Evaporatif Soğutucu Nedir? Bilmeniz Gereken Her Şey Burada

Evaporatif Soğutucu Nedir? Bilmeniz Gereken Her Şey Burada

Sıcaklığı düşürmenin yollarını mı arıyorsunuz? Evinizde merkezi bir iklimlendirme sisteminiz yoksa ya da varsa fakat daha çevre dostu ve daha makul fiyatlı seçenekler arıyorsanız, evaporatif soğutucuların size uygun olup olmadığını merak ediyor olmalısınız.

Cevap ... duruma göre değişir.

Evaporatif soğutucuların nasıl çalıştığını anlamak,  bu soğutucunun eviniz için uygun olup olmadığına karar verme açısından çok önemlidir. Evaporatif soğutucular hakkında fazla bilginiz yoksa, öğreneceğiniz çok şey var demektir. Evaporatif soğutucuların nasıl çalıştığı ile ilgili bilmeniz gereken her şey burada - böylece alıp almayacağınıza karar verebilirsiniz.

Evaporatif Soğutucu Nedir?

Evaporatif soğutucu hava sıcaklığını düşürmek için buharlaşma gücünü kullanan bir klima türüdür. Su buharlaştığında sıvıdan gaza dönüşür. Bu aşamada sudan ilk ayrılan yüksek enerji yüklü partiküllerdir, bu da sıcaklığın düşmesini sağlar. Bu yüzden sıcak bir günde alnınıza nemli bir bez koymak iyi hissettirir - aslında su buharlaştıkça kafanızın sıcaklığının azalmasını sağlar.

Söz konusu evinizin havası olduğunda da evaporatif buharlaşma sürecinde aynı bilimsel prensipler geçerlidir. Kuru bir ortamda basit bir buharlaşma süreci hava sıcaklığının düşmesini sağlar. Sıcak bir yaz gününde daha serin hissetmek için havada su spreyi kullandıysanız bunu siz de gözlemlemiş olmalısınız.  Evaporatif klima da aynı şekilde çalışır, süreci daha verimli hâle getirmek için teknolojiyi kullanır, odaya sadece su spreyi sıkıp iyi bir sonuç almayı ummanız gibi bir durum oluşmaz.

Evaporatif Soğutucular Nasıl Çalışır?

Evaporatif soğutma sistemi temel buharlaşmayı, evinizdeki hava sıcaklığını etkili bir şekilde düşürerek makineleştirir. Makinede genel olarak bir fan, kalın bir ped, su rezervuarı ve iyi sonuç elde etmek için bazı ek kontrol mekanizmaları vardır. Fan, kuru ve sıcak havayı makinenin içine çekip soğutucu pedlere gönderir. Soğutucu pedler suyu rezervuardan emer, yüzey alanını artırmak için birçok katmana sahiptir. Sıcak hava pedden geçerken yüzeydeki su molekülleri buharlaşır bu da içerideki hava sıcaklığının -20 derece kadar- azalmasını sağlar. Daha sonra fan soğutulmuş havayı odanıza üfler, böylece sıcak günlerde serinliğin tadını çıkarabilirsiniz.

Evaporatif soğutucular başka kullanışlı parçalara da sahiptirler. Birçok kişi alerjenleri azaltarak ve küf en aza indirgeyerek hava kalitesini geliştirecek şekilde tasarlanmış hava filtreleri ve pedleri kullanır - bu, alerjik bünyeye veya diğer solunum yolu problemlerine sahip kişiler için önemli bir noktadır. Kati şekilde gerekli olmasa da bir su pompası, soğutma dolgularına doğru gerçekleşecek olan emilimi düzenler. Bazı modellerde fanın odaya verdiği havayı daha fazla soğutmak için buz torbası ekleme seçeneği de vardır. Değişken fan hızları, salınımlı işlev ve uzaktan kumanda da kullanışlı özelliklerden bazılarıdır.

