DENİZLİ'NİN GENÇ YÖNETİCİLERİ RÖPORTAJ 004: KONUĞUMUZ HASAN DEĞİRMENCİOĞLU

DENİZLİ'NİN GENÇ YÖNETİCİLERİ RÖPORTAJ 004: KONUĞUMUZ HASAN DEĞİRMENCİOĞLU

Denizli’nin genç yöneticileri bölümümüzün bu haftaki konuğu giyim sektöründen inşaata kadar birçok alanda çalışmaları bulunan Kaleiçi’nin genç esnaflarından Hasan Değirmencioğlu. Kaleiçinin tarihi kültürel yapısından inşaat sektörüne kadar bir çok konu hakkında bize bilgi veren Hasan Değirmencioğlu ile güzel bir sohbet gerçekleştirdik.

ATANAİL ALTINOLUK: Öncelikle bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz Hasan Bey. Bize biraz içinde bulunduğunuz çalışmalarınız halkında bilgi verir misiniz?

HASAN DEĞİRMENCİOĞLU: Ailem 1967 yılından beri perde ve ev tekstili işlerini yürütüyorlar ayrıca 15 senedir ise Kaleiçindeki dükkanımızda giyim , gelinlik , damatlık abiye gibi ürünlerimizle Denizli halkına hizmet vermekteyiz. Bunların yanı sıra abilerim Enver Değirmencioğlu ve Kadir Değirmencioğlu ile birlikte yürüttüğümüz inşaat şirketimiz mevcut.

ATANAİL ALTINOLUK: Kaleiçi Denizli'imizin ekonomik ve kültürel merkezlerinden bir tanesi. Her gün buranın havasını alan biri olarak okuyucumuza neler söylemek istersiniz?

HASAN DEĞİRMENCİOĞLU: Dediğiniz gibi Kaleiçi bırakın Denizli'yi Türkiye için çok önemli ekonomik ve kültürel merkezlerden bir tanesi. Denizli'miz için çok önemli bir yapı. Ülkemizde ekonominin ve kültürel ambiyansın buluştuğu az sayıdaki noktalardan birtanesi bu yüzden her zaman korunması ve desteklenmesi taraftarıyım.

ATANAİL ALTINOLUK: Peki son yıllarda fazlalasan alış veriş merkezlerinin Kaleiçi ve burası gibi yerlere olan etkisi ne durumda?

HASAN DEĞİRMENCİOĞLU: Öncelikle bazı yönlerden insanımız açısından bakacak olursak ; globalleşen Dünya , sosyal yaşam alanı gibi sosyolojik açılardan faydası olduğunu söyleyebilirim fakat tabikide bu insanlarda marka olan en kalitelidir en iyisidir algısı oluşmakta. Bu yüzden de Kaleiçi'imizin de insanımız tarafından biraz ikinci plana atıldığını söyleyebilirim. Burası bu şehrin ilk alışveriş merkezi ve hiç bir yerde bu kadar fazla çeşit yok. Fakat insanlar marka olan en iyisidir algısı ile haraket edince ister istemez o yöne doğru bir kayma oluşuyor. Biz bu algıyı yıkmaya çalışıyoruz.

ATANAİL ALTINOLUK: Peki gerçekten marka olan bir kıyafet en iyisi değil midir?

HASAN DEĞİRMENCİOĞLU: Gerçekten çok kaliteli kıyafetler , takımlar üreten firmalar var fakat marka değeri yüksek olan üretici kendi markasını bu ürünlerin üstüne bastığında fiyatta gereksiz bir yükselme söz konusu. Şu şekilde örnek vereyim; bizim mağazamızda en kaliteli markanın takımlarının üretildiği kumaştan üretilen takımlarda mevcut. Bu takımlar kumaş kalitesi olarak o markalarla bire bir aynı durumda hatta daha iyi bile olanları bile mevcut ama çok fazla bilinen bir marka olmadığı için fiyatı biraz daha uygun. Marka'nın çok ön planda olmaması o ürünü kalite olarak geri yapmaz önemli olan kumaş ve kesimdir. İnsanımız bunlara çok fazla önem vermedikleri için Kaleiçinde ki sirkülasyonda biraz azalmakta.

