OKULDA HOBİ BAHÇESİ OLUŞTURDULAR

OKULDA HOBİ BAHÇESİ OLUŞTURDULAR

Toprakla uğraşmak her zaman ayrı bir keyif olmuştur ve çoğu insan için toprak bir tutkudur. Ama şehir hayatı bizi doğadan uzaklaştırdıkça istediğimiz gibi ekip biçmek, sebze, meyve yetiştirmek neredeyse iyice imkânsızlaştı.

Denizli Hilmi Özcan Anadolu Lisesi öğrencileri imkansızı başarmak için okul bahçesinin bir bölümünü hobi bahçesine çevirdiler. Biyoloji Öğretmeni Ömer Büber’in girişimleri ile 9-B sınıfı öğrencileri domates, biber, patlıcan, salatalık, marul, maydanoz gibi birçok bitki dikerek mini bir bahçe oluşturdular. Bitkilerin sulanması içinde damlama sistemi kuruldu. Denizli Hilmi Özcan Anadolu Lisesi Müdürü Özcan Acun’da öğrencilerin bu çalışmasına destek verdi. Biyoloji Öğretmeni Ömer Büber, ağaçlandırma çalışmaları da yapacaklarını söyledi. Hobi bahçesinin bir bölümüne erik, dut ve kayısı ağaçları dikilecek. Öğrenciler yaz tatillerinde dahi bu bahçe ile ilgilenecekler.

GÜVEN KAZANMAK

Denizli Hilmi Özcan Anadolu Lisesi Biyoloji Öğretmeni Ömer Büber, hobi bahçesi çalışması ile öğrencilerine güven kazandırmayı amaçladıklarını söyledi. Sebzelerin sofralarımıza hangi şartlarda geldiğini öğrencilerin bu yaşta bilmesi gerektiğini düşündüğünü dile getiren Ömer Büber, “Nisan ayında öğrencilerimiz ile bu projemizi hayata geçirdik. Birçok sebzeyi toprak ile buluşturduk. Şimdi meyvelerini almaya başladık. Organik ürünler üretiyoruz. 34 öğrenci hobi bahçemizde çalışmalar yapıyor. Bu proje ile öğrencilerimizin güven kazanmalarını amaçlıyoruz. Ayrıca öğrencilerimize aşılamayı da öğretiyoruz” dedi. Hobi bahçe projesinde yer almaktan son derece mutlu olduklarını belirten öğrenciler, “Sebze yetiştirmek çok güzel. Bizim için farklı bir proje. Bahçede çalışmak bize keyif veriyor” dediler.

EMEĞİ GEÇENLERİ KUTLUYORUM

Denizli Hilmi Özcan Anadolu Lisesi Müdürü Özcan Acun, hobi bahçesi projesinde emeği geçen başta Biyoloji öğretmeni Ömer Büber ile öğrencilerini kutladığını söyledi. Müdür Acun, “Bu proje ile öğrencilerimizin doğa ile olan bağlarını güçlendirmek, doğada kaliteli vakit geçirmelerini sağlamak, öğrencilerin fiziksel ve sosyal gelişimlerini desteklemek,  çevreye karşı duyarlı birey olarak yetişmelerine katkıda bulunmalarını, arkadaşlarıyla olumlu iletişim kurmasını, öğretmenlerine saygılı olmayı, dürüstlüğü, kişisel ve toplumsal hak ve sorumluluklarını geliştirmektir” dedi.

ATANAİL ALTINOLUK

 

Emojiler İle Tepki Ver

YORUMLAR