Ekonomik hayat durma noktasında

Ekonomik hayat durma noktasında

Son veriler ışığında Türk lirasının değer kaybetmesine dikkat çeken CHP Denizli Milletvekili Melike Basmacı, ticaret hayatının önemli bir çıkmaza girmek üzere olduğunu söyledi.

   Yurt içi ve yurt dışı etkenlerin ekonomideki olumsuz gidişatta önemli bir rol üstlendiğini açıklayan CHP Denizli Milletvekili Melike Basmacı, Türk lirasının da değer kaybettiğine değindi. Basmacı, “Dolar 3,61’in üzerine çıktı. Türk Lirası Meksika Pezosu’ndan sonra en çok değer kaybeden para biriminden biri oldu. Bu gidişat iş dünyasını, esnaflarımızı ve biz vatandaşları tedirgin etmektedir” dedi.

Dolarda başlayan yeniden yükselmeye dikkat çeken Basmacı, “2 Aralık tarihinde dolar 3,69’u gördü. Aralık ayı başında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan halka 'Dolarlarınızı bozdurun, altına, Türk Lirası'na çevirin' çağrısı yaptı. Dolar toplumsal refleksle birlikte o dönemde düştü. Ancak yeniden 3,62 seviyelerini gördü. Terör faaliyetlerinin de etkisi ile bu olumsuz gelişmeler bir araya geldiğinde insanlarımızın tedirginliği bir kat daha fazla artmaktadır” dedi.

 

KREDİLER ESNAFA YARAMIYOR

“Ekonomik hayat durma noktasına geldi” diyerek açıklamasını sürdüren Basmacı, “Piyasalardaki nakit döngünün sağlanamaması ödemelere de yansımaktadır. Esnaflarımız, nakit döngünün zayıf olması ve belirsizlik nedeniyle sıkıntılı günler yaşamaktadır. Hükümet ekonomik anlamda önemler alma çabasında olsa da bu durum esnaflara çok fazla yaramamaktadır. Esnaflara sunulan cansuyu kredilerinden yararlanan esnaf sayımız çok az. Bunun nedeni de esnafların borç batağında bulunmasıdır bunu herkes biliyor” dedi.

Emojiler İle Tepki Ver

YORUMLAR