Başarılı Olmanızı Sağlayacak İş Bulma Yöntemleri

Başarılı Olmanızı Sağlayacak İş Bulma Yöntemleri

İş bulmak istiyorsanız iş bulma sürecinde doğru adımlar atmalı ve başarılı olmanın püf noktalarını uygulamalısınız. Böylelikle pek çok kişinin iş başvurusunun olumsuz sonuçlanmasına neden olan hatalara düşmez ve kısa sürede iş bulma taktikleri ile hayalinizdeki işe ulaşabilirsiniz.

Hayalinizdeki İşe Nasıl Kabul Edilirsiniz?

Her ne kadar sanki bir firmada açılan her iş ilanında çalışabileceğinizi dile getirmek sizin lehinize olacak bir durum yaratacak gibi düşünülse de; bir firmanın açılan birden fazla iş pozisyonu varsa bunlardan sadece birine başvurmanız daha kararlı ve bu alanda uzmanlaşmak isteyen birisi olduğunu gösterecektir. Eğer hayalinizdeki işe nasıl kabul edileceğinizi soruyorsanız ilk yapmanız gereken sizin güçlü yanlarınızı ortaya çıkaracak, ideal uzunlukta ve yeterlilikte bir özgeçmiş hazırlama imkanı sunan “CVMaker ile hemen cv hazırla“ kampanyasını kullanabilirsiniz. Sizlere CV hazırlama, CV düzenleme ve iş başvurusunda başarılı olmanız için öneriler sunan platform işe alınma şansınızı arttırmanız için ihtiyacınız olan hizmetleri ulaştırmaktadır.

İş Bulma Taktikleri

İş bulmayı isteyen pek çok kişi olduğu için iş bulmak elbette çok kolay değildir. Ancak iş bulma konusunda akıllı seçimler ve yöntemler kullanılırsanız iş bulmada diğer adaylardan çok daha şanslı olursunuz. Sizlerle paylaşacağımız iş bulma taktiklerini kullanarak istediğiniz işe alınma konusundaki şansınızı yükseltebilir ve kısa sürede iş bulma avantajına sahip olabilirsiniz:

1. Planlı Olun

Özellikle mevcut bir işinizden ayrılarak iş bulma yoluna başvuracaksanız planlı olmanız gerekmektedir. Hangi yolu izleyeceğinizle ilgili bir yol haritası çıkarmanız ve hatta mümkünse işten çıkacağınız süreyi önceden öngörerek hareket etmeniz iş bulma konusunda size avantaj sağlayacaktır.

2. Özgeçmişinizin Görselliğine Önem Verin

Unutmayın hazırladığınız CV kariyerinizin kimliği olup diğer adaylardan farklılaşmanızı sağlayacak şekilde düzenlenmelidir. Örneğin şablonsuz düz metinler özensizlik hissi uyandıracak ve başvurunuzun geri planda kalmasına neden olacaktır. Bu nedenle profesyonel, görsel ve özgün bir CV hazırlamanız diğer adaylardan öne çıkmanızı sağlayacaktır. Özellikle başvuruda aksi belirtilmemişse fotoğraflı bir CV hazırlamanız işvereninizin aklında kalmanızı ve sizin hakkınızda bir ön izlenim edinmesi bakımından size fayda sağlayacaktır.

3. Başvuracağınız Pozisyona Göre CV’nizi Düzenleyin

Başvuracağınız iş pozisyonuna göre CV’nizi düzenlemeniz iş pozisyonunda aranan özelliklere göre optimizasyon imkanı elde etmenizi sağlayacaktır. Bu nedenle CV hazırlama konusunda pozisyonların gereksinim ve beklentilerini göz önünde bulundurarak güçlü yönlerinizi ve aranan özelliklerle ilişkili durumunuzu daha net bir şekilde ortaya koymanız işverenin üzerinde iyi bir intiba bırakmanız açısından çok önemlidir.

