DGC’DEN ORGAN BAĞIŞI KAMPANYASINA DESTEK

DGC’DEN ORGAN BAĞIŞI KAMPANYASINA DESTEK

Denizli Gazeteciler Cemiyeti (DGC), İl Sağlık Müdürlüğü’nün “Her Bağış Yeni Bir Hayat” sloganıyla başlattığı  organ bağışı kampanyasına destek verdi.

İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, düzenledikleri kampanya hakkında bilgi vermek amacıyla basın toplantısı düzenledi. Sağlık Müdürlüğü yemekhanesinde düzenlenen toplantıya   İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, DGC Başkanı Osman Nuri Boyacı,  Hizmet Başkanları ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

“TÜRKİYE’DE 26 BİN 144 HASTANIN ORGAN BAĞIŞI BEKLİYOR”

Toplantıda konuşan Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, Türkiye’de 26 bin 144 hastanın  organ bağışı beklediğini belirterek organ bağışının çok önemli bir konu olduğunu söyledi. Öztürk: “Sağlık, hayatımızın en kıymetli hazinesidir. Ne yazık ki ülkemizde organ bağışı oranları düşük bir seviyede kalmakta ve tedavisi yalnızca organ bağışı ile mümkün olan hastalarımız sağlıklarına kavuşamadan hayatlarını kaybetmektedir. Türkiye’de 22 bin 594 kişi böbrek nakli beklemektedir. Bu hastalar Diyaliz hastası olup, eğer böbrek nakli gerçekleşirse Diyalizden kurtulacak ve normal, sağlıklı bir hayata dönebileceklerdir. Yine Türkiye’de bin 100 kişi kalp, 68 kişi de akciğer beklemektedir. Bu rakamlara bakarsak; yıllarca organ bekleyen bu hastaların sağlıklarına kavuşabilmesi için organ bağışı oranları ve organ nakli sayılarının arttırılması gerekmektedir. Denizli olarak baktığımızda da 2018 yılı verilerimizi baz aldığımızda hastanelerimizin yoğun bakımlarında 45 beyin ölümü tespiti yapıldığını ve bunlardan 15’inin organlarının bağışlandığını gördük. Hiç organ bağışını bilmeyen, yaşamı boyunca bu konuda fikri olmayan kişileri, beyin ölümü gerçekleştiğinde yakınlarının organlarını bağışlamaya ikna etmek hiç de kolay bir şey değil. Eğer biz Denizli olarak yüzde yüz başarıyı sağlayabilmek ve tespit ettiğimiz beyin ölümlerinin hepsinde yada büyük çoğunluğunda organ bağışı alabilmek istiyorsak bu konuda halkımızı bilgilendirmeli ve farkındalık yaratabilmeliyiz dedik. Bu hedefle yola çıktık ve organ bağışına dikkat çekmek, konunun önemini vatandaşlarımıza anlatmak için “Her Bağış Yeni Bir Hayat” Projesini hayata geçirdik” dedi.

“KAMPANYAYI ÇOK ÖNEMSİYORUZ”

İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, 2018 yılı Türkiye’de 100 bin 455 olan canlı organ bağış sayısının Denizli’de 254 gibi çok düşük bir rakamda olmasından dolayı organ bağışını vatandaşa tam demek ki anlatamadıklarını düşünerek böyle bir proje başlattıklarını ifade ederek özellikle canlı organ bağışı sayısında bir aylık zamanda çok iyi bir rakama ulaştıklarını  açıkladı. Öztürk: “6 Mart Çarşamba günü Denizli Valisi Hasan Karahan başkanlığında Denizli’deki İl Müdürleri ve Kurum Amirlerinin katılımı ile Müdürlüğümüz, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve Denizli Müftülüğü arasında yapılan protokolle projeye start verdik. Milli Eğitim Müdürlüğü’yle yaptığımız protokolle okullarda öğrenciler aracılığıyla velilere organ bağışının önemini anlatan mektuplar hazırladık. İl Müftülüğü ile birlikte her hafta farklı camide organ bağışıyla ilgili vaaz verilerek, cami önlerinde stantlar kurarak vatandaşlarımızı bilgilendirmeye ve organ bağışı almaya başladık. İlçelerde TSM, hastane ve ilçe sağlık müdürlüklerimiz tarafından koordineli olarak her hafta belirli günlerde pazaryerlerinin girişinde stant kurarak, broşürler ile bilgilendirmeler yapıp organ bağışı alıyoruz. Yine çeşitli kurumlarda organ bağış eğitimleri düzenleyerek eğitim sonrası stantlar kurup organ bağışı alıyoruz. Mart ayında başlattığımız bu proje kapsamında şu ana kadar toplam 2 bin kişi organ bağışında bulunarak kartlarını teslim aldılar. Ayrıca Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’yle birlikte Kredi Yurtlar Kurumu’nun önünde stant açarak üniversite öğrencilerinden organ bağışı alacağız. İl merkezinde vatandaşlarımızın yoğun olduğu AVM’lerde stantlar kurarak broşürler ile organ bağışını anlatıp canlı organ bağışı alacağız. Billboardlarda; Denizli’nin farklı bölgelerinde organ bağışı ile ilgili görsellerin yayınlanması, Denizlispor maçları öncesi ayda bir, stadyumda futbolcuların maça pankart açarak çıkması, açılan stantlarda organ bağışı ile ilgili broşür, araba kokusu ve bez alışveriş çantalarının dağıtılması, stant ve hastanelere afişler asılması gibi farkındalık etkinlerimiz yıl boyu devam edecek. Önümüzdeki aylarda organ bağışı bekleyen, nakil olmuş ve bağışta bulunmuş kişilerin, yine hekimlerimizin ve Din görevlisinin katılımları ile Organ Bağışı Farkındalık Paneli düzenleyeceğiz. Burada özellikle vatandaşlarımıza birinci ağızdan bilgiler aktarmayı ve organ bağışının önemine vurgu yapmayı hedefliyoruz. Yine projemize siz basın mensuplarımızın desteğini de bu anlamda çok önemsiyoruz” dedi.

BOYACI: “ÇOK ÖNEMLİ BİR KONU”

Denizli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Osman Nuri Boyacı ise, İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk’e organziasyon için teşekkür ederek “Organ bağışı toplumsal anlamda çok önemli bir konu. Çünkü binlerce kişi çeşitli rahatsızlıklarından dolayı organ bekliyor. Bu anlamda hepimizin organlarını bağışlamasının önemli olduğunu belirtmek istiyorum. Biz de Denizli Gazeteciler Cemiyeti olarak İl Sağlık Müdürlüğünün başlatmış olduğu bu farkındalık projesine destek vermek istedik. Bugün burada birçok gazeteci arkadaşımız ile birlikte organlarımızı bağışladık. Buradan tüm Denizli halkımızı da bu projeye destek vermeye ve organ bağışında bulunmaya davet ediyoruz. İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk’ü ve ekibini bu duyarlı kampanyaları için kutluyor, istedikleri bağış sayısına ulaşacaklarına inancımı da yineliyorum. Bu arada İl Sağlık Müdürümüz Uz. Dr. Berna Öztürk, Denizli’de her zaman basın mensupları ile iyi iletişim kuran İl Müdürlerimizden olmuştur. Geçtiğimiz günlerde düzenlediğimiz Kent Gazeteciliği Programına katılarak bizlere önemli bilgiler de aktarmıştı. Bunun yanı sıra gazetecilerimizin ne zaman sağlık ile ilgili bir sıkıntısı olsa her zaman yardımcı olmuştur. Bu nedenle meslektaşlarım adına kendisine çok teşekkür etmek istiyorum” ifadelerini kullandı. 

BASIN MENSUPLARI ORGANLARINI BAĞIŞLADI

Konuşmaların ardından Basın mensupları organlarını bağışladı. Sağlık Müdürü Öztürk, organ bağışında bulunan Basın mensuplarına kartlarını takdim etti. DGC Başkanı Osman Nuri Boyacı,  İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk’e, Basın mensuplarına desteklerinden dolayı teşekkür ederek plaket takdim etti.  

MESUT GÜLER 

 

 

 

 

 

Emojiler İle Tepki Ver

YORUMLAR