“Denizli Cevizin Başkenti Olacak” Projesi Start Aldı

“Denizli Cevizin Başkenti Olacak” Projesi  Start Aldı

Denizlili üreticilere 20.000 adet ceviz fidanı dağıtıldı.

Denizli Valiliği, Denizli Büyükşehir Belediyesi, Denizli Ticaret Borsası, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Orman Bölge Müdürlüğü ve İş-Kur İl Müdürlüğü tarafından yürütülen ‘Denizli Cevizin Başkenti Oluyor’ projesi kapsamında kentte 500 bin ceviz fidanı dağıtılacak. Orman Bölge Müdürlüğü’nün Üçler Karahasanlı Fidanlığında yetiştirilen ilk 20 bin ceviz fidanın dağıtımı, düzenlenen törenle yapıldı. 

Törene; Denizli Valisi Hasan Karahan, Denizli Büyükşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Ali Değirmenci, Orman Bölge Müdürü Mustafa Korucu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Yılmaz Erkaya, Denizli Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Tefenlili ve çiftçiler katıldı.

Denizli Valisi Hasan Karahan, proje ile ithal cevizin önüne geçileceğini belirterek, “Amacımız çiftçilerimize ek gelir sağlamaktır. Cevizi ithalinden, ihraç eder duruma gelmeliyiz. 500 bin ceviz fidanın ilk 20 bini bu gün toprakla buluşması için çiftçilere dağıtıyoruz. Hayırlı olsun” dedi.

Proje hakkında bilgi veren Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Yılmaz Erkaya “Bu proje Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekçi ve Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu’nun öncülüğünde Valiliğimiz, Büyükşehir Belediyemiz, Ticaret Borsamız, Orman Bölge Müdürlüğümüz, İşkur İl Müdürlüğümüz ve Tarım Müdürlüğümüzce ortaklaşa yürütülmektedir. Sloganımızda olduğu gibi “Denizli Cevizin Başkenti Olacak” hedefi ile 2017 yılında üretilen fidanlardan ilk parti olarak 2000 adet aşılı sertifikalı ceviz fidanı Acıpayam çiftçilerine dağıtılmak üzere Büyükşehir Belediyemizin tahsis ettiği araçlarla Acıpayam ilçesine nakledildi. Kalan fidanlar önümüzdeki günlerde Tavas, Çal, Çameli, Buldan, Baklan ilçelerindeki üreticilere dağıtılacaktır.’’dedi.

“Ceviz Yetiştiriciliğini Geliştirme ve Yaygınlaştırma Projesi” kapsamında Bakanlığın maddi desteğiyle 2015 yılında 72.000 adet standart sertifikalı aşılı fidan üreticiye dağıtıldı. Uygulanan projenin katkısıyla Denizli’de, kapama aşılı ceviz bahçeleri ağaç sayısı bakımından % 1000 lik artışla 710.000 sayısına ulaşıldı. 5 yıl sürecek olan projede 500.000 adet dünyaca tanınan ticari değeri yüksek Aşılı Sertifikalı ceviz fidanlarını toprakla buluşturmak hedeflendi. Proje sonunda Denizli mahallerinde ceviz sayısının 1,5 milyona ulaşması amaçlanıyor.

 

 

Emojiler İle Tepki Ver

YORUMLAR