“KREDİYE ULAŞAMAYAN ESNAF DA DÜŞÜNÜLMELİ”

“KREDİYE ULAŞAMAYAN ESNAF DA DÜŞÜNÜLMELİ”

Denizli  Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mehmet Ali Erbeği, Kredilerde esnafa tanınan kolaylığın sevindirici olduğunu fakat krediye ulaşamayan esnafın da düşünülmesi gerektiğini  söyledi.

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mehmet Ali Erbeği, “Ticaret Bakanı Sn. Ruhsar Pekcan’ın açıkladığı, kredi faizleri ve ödeme noktasında esnafa tanınan kolaylık çok sevindirici. Esnafımız bu müjdeyi iyi değerlendirecek, yanında eleman çalıştırarak istihdama katkı sağlayacak ve kendini geliştirecek. Bu müjdenin tam olarak karşılığını görmesi için krediye ulaşamayan esnafımız için 1 defaya mahsus sicil affı getirilmeli. Bununla birlikte limit kriteri olmadan sıfır faizli kredi imkânının tanınması esnafımız için daha sevindirici ve ekonomimiz için daha verimli olacaktır” dedi.

Esnafımıza verilen kredi müjdesinin sicil affı ile desteklenmesi gerektiğine değinen Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mehmet Ali Erbeği,  “Esnafımız yeni kredileri artık 3 ayda ya da 6 ayda ödeyebilecek. Ödeme süreleri ise 4 yıldan 5 yıla çıkacak. 100 bin liraya kadar olan kredilerde yüzde 2 komisyon alınmayacak ve 100 binin üzerindeki kredilerde bu oran yüzde 1’e düşecek. Bunlar uzun süredir talep ettiğimiz ve nihayetinde karşılığını veren müjdeler. Esnafın kendisi ve yanında çalıştırdığı elemanı ile ekonomiye verdiği katkı yadsınamaz. Bu nedenle kendini geliştirmesi, elemanın maliyetini karşılayabilmesi, kendi ödemelerini yapabilmesi için kredi konusu çok önemli. Fakat daha önemli bir konu olan kara liste sorunu var. 1 defaya mahsus esnafımızın sicili temizlenirse, tüm esnafımız krediye ulaşabilir. Bu imkânın yanı sıra, limit kriteri olmadan 0 faizli kredi imkânının da tanınması hem esnafımıza hem ekonomimize ilaç gibi gelecektir” diye konuştu.

MESUT GÜLER

Emojiler İle Tepki Ver

YORUMLAR