“YENİDEN DÜZEMLENMESİ ŞART”

“YENİDEN DÜZEMLENMESİ ŞART”

Denizli Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Erol Tüzen, Perakende yasanın yeniden düzenlenerek zincir marketlerin kuralsız açılışlarının önüne geçilmesi gerektiğini söyledi.

Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Erol Tüzen, “Uzun yıllardır esnaf ve sanatkârın tamamını olumsuz etkileyen en önemli sorunun zincir marketlerin kuralsız açılışları olduğunu dile getiriyoruz. Var olan Perakende Yasası'na yeni bir düzenleme getirilerek bu kuralsız açılışlara bir sınır ve çeki düzen getirilmediği takdirde esnaf ve sanatkâr zarar görmeye devam edecektir” dedi.

“ZARAR VERİYOR”

Zincir marketlerin onlarca sektörde faaliyet gösteren esnaf ve sanatkâra zarar verdiğine dikkati çeken Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Erol Tüzen, “Esnaf ve sanatkârımız 17 sektörde 307 meslek kolunda faaliyet gösteriyor. En sonki verilere göre ülke genelinde sayıları 32 bini aşkın zincir marketin zarar vermediği çok az esnaf ve sanatkâr meslek kolu kaldı. En çok gıda satışları nedeniyle bakkal ve manav esnafımız zarar görse de, ayrıntılı şekilde bakıldığında zincir marketlerde satılmayan hiçbir şey yok. Her köşe başına yan yana açılmasıyla birlikte teknolojik aletten konfeksiyona, ayakkabıdan kozmetiğe her alanda satış yapıyorlar. Dolayısıyla bakkalımız, terzimiz, manavımız, konfeksiyoncumuz ve daha onlarca meslek kolunda faaliyet gösteren esnafımız, her sokağa giren zincir marketlerden bıkmış durumda' diye konuştu.  

“UMUTLUYUZ”

Perakende yasasının güncellenme aşamasının vakit kaybetmeden sonuçlanması gerektiğini belirten Tüzen, “Yıllar içerisinde zincir market sayılarının katlanarak artması esnaf ve sanatkârımızın nasıl zor bir tablo ile karşı karşıya geldiğini gösteriyor. 2015'te 18 bin 608 olan zincir market sayısı 4 yılda yani 2018 sonu itibariyle yüzde 66 artarak 31 bin 933'e çıktı. Perakende Yasasının güncellenecek olması esnafımızı bu konuda çözüm bulunma umuduyla sevindirmişti. Güncellenme aşamasının vakit kaybetmeden sonuçlanması gerekiyor. Zincir marketlerin açılış kapanış saatleri ile açılış kapanış sayıları başta olmak üzere yeni bir düzenleme esnafımızı rahatlatacaktır” şeklinde konuştu.

MESUT GÜLER

Emojiler İle Tepki Ver

YORUMLAR