DENİZLİ'NİN GENÇ YÖNETİCİLERİ RÖPORTAJ 005: KONUĞUMUZ YASİN KAYHAN

DENİZLİ'NİN GENÇ YÖNETİCİLERİ RÖPORTAJ 005: KONUĞUMUZ YASİN KAYHAN

Denizli’nin genç yöneticileri bölümümüzün bu haftaki konuğu Denizli’de açmış olduğu kafe ile sektöre yeni bir soluk getiren Yasin Kayhan. Şuan Denizli ve Salihli olmak üzere 2 şubede çalışmalarını sürdüren genç işletmeci ile son zamanlarda Denizli’de büyük bir ivme kazanan kafe ve hizmet sektörünü ve bu sektörün arka bahçesini konuştuk.

ATANAİL ALTINOLUK: Öncelikle bize vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederiz. Bize biraz kafe ve hizmet sektörü ile tanışmanızın hikayesini anlatabilir misiniz?

YASİN KAYHAN: Kafe sektörü ile tanışmam lise yıllarıma kadar uzanan bir hikaye. Lise öğencisi iken kampüs çevresindeki kafelerde arkadaşlarımla çok vakit geçirirdim ve sürekli o bölgede bulunurdum ve bu sayede o yaşlarda bu sektöre sıcak bakmaya başladım.  Ardından da Tümsiad’da çalışmaya başladım. Orada çeşitli organizasyonlarda çalıştım. Bu organizasyonlarda çalışmak hem ufkumu genişletti hemde çevremi arttırmama yarar sağladı. Daha sonra gerekli tecrübeyi edindiğimi düşünerek ayrılma kararı aldım. Ayrılma kararımın ardından o dönem Denizli’de yeni açılacak olan bir kafe için müdürlük teklifi aldım.

ATANAİL ALTINOLUK: Buna sosyal ve aktif olmanın getirileri diyebilir miyiz?

YASİN KAYHAN: Tabiki de. Ayrılma kararı aldığımda 19 yönetim kurulu üyesinin 18 tanesi kendileri ile çalışmam için bana çeşitli işler teklif ettiler fakat ben tercihimi kafe ve hizmet sektörü üzerine kullandım. Bunun sebebi ise liseden beri süre gelen aktif yaşantım ve bu işlere olan ilgimdi. Bu sektörle asıl tanışmam bu kafedeki iş teklifini kabul etmemle oldu diyebilirim. Bilmediğim çoğu şeyi orda orada öğrendim. Zamanında gerek dernekler olsun gerek sosyal yaşantım  olsun tüm çevremi orada değerlendirdim. 2015 Temmuz ayında oradan edindiğim tecrübeyi yeterli bularak oradaki işimden ayrıldım.

ATANAİL ALTINOLUK: Kendi işletmenizi açma fikri ne zaman oluşmaya başladı ?

YASİN KAYHAN: Ayrıldıktan sonra bir kaç kafeden daha teklif aldım fakat kendi edindiğim tecrübeyi de kullanmak istiyordum. Bir kaç değerlendirmeden sonra kendi kafemi açma kararı aldım. Yenişehir tarafında işletme eksikliği olduğunu görerek tercihimi o çevre üzerinden yaptım. Çoğu kafenin ve işletmenin Çamlık ve Kampüs çevresinde olması biraz risk teşkil ediyordu fakat ben bu riske girmeye değer olduğuna kanaat getirdim ve 2015 yılı Ekim ayında kendi işletmemi hizmete açtım.

ATANAİL ALTINOLUK: Genel olarak Çamlık ve çevresinde çok fazla bir kafeleşme mevcut ve gün geçtikçe kafelerin sayısı artmakta. Bu işin en dibinden gelmiş biri olarak bu durumu nasıl yorumluyorsunuz?

YASİN KAYHAN: Bunun sebebinin ilk olarak çoğu insanın bu sektörde kar marjının çok yüksek olması ve sıcak para dönmesinden etkilenmesi olarak düşünüyorum. Evet bazı sektörlere göre kar marjı yüksek bir sektör fakat bu sektörün işleme sistemi diğer bütün sektörlerden biraz daha farklı. Günümüzün çok büyük bir kısmını burada geçiriyoruz ve fiziken ve zihnen çok yoruluyoruz. Çok fazla ürün girişi çıkışı oluyor ve bunun takibi yapılmazsa kötü sonuçlar doğurabiliyor. Bunun kolay olduğunu düşünüp sonrasında zorlanan firmalar ister istemez kaliteden ödün vermek zorunda kalıyorlar. Takip bizim sektörümüzde en önemli etken. Bu takibi sağlamak çok önemli ve çok vakit alan bir olgu.

ATANAİL ALTINOLUK: Yani tamamı ile kar amacı güderek işletme açmak büyük bir risk diyebilir miyiz?

YASİN KAYHAN: Tabiki para kazanmak çok önemli fakat bu işten kar elde etmek aktif bir yaşantı ve tamamıyla bu işi sevmek ve yaşam biçimi haline getirmek ile alakalı. İş arkadaşlarım ile beraber sabah 10 da geliyoruz gece 1’de dönüyoruz. Bunu sevmeyen ve sadece bir sermaye koyup bu maddi getirinin büyüsüne kapılarak giren yada girmeyi düşünen girişimciler bu zorlukları göze almalılar.

ATANAİL ALTINOLUK: Peki sermaye bu tür girişimlerde ne kadar önemli? Burdan bu işlere girmek isteyen genç girişimcilere ne önerirsiniz?

