SATRANÇTA BÜYÜK BAŞARI

SATRANÇTA BÜYÜK BAŞARI

Satranç Federasyonu Denizli İl Temsilcisi Ayşegül Akdeniz, 2016-2017 etkinlik döneminde dünya çapında başarılara imza attıklarını söyledi. Akdeniz, “Dünya Okullar Satranç Şampiyonası’nda Batuhan Özen, dünya üçüncüsü olarak göğsümüzü kabarttı” dedi.

Satranç Federasyonu Denizli İl Temsilcisi Ayşegül Akdeniz, satranç sporunda bu yıl büyük başarılara imza attıklarını söyledi. 2016-2017 etkinlik döneminde 20 farklı turnuva düzenlendiğini belirten Akdeniz, her yıl geleneksel olarak yapılan ve bu yıl altıncısı yapılan Baro Elo turnuvasına ise 13 ilden katılım olduğunu kaydetti. Akdeniz, “Bu yıl ilk kez okullar şampiyonası takım olarak yapıldı. Okullar Türkiye Şampiyonası’nda da ilimizi turnuvada kızlar kategorisinde Hacı İbrahim Cin Ortaokulu ve genel de PEV Koleji okulları temsil etti. Hacı İbrahim Cin Ortaokulu 4. Olarak bir başarı kazandı. Dünya Okullar Şampiyonasında Yıldızlar Türkiye Şampiyonası’nda 17. Yaş Türkiye Birincisi olduğundan Türkiye’yi temsil eden Denizli den sporcumuz Batuhan Özen bir de Dünya Okullar Şampiyonası’nda 3. Olarak Türkiye ye ve Denizli ye büyük gurur yaşatmıştır. 21 Nisan-01 Mayıs 2017 tarihlerinde Romanya’nın Yaş kentinde 41 ülkeden 576 sporcuyla yapılan Dünya Okullar Satranç Şampiyonasında Türkiye iki altın iki bronz madalya ile döndü. Avrupa Okullar Şampiyonasında Türkiye’ yi eden Denizli den sporcumuz Poyraz Dursun ve Gülenay Aydın temsil ettiler. 17 yaş kızlarda Poyraz Dursun Avrupa Okullarda 2. Olarak gümüş madalya 11 yaş kızlarda Gülenay Aydın 3. olarak bronz madalya aldı ve iki sporcumuzda bu başarılarından dolayı Türkiye Satranç Ferderasyonu prosedürlerine göre teşvik ve özendirme ödülü olarak WCM’ (Woman Candidate Master) Kadın Usta Adayı unvanını almaya hak kazandı” dedi.

DENİZLİLİ SPORCULAR KÜRSÜYE ÇIKTI

Satranç Federasyonu Denizli İl Temsilcisi Ayşegül Akdeniz, Karadağ Budva’da 10-19 Haziran 2017 tarihleri arasında, 23 farklı ülkeden 341 sporcunun katılımıyla Avrupa Okullar Satranç Şampiyonası gerçekleştiğini hatırlattı. Akdeniz, “44 sporcuyla yarışmaya katılan Türkiye, şampiyonadan 5'i altın, 3’ü gümüş ve 1’i bronz olmak üzere toplam 9 kupa ve 25 madalya ile döndü. Avrupa Okullar Satranç Şampiyonasında Denizlili iki sporcu kürsüye çıkarak madalya sevinci yaşadı. 17 yaş kızlar kategorisinde yarışan Poyraz Dursun şampiyonayı ikinci tamamlayarak gümüş madalyanın sahibi oldu. 11 yaş kızlar kategorisinde ise bir diğer sporcumuz Gülenay Aydın, üçüncü olarak bronz madalya kazanmanın gururunu yaşadı. Satrançta bir başka heyecan aynı tarihlerde Çeşme’de yaşandı. Tarihi Aya Haralambos Kilisesi ile Çeşme Spor Salonu'nda yapılan ve 6 gün süren Uluslararası Çeşme Açık Satranç Turnuvasına 457 sporcu katıldı. Denizlili Nehir Tokat üç farklı kategoride birinci olarak turnuvaya damgasını vurdu. Turnuvanın Genel B kategorisinde altın madalya kazanan Nehir, en iyi 16 yaş kategorisinde ve en iyi kadın sporcu kategorisinde yine birincilik kürsüsüne adını yazdırdı. Önemli bir başarıya imza atan Nehir Tokat, turnuvada dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Satrançta gelecek vaat eden bir diğer Denizlili sporcu Ceylin Tikveşli ise

zorlu geçen turnuvada tecrübe kazandı. Kadınlar kategorisinde yarışan Ceylin, ikinci olan yarışmacıyla eş puan almasına rağmen turnuvayı 4. lük ile bitirerek dereceye girmeyi başardı” diye konuştu.

ANTRENÖRLÜK KURSU

Satranç Federasyonu Denizli İl Temsilcisi Ayşegül Akdeniz, antrenörlük kursları açtıklarını söyledi. Akdeniz, “Bu yıl yine ilimizde iki antrenörlük kursu açtık ve 50 tane 1. Kademe yardımcı antrenör yetiştirdik. Aday hakem kursu açtık ve 26 adet yeni aday hakem yetiştirdik. Geçen yıl aday hakem olarak başlayanlara da hakem gelişim semineri açarak terfi etme süresi ve görevi, tamamlayanların terfisini gerçekleştirdik. Denizlispor ile UKD ve ELO su en yüksek olan sporcuların yarıştığı eniyi 32 turnuvasını yaptık. İlçeler de turnuvalar düzenledik. Tavas Çal Bozkurt ve Çivril de okul sporları turnuvası yaptık. İlçelerden ile yarışmaya katılamayan sporcular için hakem ve malzemelerimizle ilçelerinde turnuva yaptık” dedi.

DENİZLİ KAFİLESİ KÜÇÜKLER TURNUVASINDAKİ BAŞARILARIMIZ

11 yaş kızlar TÜRKİYE 3. sü Gülenay AYDIN

11 yaş kızlar TÜRKİYE 5. cisi Hatice Su KOYUNCU

12 yaş kızlar TÜRKİYE 7. cisi Ceylin TİKVEŞLİ

12 yaş kızlar TÜRKİYE 8. cisi Nehir TOKAT

11 yaş genel TÜRKİYE 7. cisi Yiğit Sarp ÇALLIOĞLU

10 yaş genel TÜRKİYE 10. cusu Ali TÜTÜNCÜ

10 Yaş kızlar TÜRKİYE 9. cusu Gülin GÖNMEZ

DENİZLİ KAFİLESİ YILDIZLAR TURNUVASINDAKİ BAŞARILARIMIZ

17 yaş genel TÜRKİYE 1. Batuhan ÖZEN

16 yaş kızlar TÜRKİYE 2. Poyraz DURSUN

14 yaş kızlar TÜRKİYE 3. İlayda KAYGISIZ

18 yaş kızlar 6. Berfin KOÇ

16 yaş genel 9. su Anıl KARAHAN

15 yaş genel 13. Emre KIRILMAZ

15 yaş kızlar 13. Alara ZEYCAN

Emojiler İle Tepki Ver

YORUMLAR