AVRUPA KONSEYİ’NDE GÜNDEM DARBE GİRİŞİMİ

AVRUPA KONSEYİ’NDE GÜNDEM DARBE GİRİŞİMİ

Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu, Fransa’nın Strasbourg kentinde gerçekleştirilen Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nde gündemin Türkiye tarihine kara bir leke olarak geçen FETÖ’nün gerçekleştirmek istediği 15 Temmuz darbe girişimi olduğunu söyledi.

AVRUPA KONSEYİ’NDE GÜNDEM DARBE GİRİŞİMİ

 

Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu, Fransa’nın Strasbourg kentinde gerçekleştirilen Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nde gündemin Türkiye tarihine kara bir leke olarak geçen FETÖ’nün gerçekleştirmek istediği 15 Temmuz darbe girişimi olduğunu söyledi.  

Başkan Subaşıoğlu, Avrupa Konseyi’nin Türkiye’ye ayrı bir önem verdiğini belirterek, “Burada yapılan genel kurul toplantısında 15 Temmuz darbe girişimine karşı Avrupa Konseyi’nin net bir tavır aldığını görmekten son derece mutluyuz. Türkiye’nin 15 Temmuz darbe girişimine karşı vermiş olduğu demokrasi mücadelesinin yanında olduklarını, darbeyi kabul etmediklerini ifade ettiler” dedi.

31.Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Fransa’nın Strasbourg kentinde devam ediyor. Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu, birçok ülkenin katıldığı toplantılarda Türkiye’yi temsil ediyor.  Konseyde gündemin yoğun olduğunu ve Türkiye’yi ilgilendiren kısımlarda 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili konuların konuşulduğunu dile getiren Başkan Subaşıoğlu, “Burada son derece yoğun bir gündem var. Ama tabii Türkiye’yi ilgilendiren kısımlarıyla ilgili özellikle genel kurulda, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Janland’ın da Türkiye ziyaretiyle oluşan 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili anlayış birliği hususunda çeşitli görüşmeler yapıldı. Özellikle bu konuda sunumlar yapıldı” diye konuştu.

“DEMOKRASİ MÜCADELEMİZİN YANINDALAR”

Başkan Subaşıoğlu, “Türkiye’nin 15 Temmuz darbe girişimine karşı vermiş olduğu demokrasi mücadelesinin yanında olduklarını, darbeyi kabul etmediklerini ifade ettiler. Avrupa Konseyi’nin, Avrupa’nın, önemli değerleri var. Demokrasinin yaşatılması bunlardan en önemlisi. Ancak 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili darbeye karşı bir anlayış birliği oluşmasıyla birlikte, FETÖ Terör Örgütü mensuplarının yargılaması hususunda da Avrupa konseyinin vicdani sorumluluk anlamında, adil yargılama hususunda altını önemle çizdiği hususlar da var” diye konuştu.

“AVRUPA KONSEYİ’NİN NET TAVRIN”

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Jagland’ın Türkiye’ye özel bir önem verdiğini belirten Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu, “Esas itibari ile biz burada bugün yapılan genel kurul toplantısında 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili Avrupa Konseyi’nin net bir tavır aldığını görmekten son derece mutluyuz. Sayın Genel Sekreter Jagland’da yapmış olduğu konuşmada, Türkiye’ye özel bir önem vererek önemli miktarda zaman ayırarak bunun altını çizdi, özelikle vurguladı, bizde tabii bundan son derece memnunuz” dedi.

“TÜRKİYE BELEDİYELER BİRLİĞİ”

Türkiye Belediyeler Birliği hakkında da konuşan Başkan Subaşıoğlu, “Konseyin yerel ve bölgesel yönetimler kongresinin gündemi hayli yoğun demiştim. Türkiye Belediyeler Birliği de burada bir stant açtı ve özellikle istihdam için koordinasyon ve eğitim projesinin lansmanını burada gerçekleştirdi. 17-18 Mayıs 2016 tarihinde İstanbul’da yapılmış olan, aslında sosyal bağların güçlendirilmesi konusunda uluslararası zirvenin bir anlamda lansmanı da yapılmış oldu. Türkiye Belediyeler Birliği’nin çok güzel bir hazırlığı var. Aynı zamanda birlik, 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili hazırlamış olduğu kitapçığı da buradaki konsey üyelerine sunmuş oldu. Bugün itibari ile yapılan görüşmelerde en çok gündeme gelen Türkiye’deki 15 Temmuz darbe girişimi ve bununla ilgili demokrasinin güçlendirilmesi, demokrasinin yanında yer alması hususları gündeme damgasını vurdu. Yarın ve yarından sonra inşallah konsey kendi yoğun gündemine devam edecek” diye konuştu.

"GÖÇMEN KRİZİ MESELESİ AĞIRLIĞINI KORUYOR"

Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu, göçmen krizi meselenin de ağırlığını koruduğunu belirtti. Başkan Subaşıoğlu, “Bütün Avrupa’yı ilgilendiren göçmen krizi meselesi de bütün ağırlığı ile gündemdeki yerini koruyor. Özellikle göçmen krizi mi, yoksa göçmenlere karşı alınan tavırlardan kaynaklanan politik-siyasi bir kriz mi? Konusunda tartışmalar da var. Türkiye’nin 3 milyon civarı Suriyeli’ye kapılarını açmış olması, göçmenlere ev sahipliği yapıyor olması ve Türkiye’nin sahadan gelen verileri ortaya koyması, Avrupa Konseyi çevrelerince belli ölçüde şaşkınlıkla karşılanıyor. Çünkü Avrupa Konseyi üyelerinin kabul etmiş olduğu göçmen sayıları binlerle ifade ediliyor. Oysaki Türkiye, milyonlarca Suriyeli’yi kendi topraklarında ağırlama, misafir etme durumunda. Bu konu Avrupa’da tartışılmaya devam edilecek” dedi.

Emojiler İle Tepki Ver

YORUMLAR