MÜJDEYİ VERDİ, SALON YIKILDI

MÜJDEYİ VERDİ, SALON YIKILDI

Türk Büro Sen (TBS) Genel Başkanı Osman Eksert, TBS Denizli Şubesi’nin düzenlediği istişare toplantısına katıldı. 

Merkezefendi İlçesi, Bereketler toplantı ve sergi salonunda yapılan toplantıya, TBS Genel Başkan Yardımcısı Nebi Ay, Türkiye Kamu Sen Denizli İl Temsilcisi ve Türk Sağlık Sen (TSS) Şube Başkanı Rayif Kurşunoğlu, TBS Şube Başkanı Hüseyin Utangaç, Kamu Sen’e bağlı Sendikaların Başkanları ve çok sayıda sendika üyesi katıldı.

Toplantının açış konuşmasını yapan TBS Şube Başkanı Hüseyin Utangaç, sendikanın yaptığı çalışmalar hakkında katılımcılara bilgi verdi. 

KONUŞMASINA MÜJDEYLE BAŞLADI

TBS Genel Başkanı Osman Eksert de yaptığı konuşmada,  “Bugüne müjdeli bir haber ile başlıyoruz. mücadelemiz zaferle sonuçlandı ve Mübaşirler GİH sınıfına geçirildi” dedi. Eksert’in bu müjdesi salonda uzun süre ayakta alkışlandı.

“MÜBAŞİRLER GİH SINIFINA GEÇİRİLDİ” 

Mübaşirlerin GİH sınıfına geçirilmesi konusunda büyük mücadele verdiklerini belirten Eksert,  “30678 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 31 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Mübaşirler Genel İdare Hizmetleri Sınıfına geçirildi.Hem Konfederasyonumuz hem de Türk Büro-Sen olarak hemen her platformda mübaşirlerin sorunlarını dile getirmiş, adalet teşkilatımız içerisinde son derece önemli görevler ifa etmelerine rağmen Yardımcı Hizmetler Sınıfında değerlendirilmelerinden dolayı, ek gösterge başta olmak üzere birçok sorunla karşı karşıya kaldıklarını belirtmiştik.Adliye teşkilatının iş yükünün önemli bir kısmını yüklenen ve birçoğu yüksekokul mezunu olan mübaşirlerimiz, yardımcı hizmetler sınıfında yer alması nedeniyle üst derece ve görevlere yükselememekte, ek gösterge alamamaktaydı. Mübaşirler, adli hizmetlerin yürütülmesinde zorunlu ve asli görevleri ifa ediyorlar, kendileriyle benzer işleri gören diğer memurlar gibi genel idare hizmetleri sınıfında çalışmayı hak ediyorlardı. 16 Nisan referandumuyla kabul edilen Anayasa değişikliğiyle kapanan askerî mahkemelerde çalışan mübaşirler Genel İdari Hizmetlerde çalıştırılırken diğer mahkemelerde çalışan mübaşirler Yardımcı Hizmetler Sınıfında çalışmaya devam ediyor, Mübaşirler arasında özlük hakları itibarıyla yıllardır ayrımcı bir uygulamaya gidiliyordu” diye konuştu. 

“MÜCADELEMİZİN HIZ KESMEDEN DEVAM EDECEK”

Kararnamenin Mübaşirlere hayırlı olması dileğinde bulunan Eksert, “TBS’nin gerçekleştirdiği Adalet Çalıştayı’nın da en önemli gündem maddelerinden biri mübaşirlerimizin sorunları olmuştu. Ortaya koyduğumuz raporlar başta Cumhurbaşkanımız ve Adalet Bakanlığı olmak üzere bütün yetkili mercilere iletilmiş, mübaşirlerin taleplerinin karşılanması için öncelikli olarak söz konusu çalışanlarımızın Genel İdare Hizmetleri Sınıfı içinde değerlendirilmeleri gerektiğini ısrarla vurgulamıştık. Ayrıca Adalet Bakanlığı bürokratları ile yapmış olduğumuz tüm görüşmelerde Mübaşirlerin GİH Sınıfına geçirilmesi gerektiğini bildirerek, konuyla ilgili olarak resmi yazı ile defalarca Adalet Bakanlığı’na başvurmuştuk.Mücadelemiz, 6 Şubat 2019 tarihli ve 31 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kısmen başarıya ulaştı ve Mübaşirlerimiz, Kararnamenin 1inci maddesinin (c) fıkrası hükmü ile Genel İdare Hizmetleri Sınıfına geçirildi.Tüm Mübaşirlerimize hayırlı olmasını diliyorum. Mücadelemizin bundan sonra da  hız kesmeden devam edeceğinden hiç kimsenin şüphesi olmasın” şeklinde konuştu. 

“MÜCADELE EDENLER HER ZAMAN KAZANMIŞTIR”

Memurların daha iyi şartlarda çalışmalarını sağlamak için mücadele verdiklerini kaydeden Eksert, “Şimdi TBMM’ye sunduğumuz ek gösterge oranlarının yükseltilmesi ve hiç gösterge alamayanlarında alabilmesi, tüm sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi, yükselme sınavlarının düzenli hale getirilmesi ile ilgili kanun tekliflerimiz var. Biz bunların da takipçisi olacağız ve memurlarımızın bir nebze daha iyi şartlarda çalışabilmeleri için elimizden geleni yapacağız. Unutmayınız ki, mücadele edenler her zaman kazanamamıştır. Ancak, tüm kazananlar hep mücadele edeler olmuştur” dedi. 

MESUT GÜLER / ATA NAİL ALTINOLUK

 

Emojiler İle Tepki Ver

YORUMLAR