“DENİZLİ’NİN EN BÜYÜK SORUNU ARSA”

“DENİZLİ’NİN EN BÜYÜK SORUNU ARSA”

Denizli’de inşaat sektöründe kendi markasını yaratan ve kentin bilinen müteahhitleri arasında yer alan Ahmet Selvi, sektörün en önemli sorunun arsa olduğunu açıkladı. Aynı zamanda Denizlispor’un da asbaşkanı olan Ahmet Selvi ile inşaat sektörü üzerinde; sorunları, çözümleri, hedefleri, yeni yıl fiyatları, piyasanın durumu ve öngörülerini konuştuk. İşte Selvi’nin açıklamaları…

2016 yılında sektör ve firma bazında nasıl değerlendiriyorsunuz? 2017 yılının nasıl geçmesini bekliyorsunuz?

AHMET SELVİ: 2016 yılı iyiydi. Ülke olarak sıkıntılı bir süreçten geçiyoruz. Bu sıkıntı sadece bizim meslekte değil diğer meslekte yaşanıyor. Nakit sıkıntısı olacağını düşünüyoruz ama daha doğrusu insanlar kendi krizlerini kendileri yaratmaya çalışıyor. Aslında çok fazla sıkıntı yok. Doları bahane eden insanlar çok. Piyasanın mutlaka düzeleceğini düşünüyoruz.

2017 yılında konut fiyatları nasıl olur, kampanyalar bunları etkiler mi?

AHMET SELVİ: Ev olarak içinde bulunduğumuz yılda zam olacağını düşünüyoruz. Dairelerin fiyatları yükselecek. Kampanyanın da kaliteli iş yapan bir müteahhidi etkileyeceğini düşünmüyorum.

2017 yılında yatırımlarınız olacak mı? Proje var mı?

AHMET SELVİ: Şu anda devam eden yatırımlarımız var. Bu yılda da projelerimiz olacak. Ülkede kriz söylentisi de olsa biz bunun aşılacağını inancındayız. Durmayacağız. Çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Zaten durursanız siz de ekonomide de sıkıntı olur. Bu sene de 60’a yakın daire yapmayı planlıyorum.

İnşaat sektörünün sorunları ve çözümleri nelerdir?

AHMET SELVİ: İmar sorumumuz oluyor, Meslektaşlarımız da zaman zaman belediyelerde sıkıntı yaşayabiliyor. Belediye’den işlerin geç çıkması bazen sıkıntı yaratabiliyor. İşinizi sağlam yaparsanız aslında belediyelerde de pek sıkıntı yaşamazsınız. Bu açıdan zaman sorun olabiliyor. İnşaat dışarıdan görüldüğü gibi bir meslek değil. Her parası olan da inşaat yapamaz, yapmamalı. Eğer konu kaliteyse… Arsa bulmak sorun oluyor. Belediyelerin yeni imar alanları açmasını istiyoruz. Bir de yoldan geçen ‘Mehmet Ağa’nın bu işe girmesini istemiyoruz. Herkes kendi işini yapmalı. Kendini kanıtlamış insanlar bu işi yapmalıdır. Denizli’de iyi yapanlar da kötü yapanlar da var. Bunları da alıcı zaten rahatlıkla fark ediyor.

Türkiye’de ve Denizli’de inşaatın mevcut durumu ve gelişimi nedir?

AHMET SELVİ: İyi ama bir yerde tıkanabilir. Denizli’de fazla konut yok. Kimsenin de elinde çok fazla daire olduğunu sanmıyorum. Olan da farklı zaman dilimlerinde bunu satabiliyor. Türkiye’de zaten inşaat sektöründe yaralanma olursa ekonomik anlamda sıkıntı olur. Şu an böyle bir şey görünmüyor.

Bir inşaatta dikkat edilmesi gereken en önemli husus ya da hususlar nelerdir?

AHMET SELVİ: Bence en önemli dikkat edilmesi gereken şeyler kullandığınız malzeme ve mobilyadır. İnşaat çocuk gibidir. Haftada bir gün inşaat alanına gitmekle bu işler yürümez. Çünkü temelden başlayıp anahtar teslime kadar ilgileniyorsunuz. Büyümesini ve gelişimini görüyorsunuz. Uğraş istiyor.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

40 yaşındayım. Evli ve 3 çocuk babasıyım. 25 yıldır aktif olarak bi işin içindeyim. Şu an Denizlispor’un Tesislerden Sorumlu Asbaşkanıyım. Şimdiye kadar 400’e yakın lüks daire ve dükkan yaptım. Bizimle çalışanlar bizleri iyi tanır. Nasıl ticaret yaptığımızı da iyi bilirler. Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır… RÖPORTAJ: HACI SELAMOĞLU

 

Emojiler İle Tepki Ver

YORUMLAR