“KAZIM ARSLAN İSMİNİN VERİLMESİ VEFA ÖRNEĞİDİR”

“KAZIM ARSLAN İSMİNİN VERİLMESİ VEFA ÖRNEĞİDİR”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Haziran ayında hayatını kaybeden CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan’ın isminin verildiği parkta Kazım Arslan Anıtı’nı açtı.

Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, “Kazım Arslan, bizim abimizdi. O siyasetin duayeniydi. Çok erken yaşta kaybettik. Kazım abimizi sevgiyle, saygıyla rahmetle anıyorum” dedi. Genel Başkan Kılıçdaroğlu, “Kazım Arslan, Cumhuriyet Halk Partisi için gerçekten de çok değerli bir insandı. Toplumun her kesimi tarafından sevilen, partili olsun veya olmasın toplumun her kesimi tarafından sevilen, sayılan, saygı duyulan bir insandı. Vefatıyla büyük bir şok yaşadım. Bu parka Kazım Arslan isminin verilmesi vefa örneğidir” diye konuştu.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Denizli programı kapsamında Merkezefendi’ye geldi. Selçukbey Mahallesi’nde, Merkezefendi Belediye Meclisi tarafından Haziran ayında hayatını kaybeden Cumhuriyet Halk Partisi Denizli Milletvekili Kazım Arslan’ın isminin verildiği parkta ‘Kazım Arslan Anıtı’nı açtı. Gerçekleştirilen açılış törenine CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca ve Seyit Torun, Denizli Milletvekili Teoman Sancar, Muğla Milletvekili Burak Erbay, CHP İl Başkanı Mahir Akbaba, CHP Merkezefendi İlçe Başkanı Tolga Varlıker, CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Tugay Odabaşıoğlu, İl ve İlçe yöneticileri, meclis üyeleri, CHP Denizli Milletvekili merhum Kazım Arslan’ın eşi Nursel Arslan ve çocukları ile vatandaşlar katıldı. 

BAŞKAN DOĞAN, “O BİZİM ABİMİZDİ”

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, “Kazım Arslan, bizim abimizdi. O siyasetin duayeniydi. O bizim dert ortağımızdı. O bir cumhuriyet sevdalısıydı. O kendisini Cumhuriyet Halk Partisi’ne adamıştı. Maalesef Kazım abimizi çok erken yaşta kaybettik. Bir kez daha ruhu şad olsun. Bugün bu parkımızın ismini Kazım Arslan olarak vermek için burada toplanmış bulunmaktayız. Katılımınız için sizlere çok teşekkür ediyorum” dedi.

“DERMAN BELEDİYECİLİK ANLAYIŞINI SÜRDÜRECEĞİZ”

Başkan Doğan, “Merkezefendili hemşerilerimizin teveccühüyle Merkezefendi Belediyemizi, Cumhuriyet Halk Partili yaptık. Ortak akıl şiarıyla çıktığımız bu yolda muhtarlarımız, sivil toplum kuruluşlarımız, derneklerimizle birlikte 2020-2024 stratejik planımızı hazırladık. Göreve geldiğim ilk günden itibaren din, dil, ırk, mezhep ayırımı yapmaksızın herkese eşit hizmet vermeye çalıştım. Şunu itiraf edeceğim. Bir kadın başkan olarak çocukların, kadınların ve dezavantajlı grupların benim gönlümde yeri ayrı. Sizin de belirttiğiniz gibi Merkezefendimiz ’de derman belediyecilik anlayışını sürdürmek için yola çıktık. Sosyal yardım yönetmeliğimiz gereği 31 Mart’tan bu yana 521 aileye yardımda bulunduk. İlçemiz sınırlarında 2 ve 5 yaş arasındaki çocuklarımıza ‘Merkezefendi Halk Sütümüzü’ gerçekleştirdik, bu hafta içi itibariyle de dezavantajlı mahallelerimizden başlamak üzere dağıtımına başlıyoruz. Engelsiz Yaşam Akademimizde engelli çocuklarımız için eğitimimiz devam ediyor. Bizim için bu yeni dönemde kreşler çok önemli. Merkezefendi’de dezavantajlı mahallelerimizden başlamak üzere birçok kreşi inşa etmek istiyoruz. Sevindik mahallemizde kreş inşaatıyla başladık” diye konuştu.

