“PERAKENDE YASASI GÜNCELLENMELİ”

“PERAKENDE YASASI GÜNCELLENMELİ”

Denizli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanvekili Mehmet Ali Erbeği, Perakende yasasının güncellenmesinin esnafın korunması ve abartılı fiyat artışlarının önüne geçmek için artık mecburi hale geldiğini söyledi.

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanvekili Mehmet Ali Erbeği, “Zincir marketlerin ülkenin her tarafına ve şehirlerin her noktasına yayılarak küçük esnafa zarar vererek tekelleştiler. Kuralsız açılışlara bir son verilmesi gerektiğini uzun yıllardır belirtiyoruz. Artık perakende yasası güncellenerek tam olarak uygulanmalı. Marketler tekelleşince zincir marketler piyasa hakimiyetini ele geçirip fiyatları da kendileri belirliyor” dedi.

Zincir marketlerin kuralsız açılışlarının esnafa zarar verdiğini hatırlatan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanvekili Mehmet Ali Erbeği, “Perakende yasasının günümüz şartlarında güncellenerek, esnafı etkin olarak koruyacak şekilde tekrar düzenlenmesi artık ihtiyaçtan öte zaruri hale geldi. Marketlerdeki fiyatların yüksekliği bizi haklı çıkarttı. Uzun yıllardır belirttiğimiz gibi tekelleşme nedeniyle marketler esnafı günden güne yok ediyor. Perakende yasası tam 4 yıl önce yürürlüğe girdi fakat bugün tam anlamıyla işlerlik kazandığı söylenemez. Perakende yasası esnaf ve sanatkâr ile birlikte halkımızın haklarını koruyacak şekilde tekrar düzenlenmeli ve bununla birlikte tam olarak uygulanmalı” diye konuştu.

Zincir marketlerin her geçen gün kuralsız şekilde arttığına dikkati çeken Erbeği, “Perakende yasası yürürlüğe girdiği zaman ülkemizde 18 bin 608 zincir market vardı. Geçtiğimiz yıl Kasım ayında ise bu sayı 30 bin 933'e çıktı. Yani zincir market sayısı 4 yılda yüzde 66 arttı fakat perakende yasası halen ihtiyaca cevap veremedi. Esnafın günden güne yok olmasının ve fiyatların katlanarak artmasının en büyük nedeni bu marketlerin kuralsız şekilde her köşe başına, her sokağa, hatta yan yana açılarak tekelleşmeleridir. Bu kuralsızlık devam ettiği sürece tekelleşme daha çok artar ve fiyatlar hiçbir zaman aşağı gelmez. Bu yüzden perakende yasasına yeni bir düzenleme yapılarak işlerlik kazandırılmalı. Çünkü esnafın olmadığı ekonomide büyüme ve kalkınmadan söz edilemez. Küçüğü olmayanın büyüğü de olmaz ilkesi ile esnaf zincir marketlere karşı korunmalı” şeklinde konuştu.

MESUT GÜLER 

Emojiler İle Tepki Ver

YORUMLAR