KAYAK MERKEZİ’NİN TEMELİ 1991 YILINDA ATILDI

KAYAK MERKEZİ’NİN TEMELİ 1991 YILINDA ATILDI

Türkiye Kayak Federasyonu Denizli İl Temsilcisi Fikret Kocaman ile altı arkadaşının 1991 yılında temelini attığı Denizli Kayak Merkezi Türkiye’nin en güzel kayak merkezi haline getirildi.

  Türkiye Kayak Federasyonu Denizli İl Temsilcisi Fikret Kocaman, Türkiye’nin en güzel kayak merkezlerinden biri olan Denizli Kayak Merkezi’nin temelini 1991 yılında attıklarını söyledi.  Kocaman, “Kayak merkezinin temellerini ben ve 6 arkadaşım ile birlikte attık” dedi. Kocaman,  “Seyahat acentası sahibi turizmci olarak kayak turları adı altında 1988 yılında başlatmış olduğumuz Kayak macerası Kartalkaya’ya ve Kartal otel sahibi Mazhar Mürtezaoğlu beyi tanımamızla hız kazandı. Denizli’den ilk kayak yapmaya giden kişiler olarak kayak yapmaktan çok hoşlandık. Bize kayak merkezi yapmamızı fikrini aşılayan Mazhar Mürtezoğlu oldu. 1991 yılında Denizli Kayak Derneği’ni kurduk” diye konuştu. 1991 yılında Oğuz Dalaman Hüseyin Erikoğlu, Arif Ekin, Kemal Bakır, Behçet Ünal ve İsmail Hakkı Gerelioğlu ile birlikte Denizli Kayak Derneği’ni kurduklarını ifade Türkiye Kayak Federasyonu Denizli İl Temsilcisi Fikret Kocaman, “İyi ki de o derneği kurmuşuz. Türkiye’nin en güzel kayak merkezine sahip olduk. Çok mutluyum” dedi. Fikret Kocaman, Denizli’nin Tavas İlçesi sınırları içinde yer alan Nikfer Mahallesi’nde bulunan Denizli Kayak Merkezi’ni çok zorlu süreçlerden geçerek bu günlere taşıdıklarını şöyle anlattı.

 BAKAN ZEYBEKCİ VE BAŞKAN ZOLAN

“Tavas İlçesi’ne bağlı Nikfer Beldesi sınırları içinde bulunan Bozdağ bu fikrimiz için en uygun dağ olarak belirlendikten sonra gerekli bürokratik işlemlere başladık fakat burada kayak mı olur, bize yol lazım bina lazım kayak merkezimi sıktı diyen Özel İdare yönetimi ile bir kez ters düşmemize rağmen mücadelemizi bırakmadık. Ne var ki yol durumunu ve Elektrik maliyetlerinin çok yüksek olması itibari ile yönümüzü yine Denizli ve Ege Bölgesi’nin en yüksek dağı olan Honaz dağına çevirdik. Radar yapılması planlanan bu bölgemizde yol ve elektrik problemi de olmayacaktı üstelik çok güzel de kar tutuyordu. Hemen ihalesi yapıldı derken bu sefer Orman Bakanlığı milli park ilan ettiği için yer teslimi yapılamadı. Tekrar Tavas ilçemize bağlı Nikfer Beldesi’nden 16 km mesafeli Bozdağ a döndük ve çareler aramaya başladık. Dönemin valisi Yusuf Ziya Göksu’nun çabaları ile yine yol yapımı için 30 Ağustos 1999 tarihinde şantiye kurulması için emir verildi. Ne var ki 19 Ağustos 1999 yılında yaşadığımız elim deprem faciası ile ilgili tüm araç ve gereçler Adapazarı ve Kocaelin’e gönderildiği için bizim proje yine yarım kaldı ve vali İzmir’e tayin oldu. 2003 yılında Denizli’ye atanan kıymetli insan merhum valimiz Recep Yazıcıoğlu ile hemen gelir gelmez tekrar yol çalışmasına başlandı ve Tavas ilçesi Nikfer Beldesi’nden 16 km olan yolun yapılmasına başlandı. 9. km yapıldığı anda meydana gelen elim trafik kazası ile sayın valimiz kaybettikten sonra ilimize gelen valiler ancak bu yolumuzun tamamlanmasında yardımcı oldular daha sonra ilgilenen olmadı. Tam 10 vali değiştiren bu projemiz 2011 seçim çalışmaları esnasında Ekonomi Bakanı olan, önceki dönem belediye başkanımız Nihat Zebekci, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ve dönemin valisi çalışmalar ile tamamlandı”.

MELİHAT ALTINOLUK

Emojiler İle Tepki Ver

YORUMLAR