PAÜ FARKLI KÜLTÜRLERDEN OLUŞAN BÜYÜK BİR AİLE

PAÜ FARKLI KÜLTÜRLERDEN OLUŞAN BÜYÜK BİR AİLE

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, Dünya’nın farklı ülkelerinden lisans ve lisansüstü düzeyinde eğitim almak için Pamukkale Üniversitesi’ne gelen ve Pamukkale Üniversitesi Dil Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (PADAM) Türkçe öğrenen öğrenciler ile tanışma etkinliğinde bir araya geldi.

Pamukkale Üniversitesi Dil Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde yapılan tanışma etkinliğine, Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ ile birlikte PAÜ Genel Sekreteri Prof. Dr. Mehmet Ali Sarı, PADAM Müdürü Öğr. Gör. Dr. Erdost Özkan, PADAM Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Mehmet Sarıköse, İdari Mali İşler Daire Başkanı Halil Tekin ile PADAM’da Türkçe eğitimi veren öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı. Dersliklerde öğrencileri ziyaret eden Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ, burada öğrencilerle sohbet etti. PADAM öğrencileri, hangi ülkeden geldiklerini ve hangi bölüm öğrencisi olduklarını Türkçe anlatarak kendilerini tanıttı. Rektör Prof. Dr. Bağ, öğrencilere günün anısına hediye takdiminde bulundu. Daha sonra Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ ve beraberindekiler, PADAM’ın önüne yer alan ve Türk Bayrağının yanında PADAM’da eğitim gören öğrencilerin ülkelerinin bayraklarından her hafta farklı bir ülke bayrağının dalgalandırılacağı alana geçti. Göndere ilk olarak Türk Bayrağını, PADAM Öğrenci Temsilcisi ve işletme bölümü öğrencisi Abdülsalam Khattab çekti. Etkinlik günün anısına toplu fotoğraf çekimi ile sona ererken, Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ öğrencilerin öz çekim taleplerine kayıtsız kalmadı ve onlarla hatıra fotoğrafı çektirdi.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ şunları kaydetti, “Pamukkale Üniversitesi olarak eğitim, bilim ve spor alanında yaptığımız çalışmalarda ülkemizin gelişimine katkı sağlamanın yanında kültürler arası etkileşime de son derece önem veriyoruz. Farklı kültürlerin birbirini tanıması ve kaynaşması için elbette ortak bir dilin kullanılıyor olması çok önemlidir. Pamukkale Üniversitesi Dil Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezimiz farklı ülkelerden öğrencilerimize Türkçe eğitimi vererek onları eğitim hayatlarına hazırlıyor. Öğrencilerimizle Türkçe konuşabilmek için bu tanışma etkinliğini dönem sonuna erteledim. Görüyorum ki kısa bir sürede epey ilerleme kaydetmişler. Bu özverili çalışmalarından dolayı hem öğrencilerimizi hem de onlara Türkçe eğitimi veren akademisyenlerimizi tebrik ediyorum. Pamukkale Üniversitesi çatısı altında bizler, gerek lisans ya da lisansüstü eğitimini Pamukkale Üniversitesinde alan öğrencilerimizle, gerekse öğrenci değişim programlarıyla eğitimlerinin bir bölümünde Üniversitemizde misafir ettiğimiz öğrencilerimizle birlikte farklı ülkelerden, farklı kültürlerden oluşan büyük bir aileyiz. İnanıyorum ki bugün burada ilk olarak Türk Bayrağını göndere çekmek ile başlattığımız ve çok kısa bir süre içinde diğer ülkelerin bayraklarının da birer hafta süre ile Bayrağımızın yanında dalgalanacak olması bu birlikteliğimizin güzel bir sembolü olacaktır.” Bu yıl aralarında; Filistin, Tunus,  Mısır, Kazakistan, Afganistan, Senegal, Meksika, Endonezya gibi ülkelerin olduğu Dünya’nın 37 farklı ülkesinden toplam 80 öğrenci PADAM’da Türkçe hazırlık eğitimi alıyor. Lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim almak üzere Pamukkale Üniversitesine gelen öğrenciler bir yıllık Türkçe eğitimlerini tamamladıktan sonra bölümlerinde eğitimlerine devam edecek.

 

Emojiler İle Tepki Ver

YORUMLAR