DENİZLİ'NİN GENÇ YÖNETİCİLERİ RÖPORTAJ 006: KONUĞUMUZ GÖKÇE GÖKDEMİR

DENİZLİ'NİN GENÇ YÖNETİCİLERİ RÖPORTAJ 006: KONUĞUMUZ GÖKÇE GÖKDEMİR

Denizli’nin genç yöneticileri bölümümüzün bu haftaki konuğu. Dünya’da büyük bir ivme kazanarak devam eden Butik Pastacılık sektörünün Denizli’deki öncülerinden Gökçe Gökdemir. Yaklaşık 2 sene önce açtığı işletmesinde bizi ağırlayan genç girişimci ile ’Tatlı’ bir sohbet gerçekleştirdik.

Denizli’nin genç yöneticileri bölümümüzün bu haftaki konuğu. Dünya’da büyük bir ivme kazanarak devam eden Butik Pastacılık sektörünün Denizli’deki öncülerinden Gökçe Gökdemir. Yaklaşık 2 sene önce açtığı işletmesinde bizi ağırlayan genç girişimci ile ’Tatlı’ bir sohbet gerçekleştirdik.

 ATANAİL ALTINOLUK: Gökçe Hanım Öncelikle bize zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederiz. Bize biraz eğitim durumunuzdan bahseder misiniz ?

 GÖKÇE GÖKDEMİR: Lise öğrenimimi Kız Meslek Lisesinde Gıda Teknolojisi bölümünde tamamladım. Ardından da Pamukkale Üniversitesi Turizm ve Otelcilik bölümü okudum ve buradan mezun oldum.

 ATANAİL ALTINOLUK: Bize biraz bu sektör ile tanışmanızın hikayesini anlatabilir misiniz ?

 GÖKÇE GÖKDEMİR: Bu sektör ile tanışmam lise yıllarına kadar uzanıyor. Lisedeyken okuduğum bölümde alanlara ayrılıyorduk ve bende pastacılık alanını seçtim ve bu konu üzerine uzmanlaştım.

 ATANAİL ALTINOLUK: Genç bir insan için fazlasıyla geleceğe dönük bir karar. Sizi bu kararı aldırmaya iten sebep neydi?

 GÖKÇE GÖKDEMİR: Dediğiniz gibi bende bu işte gelecek gördüm fakat daha önemlisi daha çok seviyordum. Severek yaptığım bir işte daha başarılı olabileceğimi düşündüm. Ayrıca insanları mutlu ve memnun etmeyi çok önemseyen bir insanım. İnsanların özel günlerine bu şekilde renk katmak benim daha çok hoşuma gidiyor. Pasta sanatıda bunu sergileyebilmem için çok uygun bir alan.

 ATANAİL ALTINOLUK: Butik pasta kavramı nedeyse dilimize yeni girmiş bir terim oldu. Bunun bu kadar yaygın olmasının sebebini neye bağlıyorsunuz?

 GÖKÇE GÖKDEMİR:  Bunun birkaç sebebi var. Birincisi, artık insanlar ve şirketler tasarımlara , görselliğe , şıklığa çok önem veriyorlar. Sadece giyimde yada kullandıkları bir üründe değil tükettiklerinde de buna çok dikkat ediyorlar. Bu yüzden kahvecilerde Barista’lık son zamanlarda çok revaçta mesela. Bizim sektörümüzde işe Butik Pastacılık ön plana çıkıyor. İkinci sebebi ise sosyal medya. Sosyal medya sayesinde herşey bir tık uzağımızda. Sosyal medya görsellik ve insanın yaşaması için en önemli şey olan gıda birleşince ortayada büyük bir oluşum çıkıyor.

 ATANAİL ALTINOLUK: Bu kadar yaygın olmasının kaliteye olan etkisi nasıl oluyor ?

 GÖKÇE GÖKDEMİR: Kaliteyi kesinlikle düşürüyor. Bizim işimiz biraz daha kar marjı yüksek olan bir iş ve emek ile ürünü birleştirip sunduğumuz bir alan. Sadece biraz sermaye koyup , üç aylık kursa gidip tecrübe kazanmadan bu işe girmek hem pastacılığa hemde oluşan algıya zarar veriyor. Ben her zaman bu işin temelinden gelmeyen ve zamanında çıraklık yapmamış bir insanın bu işi uzun soluklu yapabileceğine inanmıyorum.