ATANAİL ALTINOLUK: Bu azalan sirkülasyon bir gün bitebilir mi sizce?

HASAN DEĞİRMENCİOĞLU: Sanmıyorum. Çünkü burası ruhen de yaşayan , binlerce insanın ekmek yediği bir yer. Ben aktif olarak 6 yıldır her gün buradayım ve burdaki diğer esnaflar ile aile gibi olmuş durumda. Alışveriş merkezlerinde en fazla kampanyalardan yararlanırsınız fakat burada bizimle çay içerken aynı zamanda alışverişinizide tamamlayabilirsiniz. Burası tamamen yaşayan bir alan ve bu değerlere önem veren insanlar hala mevcut durumda. Ne olursa olsun Kaleiçi Denizli'mizin kalbi konumunda. Bu yüzden bu kötü senaryoların oluşmayacağını düşünüyorum.

ATANAİL ALTINOLUK: Çocukluğunuzdan beri burada olduğunuzu belirttiniz. Kaleiçi sosyoekonomik olarak belki Denizli'de incelenecek yerlerin en başında geliyor. Size burda yaşamanın getirileri neler oldu?

HASAN DEĞİRMENCİOĞLU: Denizli'miz zaten son 15 yıldır çok hızlı büyüyen çok hızlı gelişen bir şehir. Bu büyüme Kaleiçi'nin çeşitliliğine çeşitlilik kattı diyebilirim. Buradan hergün binlerce insan geçmekte. Binlerce hayat binlerce düşünce. Her yaşamın en iyisinide en kötüsünüde görebildiğin bir ortam ister istemez bizin ufkunuzu çok geliştiriyor. Daha sabırlı , karar alırken çok daha yönlü düşünebiliyorum ve insanlarla daha iyi iletişim kurabilen biri oldum. Burdan edindiğim tecrübeler ile kendime daha yeni kapılar açabildiğime inanıyorum.

ATANAİL ALTINOLUK: Bu kapılardan bir tanesi de inşaat sanırım? Bu konuda bizi biraz bilgilendirebilir misiniz?

HASAN DEĞİRMENCİOĞLU: Evet bu parametreler doğrultusunda biraz da genç olmanın vermiş olduğu girişimcilikle abilerimle bir inşaat şirketi kurduk. Denizli'mizde yukarıda da dediğim gibi çok büyük gelişim göstermekte. Bu gelişim de bizi cezbedince bu sektöre de girdik. Şuan için genel olarak Kale ilçesine yönelik çalışmalar yapmaktayız. Gelişen sektörle beraber Denizli'ye yönelik çalışmalarımızda yakın zamanda başlayacak.

ATANAİL ALTINOLUK: İnşaat sektörürün bu kadar revaçta olmasının sebebi nelerdir?