“BÜYÜK DEĞİŞİM BAŞLIYOR DEMİŞTİK”

Merkezefendi’nin Denizli’nin incisi olduğunu söyleyen Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, “Büyük değişim başlıyor diye yola çıkmıştık. Merkezefendimizde 23 Nisan, 19 Mayıs, 30 Ağustos Bayramlarımızı daha büyük bir coşkuyla kutladık. Adeta Merkezefendimiz bayramlarımızda tek yürek oldu. Yine bunun yanı sıra dini bayramlarımızda aynı coşkuyla kutlamaya devam ettik. Merkezefendimiz, Denizlimizin incisi. Denizlimizin gözbebeği ilçelerinden bir tanesi. İlçemizde ekonomik ve sosyal durum üst düzeyde. Yine birçok özel okulun, birçok eğitim kurumunun olduğu bir bölge. 2020 bütçesinde eğitime ayırdığımız pay çok fazla olacak” dedi. 

“İLK 5 AYDA 15 MİLYON BORÇ ÖDEDİK”

Başkan Doğan, “Korolarımız bizim için çok önemli. Yetenekli ama ekonomik ve sosyal durumu iyi olmayan çocuklarımız için enstrüman kurslarımız devam ediyor. Bu dönemden başlamak üzere şehrimizin farklı bölgelerinde konserlerimiz olacak. En büyük hayallerimden bir tanesi de özellikle Sevindik Mahallesi’nde ve Sümer Mahallesi’nde yaz konserlerimizi ve enstrüman çalma işlemlerimizi devam ettirmek. Tabi bunun yanında fen işlerimiz burada çok güzel çalışıyorlar. Toplamda 25 adet futbol sahası büyüklüğünde standartlara uygun yol yaptık. Park bahçeler ekibimizle birlikte 1 milyon 210 bin metrekare yeşil alana bakmaktayız. Genel Başkanım sizin de dediğiniz gibi diğer önemli bir konuda israf. İsraf bizim için çok önemli. 42 Milyon borçla aldığımız Merkezefendi Belediyemizi ilk 5 ayında 15 Milyon borç ödedik. Bu anlamda israfa son verdik” diye konuştu.

“SEVGİYİ, KARDEŞLİĞİ, MUTLULUĞU TESİS ETMEK İÇİN GELDİK”

Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, en önemli projesinin sevgi olduğunu söyledi. Başkan Doğan, “Artı bir proje ile çıkmıştım. Artı bir proje benim için çok önemliydi. O da sevgiydi. Bizler Merkezefendi’de sevgiyi, kardeşliği, mutluluğu tesis etmek için geldik. Tabi ilk önce çalışma arkadaşlarımla birlikte önce sevgiyle başladık bu yolda. Ben burada emeği geçen bütün çalışma arkadaşlarıma, basın mensuplarına, değerli hemşerilerime ve polis arkadaşlarıma ayrıca çok çok teşekkür ediyorum. Sayın Genel Başkanım, ilçemize teşviklerinizden dolayı büyük bir mutluluk ve onur duydum. İyi ki varsınız. İyi ki geldiniz. Çok teşekkür ediyorum. Bir kez daha Kazım Arslan abimizi de sevgiyle, saygıyla rahmetle anıyorum” dedi.

