“SİGORTA PRİMLERİ DÜŞÜRÜLMELİ”

“SİGORTA PRİMLERİ DÜŞÜRÜLMELİ”

Denizli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanvekili Mehmet Ali Erbeği,  işverene büyük külfet getiren sigorta primlerinin düşürülmesi gerektiğini söyledi.

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanvekili Mehmet Ali Erbeği,  “Asgari ücrete bağlı olarak her yıl artan sigorta primleri işverenin belini büküyor. En az brüt asgari ücret üzerinden hesaplanan sigorta primleri esnafımıza büyük külfet getiriyor. Yıllık bazda hesaplanınca esnafımız neredeyse sermayesi kadar sigorta primi ödüyor. Ülkemizde yüzde 11 seviyesine gelen işsizliği azaltmak için SGK primleri düşürülmeli. Esnaf ve sanatkarımız başta olmak üzere işverenler sigorta primlerinin altında ezilmekten kurtarılmalı” dedi.

“2 YILDA YÜZDE 43 ARTTI”

Ekonominin barometresi olan esnaf ve sanatkarın yüksek sigorta primlerinden mustarip olduğuna işaret eden Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanvekili Mehmet Ali Erbeği, “Bağ-kurlu esnaf ve sanatkarımızın 2017 yılında ödediği en düşük sigorta primi 613 TL'yken,  2018'de 700 TL'ye, 2019'da ise 882 TL'ye yükseldi. Yani esnafımızın ödediği sigorta primleri 2 yılda yüzde 43 oranında artış gösterdi. Esnaf ve sanatkarımız bu meblağları ödemekte büyük güçlük çekiyor. Hem kendi sigorta primi hem de yanındaki işçinin sigorta primi derken esnafımızı zora sokuyor. Acilen bu konuda esnafımıza bir kolaylık sağlanmalı, işçi ve işveren üzerindeki sigorta yükü hafifletilmelidir” diye konuştu.

“MALİYET DÜŞER”

Maliyetlerin düşürülmesi ve işsizliğin önlenmesi için esnafın sigorta prim yükünden kurtarılması gerektiğini söyleyen Erbeği, “Ülkemizde şu an en önemli sorunlardan birisi işsizlik. Maliyetler arttığı için işverenler eleman almaktan çekiniyor. Eğer sigorta primlerinde işverene kolaylık sağlanırsa bu kolaylık doğrudan ekonomiye ve istihdama etki eder. Sigorta primleri düşerse esnaf hem yanındaki elemanı çalıştırmaya devam eder hem de ihtiyacı varsa eleman almaktan kaçınmaz. Yeni eleman alınması ise istihdama destek sağlar ve işsizliği azaltır. Daha fazla kişi istihdam edileceği için SGK'nın sigorta primlerinden elde ettiği tahsilat düşmeyeceği gibi artış gösterir” şeklinde konuştu.

MESUT GÜLER

Emojiler İle Tepki Ver

YORUMLAR