Bataklık Soğutucular Hakkında Bir Not

"Evaporatif Soğutucu" ve "Bataklık Soğutucu" terimleri sıklıkla birbirlerinin yerine kullanılırlar, bataklık soğutucu da aynı buharlaşma tekniği ile çalışır. Adının nereden geldiğini kimle bilmiyor, ancak evaporatif "bataklık soğutucu" standart evaporatif soğutucu için halk arasında kullanılan bir ifadedir. Aralarında bir fark varsa, belki bu fark ebatları olabilir. Bataklık soğutucu genellikle tüm ev için evaporatif iklimlendirme ünitesi anlamında kullanılan bir terimken, evaporatif soğutucu -kompakt, portatif evaporatif soğutucular da  dâhil olmak üzere- her ebatta olabilir .

Sabit bataklık soğutucular tüm bir evi soğutmak için tasarlanmış büyük ünitelerdir. Bu sistemler genellikle çok sayıda su pedi ve pompa kullanır, evinizdeki su hattından sürekli su tedariki sağlar. Soğuk hava çatıya monte edilen sistemlerden aşağı doğru akar veya istediğiniz bir yere oluk açılarak boru içinden geçmesi de sağlanabilir.

Evaporatif Soğutucuların Avantajları

Evaporatif soğutucuların geleneksel klimalara göre iki temel avantajı vardır: enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik. Her ikisi de evaporatif soğutucuların çalışmak için daha az elektrik harcamasından kaynaklıdır; standart bir klima 7 kat daha fazla watt elektrik harcayabilir. Bunun sebebi evaporatif soğutucların sadece soğutma pedine hava akımı sağlamak için çalıştırılmaya gerek duymalarıdır. Öte yandan standart iklimlendirme sistemleri ise soğutucu sıvının daha küçük bir alanda basınçlandıracak ve havadaki sıcak havayı çekmek için ısı eşanjörüne gönderecek bir kompresöre ihtiyaç duyarlar. Bu sürecin gerçekleşmesi için, odaya soğuk hava gönderecek fanın yanı sıra çok fazla elektriğe gerek vardır.

Evaporatif soğutucu ile daha az elektrik kullanmak hem daha az fatura ödeyeceğiniz hem de karbon ayak izinizi azaltacağınız anlamına gelmektedir. Evaporatif soğutucuların ozon tabakasına zararlı kimyasal soğutucular kullanmadıkları, yalnızca su kullandıkları da dikkate alınmalıdır.

Düşük Bağıl Nem: Başarının Sırrı

Evaporatif soğutucular hakkında şu ana kadar okuduğunuz her şey size muhteşem geliyorsa, bunları evinizde kullanmaya başlamadan önce bilmeniz gerek bir şey daha var: Evaporatif soğutucular en iyi kuru iklimlerde çalışır.

Nasıl çalıştıklarını düşününce bu çok mantıklıdır. Çünkü soğutucular suyun atmosfere doğru buharlaşabilmesini temel alarak çalışırlar, kuru havası olan bir ev bu süreci çok daha verimli hâle getirir. Su molekülleri, suya oldukça doymuş olan nemli havanın aksine, kuru havada kolayca ayrışıp süzülebilir. Bunu, tüm suyu tutmak için havada gerekli olan bir "boşluk" olarak düşünün.

Amerika Birleşik Devletlerinde evaporatif soğutucular, Kaliforniya gölü, Arizona, New Mexico, Utah, Texas ve Colorado'nun bazı bölümleri de dâhil olmak üzere Güney Batı'da oldukça verimlidir. Bu kurak bölgelerde, su hızlıca buharlaşıp havayı serinletecektir.

Evaporatif soğutucuların diğer bölgelere kıyasla Güney Batı'da daha iyi olmasının bir diğer sebebi de bunları kullanmanın evinizdeki nem düzeyini artırmasıdır. Su buharlaştıkça ortamı serinletir  ve evinizde havada asılı kalır. Çölde yaşıyorsanız, bu aygıt hem susuz kalmamanıza hem de cildinizin iyi formda olmasına yardımcı olur.

Ancak nemli bölgelerde aynı şey söz konusu değildir (Bkz. Ne zaman Evaporatif Soğutucu Almalısınız?) Bulunduğunuz Çevrenin Nemlilik Düzeyini Bilin)

Sebebini anlamak için, sıcak ve nemli günlerde vücudunuzun nasıl hissettiğini düşünün. Sıcakladığınızda, vücudunuz terler ve buharlaşma süreciyle doğal olarak sizi serinletir (teriniz havaya buharlaşır ve sizi serinletir).  Nemle günlerde ise teriniz buharlaşamaz, işte bu yüzden çok berbat ve sıcak hissedersiniz.