YASİN KAYHAN: Sermaye bir iş kurmak için en önemli olgulardan birisi. Bu sadece kafe ve hizmet sektörü için değil hayatımızın bütün alanları için çok önemlidir fakat sadece sermaye bu sektörde yeterli değil. Bu işte en önemli şey öncelikle kendinin bu işe uygun olup olmadığına karar vermektir ve işi mutfağında öğrenmektir. Çalışma sistemini yakından bilmek en önemli olgu bu sektörde. Bir servisin nasıl yapılacağını bilmek , müşteri nasıl memnun olur , nasıl bir hizmet bekler bunları çok iyi kanıksamak gereklidir. Zamanında hiç servis yapmamış birinin çok fazla sermayesi olsun çok güzel bir işletme açsın yine de 10 üzerinden 10’luk bir hizmet verebileceğine inanmıyorum. Sadece paranın bu iş için yeterli olduğuna inanmıyorum.

ATANAİL ALTINOLUK: Peki bu sektörün zorlukları hakkında neler söylemek istersiniz ?

YASİN KAYHAN: Yukarıda da belirttiğim gibi günümüzün çok büyük bir kısmını burada geçiyoruz. Aynı anda bazen 150 insana hizmet vermek ve onları memnun etmek zorundayız. Bu çok zor bir iş. Buraya her gelen insanı buradan memnun bir şekilde uğurlamak zorundayız ve bu ister istemez büyük bir baskı oluşturmakta. Her insanın damak zevki , keyif algısı birbirinden farklı bunların çok düzenli ve ince bir şekilde koordine edilmesi gerekmekte. İnsanlar buraya zor geçen bir günün yorgunluğunu atmaya geliyorlar. Bizde bunu onlara sağlamak zorundayız. Ayrıca bu işletmede 25’den fazla çalışan arkadaşım bulunmakta ve bu da sizin de liderliğini sürdürdüğünüz büyük bir ekip demek. Bu arkadaşlarında burada çalışmaktan memnun olmaları gerek ki misafirlerimizide memnun edebilsinler. Genel olarak insanlar ile sürekli iletişim halinde olmak ruhen ve bedenen yoran bir olgu. Ayrıca insanların tatil günleri genelde bizim iş günlerimiz çok fazla buralardan kopma gibi bir lüksümüz olmuyor. Bu işe ancak severek giren insanların başarılı olabileceğine inanıyorum.

ATANAİL ALTINOLUK: Genel olarak bu işletmedeki gözlemlerimde en çok dikkatimi çeken şey buranın müşteri potansiyeli. Gençlere yönelik bir kafe olduğu kadarda aile potansiyelide fazlasıyla var bu her kafede görebildiğimiz bir durum değil.

YASİN KAYHAN: Kesinlikle doğru bir gözlem. Çocuklar için bir oyun parkımız da var. Burda insanlar hem ailecek görüşüp hemde çocukları için bir eğlence yaratabiliyorlar. Sırf bu ortamı yaratabilmek için gerekli çalışmalar yaptık. Sonuçta misafirlerimizin kendilerini rahat ve evlerinde hissetmeleri bir numaralı önceliğimiz. Gencinden yaşlısına , aile toplantılarından arkadaş toplantılarına bu kadar çok çeşitli bir sosyolojik ortamı dengede tutmak kolay olmasada müşteri memnuniyetindeki en önemli faktör.

ATANAİL ALTINOLUK: Bu memnuniyeti sağlamak için kullandığınız sırları okuyucumuzla paylaşmak ister misiniz?

YASİN KAYHAN: En basit tabirle gelen insanlara müşteri değil misafir gözüyle bakmak çok önemli. Parayı bazı durumlarda ikinci plana atabilmek de kilit noktalardan bir tanesi. Dediğim gibi sosyal yaşantımız ve insanlar arası iletişimimiz çok önemli. İnsanlar öncelikle buraya gelmekten keyif almalılar kendilerini evlerinde hissetmeliler. Ufak tefek jestler her zaman insanların hoşuna gider. Bende çok farklı birşey yapmıyorum sadece bunu tam anlamıyla vermeye çalışıyorum ve iş arkadaşlarımıda bu konuda uyarıyorum.

ATANAİL ALTINOLUK: Kendinize rol model olarak aldığınız bir işletme yada bir iş adamı var mı?

YASİN KAYHAN: İstanbul’daki Huqqa’yı işletme olarak kendime örnek alıyorum. Hem hizmet hem lezzet olarak Huqqa, bu sektörde seviyeyi belirleyici bir rol oynamakta. Ayrıca Huqqa’nın sahibi sayın Cihan Kamer’i gerek Denizli’li olması gerekse sektördeki belirleyici rolü sebebi ile kendime örnek aldığımı söyleyebilirim.

ATANAİL ALTINOLUK: Son olarak ileriye dönük planlarınız arasında neler var?

YASİN KAYHAN: Öncelikle kurumsallaşmak en öncelikli planlarımız arasında. Kısa bir süre önce Manisa Salihli’de 2. şubemizi açtık. Potansiyel gördüğümüz şehirler ve girişimciler için Frenchaise çalışmalarımız devam etmekte.

ATANAİL ALTINOLUK: Bize vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederiz.

YASİN KAYHAN: Asıl ben bu güzel sohbet için çok teşekkür ederim iyi çalışmalar.

RÖPORTAJ ATANAİL ALTINOLUK

Emojiler İle Tepki Ver

YORUMLAR