NAZİFE ARSLAN, “CHP SEVDASI HER ŞEYİN ÜSTÜNDEYDİ”

CHP Denizli Milletvekili merhum Kazım Arslan’ın kızı Nazife Arslan, “Babam bir vardı, bir yoktu. O yüzdendir belki hala yokluğuna alışamamak, hala bir yerlerden çıkıp geleceğine inanmak. Biz iki kardeş siyasetin içinde ellerimizde CHP bayraklarıyla mitinglerin içinde büyüdük. Babamın bu hayatta iki aşkı vardı. Biri annem, diğeri ise Cumhuriyet Halk Partisi. Hatta öyle ki Cumhuriyet Halk Partisi sevdası her şeyin üstündeydi. Aslında partiden ziyade memleket sevdalısıydı. Cumhuriyet Halk Partisi içerisinde geçen Halk kelimesini çok doğru anlamış, sağ-sol ayrımı yapmadan halkı kucaklamıştır. Atatürk ilke ve inkılaplarını çok iyi benimsemiş bir Cumhuriyetçiydi. 6 Haziran’ı 7 Haziran’a bağlayan o gece ben canım babamı, Denizli ise çok önemli bir değeri kaybetti. Her ölüm zamansızmış. Fakat babamın ölümü çok ani ve zamansız oldu. Denizli için, ülkesi için daha nice projeleri, fikirleri, çalışmaları vardı. Siyaset hayatında belki gönlünden geçirdiği yerlere gelemedi ama insanların gönlünü ilmek ilmek işlemiş, bunu çok net anladık onun vefatından sonra. Canım babacığım, biliyorum ki şuan da bizi bir yerlerden izliyor, görüyorsun. Senin kızın olmaktan hep gurur duydum. Daha da gururlanacağım. Mekanın cennet olsun. Işıklar içinde uyu canım babam” diyerek törene katılanları duygulandırdı.

KILIÇDAROĞLU, “VEFATIYLA BÜYÜK BİR ŞOK YAŞADIM”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Kazım Arslan, Cumhuriyet Halk Partisi için gerçekten de çok değerli bir insandı. Toplumun her kesimi tarafından sevilen, partili olsun veya olmasın toplumun her kesimi tarafından sevilen, sayılan, saygı duyulan bir insandı. Bir sanayiciydi, bir politikacıydı, bir yardımseverdi. Vefatıyla büyük bir şok yaşadım. Hiç tahmin etmediğim, belki de hiçbirimizin tahmin etmediği bir vefat olayıyla karşılaştık. Şimdi güzel bir parka, güzel bir yeşil alana Belediye Başkanımızın da katkısıyla Kazım Arslan ismini veriyoruz. Vefa dediğimiz bir duygu vardır. Toplumun sevdiği, saydığı insanların unutulmaması, topluma hizmet edenlerin unutulmaması için onların isimlerini belli yerlere verilmesi gerekiyor. Bu parkta bunlardan birisi. Dolayısıyla park sadece CHP’lilerin değil bütün Denizlililerin ortak parkıdır. Toplum olarak bu tür şeylere ihtiyacımız var” dedi.

“SEVGİYİ VE HOŞGÖRÜYÜ EGEMEN KILMALIYIZ”

Kadın bir belediye başkanı seçtiği için Denizlililere teşekkür eden Genel Başkan Kılıçdaroğlu, “Gerginlik ve kavga toplumda. Kavga kültürü ekilmek isteniyor. Bunları bir tarafa bırakıp sevgiyi ve hoşgörüyü egemen kılmamız lazım. Belediye Başkanımız sizlere hem düşüncesini hem gelecek açısından neler yapılması gerektiğini hem de bu kısa süre içerisinde neler yaptığını kısaca size sunmaya çalıştı. Öncelikle ben size bir kadını, Denizlili bir kadını belediye başkanı seçtiğiniz için yürekten teşekkür ediyorum. Buraya gelişimin birinci nedeni budur” diye konuştu.

