DENİZLİ’DE BÜYÜK BİR UYUŞTURUCU SORUNU YOK

DENİZLİ’DE BÜYÜK BİR UYUŞTURUCU SORUNU YOK

İçişleri Bakanlığı koordinesinde tüm ülkede eş zamanlı olarak düzenlenen ‘Bağımlılıkla Mücadele’ İl Koordinasyon Kurulu toplantısı Vali Hasan Karahan başkanlığında yapıldı.

Vali Karahan, “Uyuşturucu ve madde bağımlılığı bugün tüm toplumların ortak sorunu ve aynı zamanda devletlerarası ilişkilerde savaş aracı olarak kullanılan etkili bir yöntem haline gelmiştir. Denizli’de büyük bir uyuşturucu sorunu yok. Ama küçük de olsa bizim için önemli bir sorun” dedi. 

Valilik Konferans Salonunda gerçekleştirilen toplantıya, Vali Yardımcısı Ali Cergibozan,  Emniyet Müdürü Mevlüt Demir, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Metin Düz, İl Sağlık Müdürü Dr. Berna Öztürk, ilgili daire müdürleri ve kurum temsilcileri katıldı. Vali Hasan Karahan, uyuşturucu ile mücadelenin önemine dikkat çekti. Vali Karahan, uyuşturucu ile mücadeledeki hassasiyetini de dile getirerek, herkesin aynı kararlılıkla çalışmalarına devam etmesini istedi. Denizli Valisi Hasan Karahan, “Uyuşturucu ile mücadele ciddi ve önemli bir konu, hepimiz bunun farkındayız. Uyuşturucu ve madde bağımlılığı bugün tüm toplumların ortak sorunu ve aynı zamanda devletlerarası ilişkilerde savaş aracı olarak kullanılan etkili bir yöntem haline gelmiştir. Bir ülkeyi yok eden, savunması en zayıf olan en etkili silah. Bunun için ne kadar tedbir alsak da, ne kadar önlem alsak da, önlemeye çalışsak da az. Çünkü bir yerlerden kaçak olarak ülkemize girmektedir. Bizim de hedefimiz bunu sıfıra indirmek. Sıfıra indirmek için bütün kurumlarımız gayret gösteriyor. Denizli’de büyük bir uyuşturucu sorunu yok ama küçük de olsa bizim için önemli bir sorun.  Son aylarda özellikle Emniyet ve Jandarma’nın uyuşturucu ile ilgili ciddi operasyonları oldu. İşin adli boyutu da olduğu için daha da kararlıyız. Bu operasyonlar sonucunda tutuklamalar da oldu. Bu durumun Denizlimiz için güzel bir gelişme olduğunu düşünüyoruz. Bu şekilde de devam edeceğiz. Sizlerden de talebimiz aynı ciddiyeti aynı kararlılığı göstermeniz. Önemli olan buna hiç bulaşmamak. Bulaşmanın en büyük sebebi de arkadaş ortamı ve gençlerin buna merakı. Bütün Kamu Kurum ve Kuruluşları bu konuda duyarlı olursa elimizden geleni yapmaya devam edersek inşallah olumlu neticeler alırız” diye konuştu.

 31 BİN ÖĞRENCİ

Denizli İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı’ndan Uz. Dr. Emel Dikbaş tarafından sunum gerçekleştirildi. Dr. Dikbaş,  Denizli’de açılan 3 adet bağımlılıkla mücadele danışmanlık merkezinin ve AMATEM’in faaliyetleri üzerinde duruldu. Dr. Dikbaş, Denizli Milli Eğitim Müdürlüğü ve Yeşilay Denizli Şubesi ile yıl içinde 31 bin 502 öğrenci, bin 615 öğretmen, 6 bin 144 veli ve 278 okul idaresine, yine veliler, okul aile birliği üyeleri, imamlar ve muhtarlara bağımlılıkla mücadele eğitimleri verildiğini, risk grubunda olduğu belirlenen öğrencilerin sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlere yönlendirildiği belirtti. Ayrıca 2019 yılı içinde; daha kapsamlı şekilde eğitim ve farkındalık çalışmalarının planlanarak yürütülmesi, kurumların bu doğrultuda proje önerileri sunmaları kararlaştırıldı. Halkın ve Kamu Kurumlarının uyuşturucuyla mücadeleye ortak olmaları ve STK’ların da bu konuda aktif rol almaları istendi.

 

Emojiler İle Tepki Ver

YORUMLAR