilik bir ailenin asgari harcamaları 6.472 TL/Ay, çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 3.136,65 TL/Ay, açlık sınırı ise 2.419 TL/Ay olarak hesaplanmıştır.Dört kişilik bir ailenin asgari geçim harcamaları 6.472 TL/Ay olduğuna göre 12,5 milyon emeklinin içinde kaç tane emekli ayda 6.472 lira alıyor?12,5 milyon emeklinin içinde 200 binden fazla değildir, geri kalan bunun altında olmakla beraber, bunlarında en az %50’si açlık sınırı olan 2.419 TL/Ay’ın yarısından da az maaş almaktadır” dedi.

“SENDİKANIZI DOĞRU SEÇİN”

Kamu çalışanlarını doğru sendika seçmeleri konusunda uyaran Yılmaz, “Asgari ücretin 2.020 TL/Ay olduğu ülkemizde emeklilere hala 900-1000 TL/Ay emekli maaşı verilmekte bununla ev geçindirmesi beklenilmektedir.Milletvekilinin 1 aylık maaş zammı, en düşük işçi emeklisinin 3 aylık maaşını geçti şeklinde gazetelerde yazılar görmekteyiz.Toplu sözleşme görüşmelerinde Malum-Sen hükümetin vereceği zammın da yarısına imza atınca bunlar başımıza geldi.Çalışan arkadaşlar bu gününüzü düşünmeyin yarını, emekli olacağınız günleri düşünün ona göre sendika seçin ki hakkınız alınsın, emekli olduğunuzda hiç olmazsa karnınız doyacak kadar maaş alın.Bugün verdiğimiz kararlar aslında geleceğimizi doğrudan etkiliyor. Öyleyse çalışırken yapacağımız doğru tercihlerle emekliliğimizi kurtaralım. Doğru sendikada, Türkiye Kamu-Sen çatısı altında birlik olalım”diye konuştu.

MESUT GÜLER   

 

 

 

              

 

 

Emojiler İle Tepki Ver

YORUMLAR