“DENİZLİ ÇALIŞKANDIR, ÖNEMLİ BİR YERE SAHİPTİR”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Kendi iç dinamikleriyle büyüyen en önemli kentlerin başında Denizli gelir. Çalışkan bir insanı vardır. Güçlü bir sezgisi vardır. Hayatın her alanına dokunmaya çalışır. İhracat yapar. Üretim yapar. Alın teri döker işçisi de işvereni de. Ve üretirler. Sadece kendileri değil bütün Denizli kazanır. Denizli’nin bizin sanayi tarihimizde de böyle önemli bir yeri vardır. O sanayicilerden birisi de Kazım Arslan’dır. O da üretiyor, çalışıyor, yardım ediyor. Kendileri vakıflarda ve derneklerde görev aldı. Bir sanayicinin olmanın dışında insana hizmet etmenin ne kadar değerli olduğunu bilen bir kişiydi. Ve dolayısıyla Denizli için bir önemi var. Ama bizim kendi geleneksel kültürümüz açısından da bir ismin verilmesi bizim açımızdan da önemli bir olaydır. Bu topluma hizmet edenleri yaşatmak hepimizin boynumuzun borcudur. Biz bunu yapmak durumundayız” dedi.

“SAVURGANLIĞA VE İSRAFA KARŞIYIZ”

Merkezefendi Belediyesi’nin tasarruf yaptığını belirten CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, israfa karşı olduklarını söyledi. Kılıçdaroğlu, “Bizler savurganlığa ve israfa karşıyız. Eğer israf haramsa, her kuruşun hesabının millete verilmesi lazım. Önce millet israf edilip edilmediğini görecektir. Biz belediye başkanlarımıza şunu söyledik. Belediye Başkanımız da söyledi, hiçbir ayrım yapmayacağım diye. Hiçbir ayrım yapılmayacak. Kendisine oy versin veya vermesin. Seçtiniz ve ona tarihi bir görev verdiniz. Merkezefendi’ye ne hizmet sunacaksın diye. O tarihi görevi üstlendi. Hiçbir ayrım yapmadan herkese hizmet götürecek. Sadece yoksul ailelere, engellilere, pozitif yardım, pozitif hizmet götüreceğini pozitif ayrımcılık yapacağını kendisi söyledi. İkinci önemli görev, harcadığı her kuruşun hesabını verecek. Çünkü kendi parasını değil, sizin paranızı harcıyor. Bu sadece belediye bağlamında değil, Türkiye genelinde de böyle olması lazım. Zaman zaman ben sorarım. Söylerler; köprü yaptık güzel, yol yaptık güzel, tünel yaptık güzel, şehir hastaneleri yaptık güzel, havaalanı yaptık güzel zaten bunlara itiraz eden yok. Ama ne diyoruz, kaça yaptın bunları? Niçin? Ee parayı millet ödüyor. Efendim bunlar gizli söyleyemeyiz. Niye gizli? Benim parasını ödediğim, vatandaşın parasını ödediği bir şeyin maliyetini bildirmek zorunda değil midir? Burada kocaman bir soru işareti var. Bu soru işaretini kimler için soruyorum. Özellikle siyasal iktidara Ak Parti’ye oy veren değerli kardeşlerime söylüyorum. Benim hakkımdır onu sormak. Senin de hakkındır onu sormak. Niçin soruyoruz. Tüyü bitmemiş yetimin hakkı savunmak için soruyoruz” diye konuştu.

“BU KARDEŞİNİZ HER TÜRLÜ BASKIYA GÖĞÜS GERECEK”

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “Tüyü bitmemiş yetim vergi veriyor doğduğu andan itibaren. Musluğu açtığınızda vergi ödüyorsunuz. Elektrik düğmesine bastığınız da vergi ödüyorsunuz. Kefen bezi aldığınızda vergi ödüyorsunuz. Her şeyde vergi ödüyorsunuz. Bir tek teneffüs ettiğiniz havada vergi ödemiyorsunuz. Bana ne yaptığını söyle arkadaş. Kaça yaptığını söyle. Yolsuzluk günahtır. Ben bunu söylediğim zaman kızıyorlar. Vay efendim sen bu soruyu niye soruyorsun diye. Ee tüyü bitmemiş yetimin hakkını kim soracak. Milletin hakkını kim soracak. Ne yaparlarsa yapsınlar hangi baskıyı kurarlarsa kursunlar şundan emin olmanızı isterim, bu kardeşiniz her türlü baskıya göğüs gerecektir. Bu milletin hakkını sonuna kadar savunacaktır” dedi.