 ATANAİL ALTINOLUK: Bu işi de çok iyi yapabilmek için önce gerçek anlamda mutfaktan mı gelinmeli ?

 GÖKÇE GÖKDEMİR: Kesinlikle. Ben zaten liseden beri bu işin içindeyim. Önce staj yaptım sonrasında çalışmaya başladım. Ardından da Üniversitenin mutfağında usta olarak çalışmaya başladım. Orada siparişler almaya başladım ardından da bir kaç pastanede tecrübe kazandım. Gerekli tecrübeyi edindiğimi düşünerek Yaklaşık bir buçuk sene önce 2015 Mayıs ayında kendi işletmemi kurdum. Tabikide bu süreç burada anlattığım kadar kolay olmadı. Yeri geldi sabaha kadar çalıştım yeri geldi un çuvallarının üzerinde uyudum. Eve gitmediğim zamanlar bile oldu. Biz sanat eseri üretiyoruz. Nasıl resim bi sanatsa müzik bi sanatsa bu da bir sanat ve sanat eserlerini sadece sanatçılar üretebilir.

 ATANAİL ALTINOLUK: Az önce kurslardan bahsettiniz bu kurslar da kaliteyi düşürmekte bir etken mi ?

 GÖKÇE GÖKDEMİR: Hayır aslında tam olarak öyle değil. İnsanlar hobi olarak bu işi yapabilirler ve kesinliklede hobi olarak da mükemmel bir alan. Bu kurslarda da bu öğretiliyor fakat bu işin işletme kısmı çok farklı. Dediğim gibi yıllarca çırak olarak çalışarak bile çok zor öğrenilen bir sektörü üç ayda yarı zamanlı nasıl öğrenebileceksiniz? O yüzden kursa gidip bu işe direk işletme olarak girmek çok yanlış. Bu işin yüzde 30u eğitimse yüzde 70i tecrübe.

 ATANAİL ALTINOLUK: Peki bu tarz girişimler için sermayenin önemi nedir ? Girişimcinin sermayesi olması gerekli midir?

 GÖKÇE GÖKDEMİR: Bence kesinlikle sermayeyle alakalı değil. İnsanın fikri paradan kesinlikle daha önemlidir. Ben çeşitli zorluklarla bu dükkanı açtığımda benimde çekincelerim vardı fakat güzel bir fikrim ve tecrübem vardı. Fikir ve tecrübe birleşince para 3. planda kalıyor. Fikir , tecrübe ve cesaret hep birlikte parayı yaratıyorlar. Çok iyi hatırlıyorum bu dükkanı ilk açtığım gün cebimde 5 lira yoktu.

 ATANAİL ALTINOLUK: İleriye dönük planlarınız nelerdir?

 GÖKÇE GÖKDEMİR: Denizli’de ve Ege bölgesinde pasta denilince akla gelen ilk kişi ve kurum olmak istiyorum. Ayrıca çevre şehirlere yönelik Franchise çalışmalarımızda devam ediyor.

 ATANAİL ALTINOLUK: Butik pastacılığın insan sağlığında yeri nelerdir?

 GÖKÇE GÖKDEMİR: Sonuçta herşeyin fazlası zarar ve bizde bunu savunanlardanız. Fakat bizim kurumumuzu ayıran özellik biz kesinlikle ve kesinlikle ürünlerimizde margarin kullanmıyoruz. Bütün ürünlerimiz günlük sütten üretiliyor. Yağ yerine zeytinyağı kullanıyoruz. Olabilecek en sağlıklı ürünü ürettiğimizi söyleyebilirim.

 ATANAİL ALTINOLUK: Peki bu işletmenin en meşhur ürünü sizce ne ?

 GÖKÇE GÖKDEMİR: Müşterilerimin dediklerine göre; Sadrazam Lokumu , Tatlı Tuzlu Kurabiye ve Trileçemiz çok beğeniliyor.

 ATANAİL ALTINOLUK: Bize zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederiz.

 GÖKÇE GÖKDEMİR: Asıl ben teşekkür ederim iyi çalışmalar.

 

 RÖPORTAJ ATANAİL ALTINOLUK

 

 

 

Emojiler İle Tepki Ver

YORUMLAR