“KAYIPLARIMIZIN GİDERİLMESİNİ TALEP EDİYORUZ”

“KAYIPLARIMIZIN GİDERİLMESİNİ TALEP EDİYORUZ”

Türk Eğitim Sen (TES) Denizli Şube Başkanı Emre Erdoğan, “Toplu sözleşmede yüzde 9.5 oranındaki kaybımızın giderilmesini ve kamu çalışanlarını enflasyon altında ezdirmeyecek ücret artışı talep ediyoruz” dedi. 

TES Şube Başkanı Emre Erdoğan, toplu sözleşme sürecinin 1-31 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşeceğini ifade ederek, bu sürecin, kamu çalışanlarının kaybedilmiş haklarının telafi edilerek başlamasını istediklerini belirtti.

Sözde yetkili sendikanın 2012 yılından beri yönettiği başarısız toplu sözleşmelere vurgu yapan Erdoğan, son toplu sözleşme ile ilgili şunları söyledi: “2018 yılı enflasyonu yıl sonu itibariyle yüzde 20.31 gerçekleşti. Bunların beceriksizliği nedeniyle tarihimizde ilk kez maaş zammının neredeyse iki katından fazla enflasyon farkı aldık. 2019 yılı için yüzde 9 zamma imza attılar.  Ama Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon hedefi yüzde 16.43’tür. Hedef tutturulsa dahi kamu çalışanları yüzde 7.43 oranında zarardadır. Dolayısıyla böylesine tarihi başarısızlıklara imza atmış olan bir sözde yetkili sendikanın Ağustos ayında yine ‘yetkili’ sıfatıyla o masaya oturacak olmasından ciddi endişe duyuyoruz. Türkiye Kamu-Sen olarak yaptığımız araştırmaya göre son bir yılda kamu çalışanlarının yüzde 9.5 gelir kaybı var. Toplu sözleşmede kaybımızın giderilmesini ve kamu çalışanlarını enflasyon altında ezdirmeyecek ücret artışı talep ediyoruz. Bu süreçte kamu çalışanlarının haklarının korunması adına ciddi dirayetli duruş ortaya konulacaktır, kamu çalışanlarımız rahat olsun.”

EK GÖSTERGE

Ek gösterge ile ilgili açıklama yapan Erdoğan,  24 Haziran seçimlerinden önce 4 meslek grubunun ek göstergelerinin 3600’e çıkarılacağı sözü verildiğini hatırlatarak, bu sözün üzerinden bir yıl geçmesine rağmen konuya ilişkin adım atılmadığını söyledi.

Erdoğan, ayrıca ek göstergenin sadece 4 meslek grubuna değil, tüm çalışanlara verilmesi gerektiğini de ifade ederek, “4 meslek grubuyla ilgili bir adım atılır da diğer meslek grupları dışlanırsa, toplumda huzursuzluk oluşur. Biz tüm kamu çalışanlarının ek gösterge oranlarının ihtiyaca ve beklentilere göre yeniden düzenlemesini talep ediyoruz. Ek göstergeden yararlanamayan yardımcı hizmetler sınıfına da ek gösterge verilmesini talep ediyoruz. Aksi taktirde çalışma barışı bozulacaktır. Bu konuda Meclis'ten beklentimiz, Cumhurbaşkanımızın verdiği sözün yerine getirilmesidir” dedi.

Mesut Güler/Ata Nail Altınoluk 

 

 

 

 

Emojiler İle Tepki Ver

YORUMLAR