“YENİDEN BİRLEŞMEK ZORUNDAYIZ”

Kılıçdaroğlu, “Fabrikaları sattın mı sattın. Arsaları sattın mı sattın. Telekomu sattın mı sattın. Silah fabrikasını Katar ordusuna pazarladın mı? 50 Milyona pazarladın. Peki, bu borç nedir arkadaşlar? 170 Milyar dolar faiz ödüyorsunuz. Sadece 1 Ocaktan Temmuz ayına kadar 7 ayda ödenen borç faizi günlük 50 milyon dolar. Saatte günü 12 saat olarak sayarsak saatte 2 milyon dolar üzerinde. Bunu sormamız lazım. Bu paralar nereye gitti? Bu paraları istihdam yaratmak, fabrika kurmak için getirdiysen nerede bu fabrikalar. Neden bu kadar büyük işsizlik çıkıyor ortaya? Hepimizin sorması lazım. Türkiye üretimden koparılıyor. Bu işin sağ, solu yoktur. Bu iş bir Türkiye meselesidir. Bu iş bir milli meseledir. Tam palet fabrikasını sattılar. Katar ordusuna peşkeş çektiler. Neyin karşılığında? Bedava uçak aldım diye. Katar krallığın verdiği uçağa bindikten sonra bedava uçağa bindikten sonra Katar Kralı’na bir şey söyleyebilir misin? Doğu Akdeniz’de kaybediyoruz. Bize karşı birleştiler. İçlerinde Katar’da var. Ağızlarını açıp Katar’a tek bir laf bile edemiyorlar. Çünkü laf etse şunu söyleyecek. Otur oturduğun yerde, sana uçak verdi. Ona bin gez diyecek. Ben bunları söylüyorum kızıyorlar. Niçin bunları söylüyorsun diyorlar. Ben söylemeyeceğim de kim söyleyecek? Vatandaş söylediğinde yakalıyorsun. Ceza veriyorsun. Hapse atıyorsun. Gözaltına alıyorsun. Tutukluyorsun. Birisinin söylemesi lazım. Kime yakışır? Mustafa Kemal’in partisine yakışır. Milli mücadele edene, kuvayi millicilere yakışır. Yeniden bir Kuva-yi Milliye hareketi yaratmak zorundayız. Yeniden birleşmek zorundayız” diye konuştu.

“ÜLKESİNİ SEVEN HERKESTEN DESTEK BEKLİYORUM”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu konuşmasının son kısmında şunları söyledi: “Ülkesini seven, yurdunu seven, vatanını seven, bayrağını seven herkesin destek vermesini istiyorum. Benim bireysel hiçbir talebim yoktur. Bireysel hiçbir beklentimde yoktur. Allah’a çok şükür karnımız doyuyor. Ama bu memlekette bir çocuk yatağa aç giriyorsa o dert herkesten önce benim derdim olmak zorundadır. Bir kişi işsizse ona iş bulmakta benim derdim olmak zorundadır. Ben saraylara meraklı birisi değilim. Saray nedir? Halktan kopuk bir yerdir orası. Orada yaşayanların hiç birisi vatandaşın derdi nedir bilmezler. Vatandaş hangi sıkıntıları çekiyor bilmezler. İşsizlik nedir bilmezler. Bir babamın okula giden çocuğuna harçlık vermemesinin derdini, dramını bilmezler. Çocuğuna pantolon alamadım diye kendisini asan babanın derdini bilmezler. İşsiz kaldı diye gelip TBMM duvarını dibinde kendisini yakan vatandaşın derdini bilmezler. Onlar ayrı bir dünya. Bizim dünyamız ayrı. Biz beraber olmak zorundayız. Biz Türkiye olmak zorundayız. Biz birlikte mücadele etmek zorundayız. Biz silah fabrikalarımızı yabancı ordulara peşkeş çeken zihniyeti dışlayıp hep birlikte üreten Türkiye’den yana olmak zorundayız. Ve biz bunu yapabilir miyiz? Evet yapabiliriz. Çiftçi üretecek. Fabrika üretecek. Üniversiteler bilgi üretecek. Esnaf kazanacak. Herkes kazanacak. Herkesin kazandığı ama tefecilerin kaybettiği bir düzeni kurmak zorundayız. Onlar Türkiye’yi bir avuç tefeciye teslim ettiler. O kadar çok borçlandılar ki. Şimdi yeni bir genel müdürlük kurdular. Adı borçlanma genel müdürlüğü. Hani siz Türkiye’yi uçuracaktınız? Tefecilere doğru uçurdunuz” dedi.  Kılıçdaroğlu, katılan herkese, kendilerini yalnız bırakmayan herkese teşekkür etti. 

