“SIRF YAŞI NEDENİYLE DEĞİŞTİRİLME ZORUNLULUĞU  GÖZDEN GEÇİRİLMELİ “

“SIRF YAŞI NEDENİYLE DEĞİŞTİRİLME ZORUNLULUĞU  GÖZDEN GEÇİRİLMELİ “

Denizli Servis Araçları İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Ahmet Umul, servis araçlarının sırf yaşı nedeniyle değiştirilme zorunluluğunun gözden geçirilmesini istedi.

Servis Araçları İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Ahmet Umul, 12 yaşını doldurmuş servis araçlarının 2021 yılına kadar hizmet verebileceğini söyledi. Başkan Umul, “İçinde bulunduğumuz ve önümüzdeki yıl muayeneden geçmiş olma şartıyla, 12 yaşını doldurmuş olan servis araçları 1 Temmuz 2021’e kadar okul servisi hizmeti verebilecek. Sürenin 2 yıl uzatılması olumlu fakat bakımları yapılmış, kilometresi düşük, muayeneden başarı ile geçmiş servis araçlarının sırf yaşı nedeniyle değiştirilme zorunluluğu da gözden geçirilmeli. Böyle araçlar değiştirildiğinde hem esnafımıza mali yük hem de ekonomimize zarar veren bir durum gerçekleşiyor” dedi.

12 yaşını dolduran servis araçlarıyla olumlu bir gelişme olduğunu belirten Umul, “Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelik değişikliği ile içinde olduğumuz bu yıl ve önümüzdeki yıl itibariyle muayeneden geçmiş olmak kaydıyla, 12 yaşını doldurmuş ve dolduracak olan, yani 2007 ve 2008 model okul servis araçları, 1 Temmuz 2021’e kadar okul servisi olarak hizmet verebilecek. Bu olumlu bir gelişme. Çünkü ekonomik rahatlattı. Fakat bakımı yapılan, kilometresi bile düşük olan araçların yalnızca yaşı nedeniyle değiştirilmesi zorunluluğu da gözden geçirilmeli” diye konuştu.

Araçların düzenli bakımının her şeyden önemli olduğunu belirten Umul, “Aracın eskisinden değil, bakımsız olarak trafiğe çıkanından korkulmalı. Eğer bugün servis araçları TÜVTÜRK gibi önemli bir kurum tarafından yapılan muayeneden olumlu not alarak geçmesi önemlidir. Aracın muayenesinden sorun yok ise yaşın önemi o kadar önemi yok. Çünkü bir aracın kullanma süresi 20 yılla sınırlı iken 12 yaşında bu araçların ekonomik ömürlerini doldurmadan hurdaya ayırmak hem araç sahiplerinin ekonomisine hem de ülke ekonomisine büyük kayıptır. Yaşı geçmiş araç yoktur, bakımsız araç vardır” şeklinde konuştu.

MESUT GÜLER/ATA NAİL ALTINOLUK

Emojiler İle Tepki Ver

YORUMLAR