4. Çok Uzun Özgeçmişler Oluşturmayın

Çok uzun özgeçmişler oluşturmamanız işvereninizin özgeçmişinizi tamamen okuyup değerlendirmesi bakımından çok önemlidir. Çok uzun ve paragraflar halindeki iş başvuruları işverenlerin bir süre sonra metni okumaktan sıkılıp özgeçmişi değerlendirmemesine yol açmaktadır. Bazen bir iş pozisyonuna yüzlerce hatta binlerce kişi başvurabileceği için işvereninizin kolaylıkla okuyabileceği açıklıkta, öz ve güçlü bir CV işvereniniz üzerinde olumlu bir etki bırakmanızı sağlayacaktır.

5. Profesyonel Yazım Tarzı ve Fontu Kullanın

CV’nizi oluştururken ilanda bir yazı fontu belirtilmişse o fontu kullanın; eğer belirtilmemişse Arial, Calibri, Times New Roman gibi resmi yazışmalarda kullanılan yazı fontlarını tercih edin. Bu yazı fontlarıCV oluşturma konusunda profesyonel bir metin hazırlamanızda size yardımcı olacaktır. Aynı zamanda CV yazarken profesyonel ifadeler kullanın. Espritüel ya da aşırı samimi bir anlatımla CV oluşturmanız iş için yeterli profesyonellikte görülmemenize neden olacaktır.

6. CV’nizi Zenginleştirin

İş başvurusu yaparken CV’nizi sıradan bir metin halinden özgün ve dikkat çekici, akılda kalıcı bir metin haline getirmek için CV’nizi zenginleştirme yollarına başvurun. CV’nizebaşvuracağınız poziyonla alakalı katıldığınız kursları, aldığınız eğitimleri, okul etkinliklerini ekleyin. Eğer yeni mezunsanız iş pozisyonu ile ilgili aldığınız dersleri de belirtebilir ve CV’nizin daha dolu görünmesini sağlayabilirsiniz.

7. İyi Bildiğiniz Dilleri CV’nize Ekleyin

İyi derecede bildiğiniz bir dili CV’nizde belirtmeniz teknoloji çağında olmamız ve iletişimin gerek kurumsal gerek bireysel ağda çok önemli olması sebebiyle size avantaj sağlayacaktır. Ancak iyi derecede bilmediğiniz bir dili CV’nizde belirtmeniz halinde işvereniniz biliyormuşsunuz gibi düşünebilir. Bu nedenle sadece profesyonel olarak kullanabileceğiniz dilleri özgeçmiş oluşturma için kullanın.

8. Başvurduğunuz Kurumu Araştırın

İş başvurunuzun ardından kurumun sizi iş görüşmesine çağırması durumunda firma ya da kuruluşu iyice araştırmanız iş pozisyonuna ne kadar önem verdiğinizi göstermenin somut bir aracı olacaktır. Aynı zamanda iş görüşmesinde özgüvenli ve kendinizden emin davranmanız da işvereninizin sorumluluk sahibi birisi olduğunuzu düşünmesini sağlayacaktır.

9. Doğru İş Arama Yöntemleri Kullanın

Genel olarak firmalar, kurum ya da kuruluşlar tarafından yayınlanan iş ilanları teknolojinin ilerlemesi ve başvuruların gerek alınması gerek değerlendirilmesi sürecinde kolaylık sağladığı için internet ortamı üzerinden paylaşılmaktadır. Bu iş ilanlarına ulaşabileceğiniz platformlar aracılığıyla özenle hazırladığınız bir CV aracılığıyla uygun olduğunuz pozisyonlara kolaylıkla başvuru yapabilir ve iş bulma şansını yakalayabilirsiniz. Güvenilir ve kamusal bir platform aracılığıyla iş ilanlarına ulaşmak istiyorsanız https://esube.iskur.gov.tr/Istihdam/AcikIsIlanAra.aspx adresinden aradığınız ilanlara kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Emojiler İle Tepki Ver

2
2
2

YORUMLAR