Avukat Yasin Karaçay'a sorduk

Avukat Yasin Karaçay'a sorduk

Denizli’de son zamanlarda artan boşanmalar hakkında Avukat Yasin Karaçay’dan Bardan & Karaçay Hukuk Bürosunda bilgi aldık. Toplumun kanayan yarası olan kadına şiddetin önüne geçilmesi ile ilgili çok önemli bilgiler veren Karaçay , eğitim seviyesinin önemine dikkat çekti.

ATANAİL ALTINOLUK: Son dönemde ilimizdeki boşanma oranlarında bir artış olduğu görülüyor. Sizce bunun sebepleri nelerdir?

YASİN KARAÇAY: Bunun genel sebebi olarak ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılar dolasıyla insanların yaşadığı huzursuzluğun aile yaşantısına yansıması diyebilirim.

ATANAİL ALTINOLUK: Genel olarak Türkiye’deki istatistiklerle baktığımızda Denizli’nin de içinde bulunduğu Ege bölgesinde ki oranlar genel olarak Türkiye’deki oranlardan fazla. Siz bunu nasıl yorumluyorsunuz:

YASİN KARAÇAY:  Denizli ve Ege Bölgesinde eğitim ve refah seviyesi diğer bölgelere daha fazla ve bunun bir sonucu olarak aile hayatında diğer bölgelere nazaran daha farklı sorunlar çıkmasına sebep oluyor ve dolayısıyla aile hayatı biraz daha esnek oluyor. Aile içinde meydana gelen sorunlar kol kırılır yen içinde kalır yaklaşımı çözülmeyip taraflar hukuki yollara başvuruyor. Diğer bir sebep ise ailelerin de boşanmalara karşı bakış açıları daha esnek olduğu için boşanma kararları daha rahat alınabiliyor.

ATANAİL ALTINOLUK: Peki bu boşanmaların hukuki boyutu nelerdir?

YASİN KARAÇAY: Öncelikle boşanma niteliği bakımından hukuki bir ilişkinin sona erdirilmesidir. Buna bağlı olarak da boşanmanın ardından müşterek çocuğun velayeti edinilmiş malların tasviyesi ve boşanma durumuna göre maddi manevi tazminat ve nafaka talepleri gündeme gelir.

ATANAİL ALTINOLUK: Boşanma süreçlerinde karşı karşıya geldiğimiz aile içi şiddet ve kadına yönelik taciz ve tehtid olaylarında kadını koruyucu hukuki önlemler nelerdir?

YASİN KARAÇAY: Bu gibi durumlarda öncelikli olarak şiddet uygulayan eşin kadından ve kadının yaşam alanından uzaklaştırılması için kadın lehine koruma tedbiri alınması hayati önem taşır. Bununla birlikte Cumhuriyet Başsavcılığına şikayette bulunularak aynı zamanda şiddet uygulayan eşin ceza alması sağlanmalıdır.

ATANAİL ALTINOLUK: Bu kararların alınmasına rağmen ulusal haberlerde gördüğümüz kadarı ile kadına yönelik şiddetin önüne geçilemiyor bunun sebebi nedir? Nasıl önüne geçilebilir?

YASİN KARAÇAY: Mahkemeler tarafından kadına yönelik koruma tedbirleri ve uzaklaştırma kararları alınmasına rağmen kolluk kuvvetleri tarafından yeterince etkin olarak uygulanmadığı görülüyor. Bunun hakkında verilen koruma kararlarının kolluk kuvvetleri tarafından etkin bir şekilde uygulanması ve şiddet eğilimi gösteren eşin mağdur kadından kesinlikle uzaklaştırılması gerekiyor. Ayrıca bu konunun çözümü için yalnızca koruma tedbirleri ve ceza normlarının yeterli olmadığı konunun toplumsal bir sorun olarak görülüp halkı bilinçlendirmeye yönelik çalışmalar yapılması gerekiyor.

ATANAİL ALTINOLUK: Bize vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederiz.

YASİN KARAÇAY: Asıl ben teşekkür ederim iyi çalışmalar.

RÖPORTAJ ATANAİL ALTINOLUK

Emojiler İle Tepki Ver

YORUMLAR