TÜRK EL SANATLARI YAŞATILIYOR

Denizli Büyükşehir Belediyesi, 8 farklı merkezde 50 farklı branşta binlerce kursiyere ücretsiz Türk el sanatlarını öğretiyor, kurs ilgi görüyor.

Belediye’nin unutulmaya yüz tutmuş Türk el sanatlarını yaşatmak için düzenlediği kurslara yeni sezonda yaklaşık 2 bin kişi başladı. Belediyenin açtığı kurslar;  Denizlililerin sosyalleşmelerini sağlamanın yanı sıra, aile ekonomilerine destek olmak, bedensel ve ruhsal gelişimlerine katkıda bulunmak ve sanatsal bilgilerini geliştirmeyi hedefliyor. Yeni dönemde Tarihi Nuzhet Sürücü Evi, tarihi Atalar Evi, Yenişehir El Becerileri Kurs Merkezi ve Kültür Evi, Gerzele El Becerileri Kurs Merkezi ve Kültür Evi, Sosyal Yaşam ve Kültür Merkezi, Bağbaşı El Becerileri ve Kurs Merkezi, Genç Denizli Merzeci Evi ve Seramik Atölyesi’nde (Yenişehir) kurslar devam ediyor.

Gelecek nesillere aktarılması çok önemli

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, uzun yıllardan beri düzenledikleri Türk el sanatlarına olan ilginin her geçen yıl artığına işaret ederek, "Belediyelerin görevi sadece alt ve üst yapı çalışmaları yapmak değil aynı zamanda değerlerimize sahip çıkarak vatandaşlarımızın sosyal ve kültürel alanda da kendilerini geliştirmelerine imkan sağlamaktır" dedi. Büyükşehir Belediyesinin tarihe, sanata ve kültüre her zaman sahip çıktığını vurgulayan Başkan Zolan, şöyle konuştu: "Gelenekli Türk el sanatlarımızın yaşayarak gelecek nesillere aktarılması çok önemli. Ben isteyen tüm vatandaşlarımızı bu merkezlerimizde verdiğimiz ücretsiz kurslarımıza davet ediyorum" dedi. 

Verilen kurslar

Tezhip, çini, minyatür, ahşap boyama, keçe-ıslak keçe, deri tablo yapımı, kazaziye (gümüş takı işlemeciliği), nah’t (ahşap oyma), tel kırma, dantel anglez, iğne oyası, otantik giyim, bez bebek, saçaklama, kitre bebek yapımı, tutkallı hamur çiçek, kilim dokuma, dekoratif el sanatları, seramik, alüminyum rölyef, kağıt rölyef, cam boncuk, kat’ı (kağıt oyma), filografi, taş baskı, hüsn’i hat, su kabağı işlemeciliği, takı tasarımı, ebru ve kaligrafi gibi toplam 50 branşta kurs veriliyor. Kurslara katılan Meryem İlkin, Gülay Öztürk, Nilgün Yangınoğlu, Hatice Otaklı ve Feryal Aylakçı, memnun olduklarını açıkladılar. Hem keyifli zaman geçirdiklerini hem de sanat dallarını öğrendiklerini söyleyen kursiyerler, başkan Osman Zolan’a teşekkür etti.

 

 

 

Emojiler İle Tepki Ver

YORUMLAR