BARDAN O İŞÇİLERİ UYARDI

BARDAN O İŞÇİLERİ UYARDI

Denizli’de son zamanlarda sıkça rastladığımız iflaslar ve bunun sonucunda çalışanların maaşlarını alamama durumları hakkında Denizli Rotaract Klübü Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkanı Avukat Necati Bardan’la bir röportaj gerçekleştirdik. Bardan Hukuk & Karaçay Hukuk bürosunda gerçekleştirdiğimiz röportajda Sayın Bardan bu konu hakkında çok önemli bilgiler verdi.

 ATANAİL ALTINOLUK: Öncelikle bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Çalışanlar hangi durumlarda bu konu hakkında haklarını aramalıdır?

 

NECATİ BARDAN: Maaşını alamayan, fazla mesaisini alamayan, yıllık ücretli izin kullandırılmayan, çok çalışmasının karşılığını alamadığını düşünen ve bunun gibi sosyal haklarını kullanamadığını düşünen her çalışan haklarını arayabilir.

 

ATANAİL ALTINOLUK: Maaşını alamayan, fazla mesaisini alamayan, yıllık ücretli izin kullandırılmayan, çok çalıştığını düşünen ama karşılığını alamadığını düşünen çalışanlar ne yapmalılar?

 

NECATİ BARDAN: Kanun diyor ki ‘Bir işçinin maaşını alamaması onun iş sözleşmesini haklı sebeple fesih etme nedenidir.’ Bu duruma yıllık ücretli izin, fazla mesai ücretleride dahildir. Bunların karşılığını alamadığını düşünen işçi iş sözleşmesini kendi kendine feshedebilir.

 

ATANAİL ALTINOLUK: Peki hakkını alamayan işçi nasıl bir yol izlemeli ?

 

NECATİ BARDAN: Haklı sebeplerle iş sözleşmesini fesih ederse alamadığı maaşı, fazla mesai, yıllık ücretli izin, alması için öncelikle hakkını alamadığı işverenine karşı iş mahkemesine başvurup dava etmesi gerekir. Bunlarında öncesinde iş verenine göndereceği ihtarname ile maaşını, yıllık ücretini ve diğer sosyal haklarımı alamadığını belirterek 2 – 3 gibi bir süre tanıyarak tüm bu hakların karşılığını hesabına yatırmasını talep edebilir. Bu yöntem ile işçi, iş akdini haklı sebeplerle fesih etmiş olur.

ATANAİL ALTINOLUK: İş veren parayı ödemez ise işçi neler yapmalıdır?

 

NECATİ BARDAN: Eğer belirtilen gün içinde bu ücretler  yatmazsa çalışan, iş mahkemesine bu konu ile alakalı bir iş davası açarak kıdem tazminatı ,maaş, fazla mesai, yıllık ücretli izin gibi işçilik alacaklarını alabilir.

 

ATANAİL ALTINOLUK: Peki ihtar çekmeden direk dava açılabilir mi?

 

NECATİ BARDAN: Açılabilir tabii ki ancak ihtarname yöntemi ile işçilik davaları daha hızlı ve çözümsel bakımdan daha kolay çözülebilir . İhtarname çekmekteki amaç işçinin iş sözleşmesini haklı nedenlerle fesih ettiği bilgisinin işverenine ulaşmasını sağlamaktır. Bunun sebebi ise en çok yapılan hatalardan olan ‘İşveren benim paramı ödemiyor, bende işe gitmiyorum.’ mantığıdır. Birçok işçi bu hataya düşmekte ve hakları zedenlenmektedir. Çünkü iş kanununa üç iş günü haklı bir mazeret olmadan işe gitmemek işveren açısından haklı fesih sebebidir. Bunun önüne geçmek açısından ilk önce ihtarname göndermek çok önemlidir.

 

ATANAİL ALTINOLUK: Peki bu ihtarnameyi çektikten sonra rahat bir şekilde hemen 1 hafta sonra işe başlanabilir mi?

 

NECATİ BARDAN: Başlayabilir. Çünkü iş sözleşmesi feshedilmiş olacak ve anayasal hak olan çalışma hakkında önüne geçilemeyeceğinden dolayı işçi iş sözleşmesini feshettikten sonra başka bir işte rahatlıkla çalışmaya başlayabilir. Zaten eğer bir çalışan normal şartlarda o anki işinden çıkmak istiyorsa ve bunu iş verenine bildirmişse iş vereni o çalışana iş bulması için zaman vermek zorundadır. Eğer o zamanı da vermiyor ise bu durum da işçi açısından haklı sebeple fesih sebebidir.

 

ATANAİL ALTINOLUK: Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz iyi çalışmalar.

 

NECATİ BARDAN: Ben teşekkür ederim iyi çalışmalar.

 

Emojiler İle Tepki Ver

YORUMLAR