ERDOĞAN MEB’İN YENİ ÇALIŞMA TAKVİMİNİ DEĞERLENDİRDİ

ERDOĞAN MEB’İN YENİ ÇALIŞMA TAKVİMİNİ DEĞERLENDİRDİ

Türk  Eğitim Sen  (TES) Denizli Şube Başkanı Emre Erdoğan, Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB)  2019-2020 eğitim öğretim yılı çalışma takvimi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

İki dönem ortasında  iki ara tatil verilmesinin öğrencilere dinlenme imkanı ve motivasyonlarına katkı sağlaması açısından olumlu olduğunu söyleyen Erdoğan, iki hususun da gözden kaçırılmamasını istedi. Erdoğan, "Bunlardan birincisi okul dışı öğrenme ortamlarının teşvik edilmesi, ikincisi de bir takım ekonomik zorluklar içerisinde bulunan öğretmenlerimizin başta ek ders ücretleri olmak üzere mali kayıplarına meydan verilmemesidir.  MEB tarafından açıklanan ve bugün medyaya yansıyan haberlerle bilgi sahibi olabildiğimiz, ara tatil düzenlemesi yeni bir durumu ortaya çıkardı. Buna göre artık önümüzdeki öğretim yılında 18-22 Kasım 2019 ve 6-10 Nisan 2020 tarihlerinde iki ara tatil yapılacak. 90’ar günlük iki dönemin uzun olduğu ve öğrencilerin motivasyonunu olumsuz etkilediği tartışmaları uzun zamandır yapılmakta idi. Bu açıdan her iki dönem ortasında iki ara tatil verilmesi, öğrencilere dinlenme imkanı ve motivasyonlarına katkı sağlaması açısından olumlu olabilecektir” dedi.

İki hususun gözden kaçırılmaması gerektiğini kaydeden Erdoğan, “Öğrenciler bakımından; sözkonusu tatillerin, genel anlamda toplumun geniş kesimleri için olmadığı için, alışılagelen tatil formatında geçirilemeyeceği gerçeğinden hareketle bu sürenin daha farklı ve verimli değerlendirilmesi anlamında tedbirler alınmalıdır. Tatil döneminde okul ve öğretmen odaklı temalı etkinlikler öğrencilerin “Tatil” algısıyla örtüşmeyeceği için verimli olmayacaktır. Bundan dolayı okul dışı öğrenme ortamlarının teşvik edilmesi yoluna gidilmelidir. Örneğin MEB’in öncülüğü ve girişimleriyle ara tatil dönemlerinde kitap, sinema, tiyatro, müze, gezi organizasyonları gibi etkinliklerde ilave ve tatmin edici indirimler sağlanmalıdır. Öğretmenler bakımından; zaten bir takım ekonomik zorluklar içerisinde bulunan öğretmenlerimizin başta ek ders ücretleri olmak üzere mali kayıplarına meydan verilmemelidir. Bu noktada öğretmenlerimize, öğrencilerin kitap, gezi, sosyal ve sanatsal etkinliklerini özendirme, teşvik etme ve takip etme görevi verilebilir. Bunun dışında tatil dönemlerinde öğretmenlerin okulda bulunma süre ve nitelikleri de yeni bir tartışma konusu olacaktır. Ayrıca bakanlık bu sistemin verimliliği için normal eğitim hedefini de hızla hayata geçirmelidir. Çünkü biliyoruz ki, sabah gün aydınlanmadan yollara döktüğümüz ya da akşamın karanlığında eve dönmek zorunda bıraktığımız bu ikili öğretim düzeninde, özellikle 5-13 yaş arası çocuklarımızı sadece tatil düzenini değiştirerek, hedeflenen düzeyde dinlendirip motive edebilmemiz çok mümkün olamayacaktır" diye konuştu.

MESUT GÜLER 

Emojiler İle Tepki Ver

YORUMLAR