HASAN DEĞİRMENCİOĞLU: Dediğim gibi şehrimiz göç alan Hizmet ve bir çok sektörde çok ciddi gelişimler gösteren bir şehir. Fakat bu kadar revaçta olmasının temel sebebi bu değil. Ben düşünce olarak herkesin anladığı ve yapabildiği işleri yapması taraftarıyım. Evet inşaat oranı kar marjı yüksek bir iş fakat biz bu işe girmeden önce uzun süre boyunca saha araştırması yaptık , bilgilendirmeler aldık ve bu doğrultuda küçük çaplı yatırımlarla adımlarımızı attık. Bu şekilde düşünmeyerek maymun iştahlılık yapmamak lazım. İnsanların çeşitli iş kollarına girmesi bazı yönlerden iyi bazı yönlerden kötü. İyi yanı; rekabet ortamı her zaman iyidir. İnsanı diri ve enerjik tutar , kaliteli olmaya iter. Bu durum ise müşteriye , halka yansır ve hepimizin yaşam standartını arttırır. Fakat kötü yanı ise üreticinin maymun iştahlılığı. Denizli'miz büyük bir şehir ve ülkedeki önemini çok daha arttırmak adına da tam bir geçiş döneminde. Bu yatırımcı için çok büyük bakir bir ortam demek. Bunu düzgün şekilde kullanmak isteyen yatırımcı eğer sakin olmazsa ve herşeyden önce kendi hacmini bilirse bir sorun yaşamaz ama bilmeyenler ya da en kısa zamanda çok büyük işler yapmak isteyenler tökezliyorlar tökezlediğiyle kalmayıp müşterileride mağdur edebiliyorlar. Bu işlerde parayı yönetmek ve yapacağın işi çok iyi araştırmak öğrenmek çok önemli bir durum. Ben hiç bir zaman kendimi tanıtırken inşaatçıyım demem. Çünkü ben giyimciyim ailem yıllardan beri bu işlerle anılmış bir aile. Tamam inşaat yapıyoruz ama abim Kadir Değirmencioğlu inşaatçı bu işin önde gelen ismi o ben onun tecrübelerinden yararlanıyorum. Bunları tek başıma yapacak olursam verimim düşer.

ATANAİL ALTINOLUK: Peki piyasaların bu kadar dalganlamasını buna bağlayabilir miyiz?

HASAN DEĞİRMENCİOĞLU: Kesinlikle. Baktığımız zaman hep duyduğumuz piyasa kötü lafı var. Aslında piyasa kötü falan değil sadece insanlar borcuna sadık değil. Borcuna sadık olmayınca da bu zincir bir reaksiyon oluşturmakta. İnsanlar biraz daha yapabilecekleri işlere yönelseler. Paralarını yönetip yatırımlarınıda o şekilde yapsalar eminimki ekonomik olarak çok daha rahat günler geçireceğiz.

ATANAİL ALTINOLUK: Peki bu çerçeveler içerisinde ileriye yönelik planlarınız nelerdir?

HASAN DEĞİRMENCİOĞLU: Yukarıda da anlattığım gibi yeni işlere girmek değilde elimizdeki şeylerden maksimum verim alma taraftarıyım. Tabiki gelişen bir şehirde ikamet etmekteyiz ve bu gelişmeye uygun olarak kullanabileceğimiz bir potansiyel görürsek gerekli çalışmaları yaparız. Ancak kısa süredeki hedeflerim giyim mağazamızda şubeleşmeye giderek daha çok kullanıcıyla buluşmak ve hacmimizi arttırmak. Bunun dışında bir diğer ilgilendiğim sektör olan inşaat ile ilgili Denizli'deki çalışmalarımız devam etmekte. Şuan Kale'de başladığımız bu oluşum zamanla Denizli'de de varlık gösterecek. Ayrıca ticaret yapmayı ve al sat'ı çok seven biriyim. Bu konu başlıkları üzerinden hedeflerime ulaşmak istiyorum.

ATANAİL ALTINOLUK:Denizli'deki girişimcilere iletmek istediğiniz bir mesaj var mı?

HASAN DEĞİRMENCİOĞLU: Kesinlikle ulaşmak istedikleri hedeflerden vazgeçmesinler ve is disiplinlerinden hiç kopmasınlar. Ben normal hayatta rahat yaşamasını seven fakat konu işe gelince çok disiplinli biriyimdir. İş yeri bizim ailemizden daha fazla gördüğümüz bir ortam bu ortamı seversek ve buna bağlı bir şekilde yaşarsak bence altından kalkamayacağımız hiç bir girişim olamaz.

ATANAİL ALTINOLUK: Bize vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederiz.

HASAN DEĞİRMENCİOĞLU: Ben bu güzel sohbet için çok teşekkür ederim iyi çalışmalar. 

RÖPORTAJ ; ATANAİL ALTINOLUK

Emojiler İle Tepki Ver

YORUMLAR