Konuşmaların ardından sahnede kurdele kesildi. Ardından Kazım Arslan Anıtı’nın açılışı gerçekleştirildi. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, anıta karanfil bıraktı.

GENEL BAŞKAN KILIÇDAROĞLU KADIN ÇALIŞTAYI’NA KATILDI

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kazım Arslan Parkı’ndaki törenden sonra Merkezefendi Belediyesi tarafından kurulan Kadın Girişimi, Üretimi ve İşletme Kooperatifi Çalıştayı’na katıldı. Bereketler Toplantı ve Sergi Salonu’ndaki çalıştayda konuşan Genel Başkan Kılıçdaroğlu, “Türkiye’nin şuan da ihtiyaç duyduğu en temel alan üretmek. Hangi alanda olursa olsun üretmemiz lazım. Kadınların bu konuda özel yetenekleri var. Güçlü sezgileri var. Bütün mesele kadınların önündeki engellerin kaldırılması. Ve engeller kaldırılsa bütün bunlar aşılabilir. Şimdi bir belediye başkanımız var o da kadın. Dolayısıyla o sizler için çalışıyor. Özellikle kendisine ifade ettim. Gelir düzeyi düşük ailelere pozitif ayrımcılık yapması lazım. Partiler arasında siyasetçi ya da vatandaşlar arasında ayırım yapmamasını istedim. Hangi partiye mensup olursa olsun bir anne yoksulsa onlara yardım etmek lazım. Onların elinden tutmak lazım. Çocuğun yatağa aç girmemesi için belediye başkanımdan özel istirhamda bulundum. Hiçbir çocuk senin belediyenin olduğu bölgede yatağa aç girmemeli. Çünkü çocuğun karnı doyarsa anne mutlu olur. Çocuk hastaysa anne hastadır. Çocuk gülerse anne güler. Çünkü hepimiz annemizi biliyoruz. Annelerin bizim dünyamızda çok ayrı bir yeri vardır” dedi. Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan ise, “Sayın Genel Başkanım, bizi kırmayıp kadın kooperatifi çalıştayımıza katıldığınız için çok teşekkür ediyorum. Bizlere ayrı bir güç kattınız. Artık bu moralle orada kadınların hepsi daha fazla üretecek. Ürettikçe gülümseyecek. Ve geleceğe umutla güvenle bakacak” diye konuştu.

KILIÇDAROĞLU BELEDİYEYİ ZİYARET ETTİ

Genel Başkan Kılıçdaroğlu ve protokol üyeleri Kadın Girişimi, Üretimi ve İşletme Kooperatifi Çalıştayı’nın ardından Merkezefendi Belediyesi’ni ziyaret etti. Çalışmalar hakkında bilgi alan Kılıçdaroğlu, Başkan Doğan’a başarılar diledi. Ziyaretin sonunda Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na, Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan tarafından çeşitli hediyeler verildi.

Emojiler İle Tepki Ver

YORUMLAR