KOBİ’LERE DESTEK ARTACAK

 KOBİ’LERE DESTEK ARTACAK

KOBİ’LERE DESTEK ARTACAK Denizli Sanayi Odası bünyesinde 1997 yılından beri AB Türkiye Delegasyonu mali desteğiyle faaliyet gösteren Denizli AB Bilgi Merkezi, KOSGEB ve Türk..

 KOBİ’LERE DESTEK ARTACAK

Denizli Sanayi Odası bünyesinde 1997 yılından beri AB Türkiye Delegasyonu mali desteğiyle faaliyet gösteren Denizli AB Bilgi Merkezi, KOSGEB ve Türk Eximbank’ın katılımıyla KOBİ Haftası’nın ilk etkinliğini gerçekleştirdi.

HABER MERKEZİ

Açılış konuşmasını Denizli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gültekin Okay SALGAR’ın yaptığı konferansta sırasıyla KOSGEB Başkanı Recep Biçer, Türk Eximbank Genel Müdür Yardımcısı Mesut Gürsoy, KOSGEB Uzmanı İsmail ADEM ve EBIC Ege Sanayi İlişkileri Yöneticisi Reha ŞENTÜRK Denizlili iş adamlarına seslendiler. Denizli’deki KOBİ Haftası etkinliklerinin ilki olan konferansın açılış konuşmasında Gültekin SALGAR, konferansa destek veren Denizli Ticaret Odası’na, Denizli Ticaret Borsası’na, Denizli İhracatçılar Birliği’ne, iş adamı dernekleri DESİAD, MÜSİAD, BASİAD ve DEGİAD’a teşekkür ederek bu konferansın dahi Denizli’nin birlikte iş yapma kültürünün bir örneği olduğunu belirtti.

 

Konuşmasına KOSGEB ile ilgili genel bilgiler vererek başlayan KOSGEB Başkanı Recep Biçer, “Amacımız, Türkiye'deki küçük ve orta ölçekli işletmelerin ekonomideki rolünü ve rekabet güçlerini artırırken sanayide entegrasyonu ekonomik gelişmelere uygun biçimde gerçekleştirmektir. Türkiye’deki şirketlerin %99’unu oluşturan KOBİ’ler ülkemizdeki toplam istihdamın da %75’ini karşılamaktadır. Girişimcilik desteklerinden AR-GE desteklerine kadar birçok alanda KOBİ’lere destekler veriyoruz ve şimdi bunlara bir de kurumsallaşma ve markalaşma desteğini ekledik. 30 Kasım’a kadar kabul edeceğimiz başvurularda, destek almaya hak kazanan firmalarımıza 150.000 TL’ye kadar destek veriyoruz. Kadınlarımız, engelli vatandaşlarımız ve şehit ve gazilerimizin birinci derece yakınları için de destek oranlarımızı artırmış bulunuyoruz. Bundan sonra bu vatandaşlarımıza pozitif ayrımcılık yaparak, normalde uygulanan destek oranlarının %20 daha fazlasını uygulayacağız.” dedi.

 

Konferansın ikinci bölümünde konuşma yapan Eximbank Genel Müdür Yardımcısı Mesut Gürsoy ise Eximbank kredi uygulamalarından ve alacak sigortasından bahsetti. Gürsoy, “Eximbank, tamamı Türkiye Cumhuriyeti hazinesine bağlı ve ihracatçıyı destekleyen bir banka olarak döviz kazandıran tüm firmaları desteklemektedir. Denizli gibi ihracatçı bir sanayi şehrimizde oldukça yoğun bir şekilde faaliyet gösteriyoruz ancak hala bizi tanımayan firmalarımızın olması bizi üzüyor çünkü biz ihracatçımıza destek olmak için kurulmuş bir devlet bankasıyız.” şeklinde konuştu. Eximbank’ın alacak sigortası ürünlerinden de bahseden Gürsoy, “Özellikle Denizli gibi bir ilde alacak sigortasının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Artık ürünü üretmek değil, satmak da değil, sattığımız ürünün parasını tahsil etmek konusunda zorlanıyoruz. En azından işin başında ihracatçımız bize gelip, müşterisi konusunda danışsın istiyoruz. Sizin yurtdışında istihbarat alabileceğimiz kaynaklarınız olmayabilir, bizim var; gelin bu kaynakları hep birlikte kullanalım ve sizlerin de müşterilerinizi daha iyi tanımanıza olanak sağlayalım.” dedi.

 

Konferansın üçüncü bölümünde yer alan KOSGEB Kobi Uzmanı İsmail Adem, işletmelerin faydalanabileceği finansman kaynaklarından ve desteklerinden bahsederek, uluslararası kaynaklı KOSGEB destekleri hakkında geniş bilgi verdi. KOSGEB’in koordinatörlüğünde gerçekleştirilen COSME projelerini de anlatan Adem, bu konuda özellikle sivil toplum örgütlerine çok görev düştüğünü belirti. Konferansın son bölümünde ise EBİLTEM TTO Sanayi İlişkileri Uzmanı Reha ŞENTÜRK, tüm işletmelerin ücretsiz bir şekilde faydalanabileceği ikili görüşmeler, eşleştirme ve organizasyon desteklerinden nasıl faydalanılacağını uygulamalı olarak katılımcılara gösterdi. 

 

Denizlili iş adamlarının yoğun ilgisiyle gerçekleşen konferansta birçok katılımcı, yönelttikleri sorularla organizasyonun interaktif bir hale dönüşmesini sağladı. AB Türkiye Delegasyonu’nun mali desteğiyle Denizli AB Bilgi Merkezi tarafından organize edilen KOBİ Haftası Etkinlikleri, 20 Kasım Cuma günü Teknokent’te gerçekleştirilecek girişimcilik semineri ile devam edecek.

 

 

Emojiler İle Tepki Ver

YORUMLAR