Evaporatif soğutucuyla nemli bölgelerde de aynı şey olur: Havaya daha fazla nem gönderir, böylece hava daha nemli bir hâle gelir, suyun buharlaşıp sizi serinletme ihtimali düşer.

Sonunç olarak Eğer verimli bir şekilde evaporatif soğutucu kullanmak istiyorsanız, nispeten kuru bir çevrede yaşamanız önemlidir.

Evaporatif Soğutucunuzdan En İyi Şekilde Faydalanmak için İpuçları

Evaporatif soğutucular standart iklimlendirme ünitelerinden farklı bir şekilde çalıştıkları için, en verimli soğutmayı sağlamak için nasıl çalıştırmanız gerektiğini yeniden düşünmeniz gerekecektir. En serin, mümkün olan en rahat hava için şu ipuçlarını deneyin:

Pencereleri açın

Soğuk havayı içeride tutmak için evinizi hava geçirmez hâle getirdiğiniz standart klimaların aksine, evaporatif soğutucular sabit bir temiz hava kaynağına ihtiyaç duyarlar. İçeri hava alan fanın yanında açık bir pencere olması, kuru, sıcak havanın hızlı bir buharlaşma için içeri çekilmesine olanak tanır. Açık pencereler nemli hava kaynağının soğutucudan kaçmasına yol açar, böylece eviniz soğuk ve nemli hissettirmez. En iyi düzeyde rahatlık sağlamak için pencerelerinizi ne kadar aralayacağınızı öğrenmeniz biraz zaman alabilir, istediğiniz sonucu elde edene kadar içerideki havayla her şeyi deneyebilirsiniz.

Su Kaynağını Tazeleyin

Soğutucuyu uzun süre kullanmazsanız, ıslak kısımlarında küf oluşumunu önlemek için rezervuarı boşaltıp temizleyiniz. Böylece evaporatif soğutucu iyi çalışacak ve havanızı oldukça temiz tutacaktır.

Soğutucunuzun Ebatını Doğru Ayarlayın

Almadan önce soğutucunun kaç metrekarelik bir alanı kapladığını belirleyin ama soğutucu ebatını düzgün ayarlamak için odanızın ölçülerini alın. Çok büyük alanlar için birden fazla soğutucuya ihtiyaç duyabilir veya oturduğunuz yeri hedef alan, hava sıcaklığını yeterli miktarda düşüren bir fan tercih edebilirsiniz.

Buz Kullanmayın

Eğer soğutucunuzun rezervuarı spesifik olarak buz torbası ile kullanılacak şekilde tasarlanmadıysa, suya buz eklemek buharlaşma sürecini yavaşlatabilir ve daha az serinlik sağlar. Mantıksız gibi görünüyor, ancak suyun buharlaşması için ısınması gerekir, soğutucunuza buz eklemek en iyi şekilde çalışmasını engelleyecektir.

Portatif Evaporatif Soğutucu Tercih Etmek 

Portatif bir evaporatif soğutucu, büyük miktarda para harcamadan, evaporatif soğutucunun evinizde düzgün çalışıp çalışmayacağını görmek için müthiş bir yoldur. Portatif soğutucularda tekerlekler bulunur, böylece biraz serinlemesini istediğiniz yerlere, bir odadan diğerine kolaylıkla taşınabilir. Priz bulabildiğiniz sürece bunları açık alanda da kullanabilirsiniz. Portatif soğutucular pikniklerde, havuz partilerinde veya insanların biraz serin bir hava tercih edeceği açık hava etkinliklerinde kullanılabilecek hoş bir aygıttır. Kuru yerlerde de gayet iyi çalışırlar, özel bir havalandırma (portatif klimalarda olduğu gibi) ve nem birikmesi (kapalı alan evaporatif soğutucularının kullandığı gibi) hakkında endişe duymanıza gerek yoktur. Evaporatif soğutucuları kullanarak denemek isterseniz, portatif versiyon başlamak için iyi bir seçenektir.

Daha fazla bilgi için lütfen bize ulaşınız ; https://springday.com.tr/ 

Emojiler İle Tepki Ver

YORUMLAR