DENİZLİ'NİN GENÇ YÖNETİCİLERİ RÖPORTAJ 007: KONUĞUMUZ RAHMİ ÖZER

DENİZLİ'NİN GENÇ YÖNETİCİLERİ RÖPORTAJ 007: KONUĞUMUZ RAHMİ ÖZER

Denizli’nin genç yöneticileri bölümümüzün bu haftaki konuğu spor alanında bir çok başarısı ve fitness eğitmenliği bulunan Rahmi Özer. Taekwando Balkan Şampiyonluğu bulunan Spor Adamı Rahmi Özer ile yeni açtığı işletmesinde Sağlıklı yaşam ve Spor Hakkında kapsamlı bir Röportaj Gerçekleştirdik.

ATANAİL ALTINOLUK:  Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz bize biraz eğitim durumunuzdan bahseder misiniz?

 

RAHMİ ÖZER: Pamukkale Üniversitesi Spor Bilimleri Bölümü mezunuyum.

 

ATANAİL ALTINOLUK: Bize biraz yapmış olduğunuz çalışmalar hakkında bilgi verir misiniz ?

 

RAHMİ ÖZER: 12 Yıldır aktif olarak süren bir spor hayatım var. Uzun yıllardan beri bu sektörün içindeyim. Fitness antrenörlüğü ve bir çok spor alanında başarılarım var. Yıllardan beri oluşan bu tecrübemi kullanmak ve insanların yaşam kalitesini arttırmaya yönelik olarak geçtiğimiz aylarda bir spor salonu kurdum.

 

ATANAİL ALTINOLUK: Denizli’de son yıllarda spor salonlarında çok fazla bir artış mevcut. Sizi bu girişime iten şeyler ne oldu ?

 

RAHMİ ÖZER: Dediğiniz gibi spor salonlarında son yıllarda büyük bir artış mevcut. Bu artışı inceleyecek olursak iyi tarafı insanların spor yapmak konusunda bilgilenmiş olmaları ve kendi yaşamlarına önem vermeleri ama kötü yönleri de var. Örnek vermek gerekirse bu iş dışarıdan bakıldığında kar marjı yüksek bir iş gibi gözüküyor ve eğitimli eğitimsiz herkes bu işi yapmak istiyor ve durum bu şekilde olunca kalite ister istemez düşüyor. Ben de az önce de söylediğim gibi Uzun yıllardan beri süren aktif olarak devam ettirdiğim ve belgelerle süslediğim bir spor hayatım var. Ben de buna farklı bir boyut katarak devam etmek istedim.

 

ATANAİL ALTINOLUK: Farklı boyut derken, bu salonu diğer salonlardan ayıran farklılıklar nelerdir?

 

RAHMİ ÖZER: Öncelikle butik bir hizmet vermek istedik. İnsan odaklı özel bir çalışma sistemimiz var. İnsanlar artık biraz daha kendilerini rahat hissedecekleri ve aile ortamının olduğu salonlar arıyorlar. Bizde bu hizmeti vermek istedik. Açılan çoğu spor salonunun hepsi aşağı yukarı aynı tarzda aynı şekilde aynı hizmetleri vermekte. Bizde bunun biraz dışına çıkmak istedik. Spor malzemeleri alıp bir kaç hoca tutup dört duvar arasına koymaya ek olarak biz bilgimizi ön plana çıkarmak istedik. Sonuçta bu işi uzun yıllar boyunca meslek olarak yapmış biri olarak söylemeliyim ki herşeyde olduğu gibi sporda da insan arası iletişim çok önemlidir. Bizde birinci öncelik bu oldu.

 

ATANAİL ALTINOLUK: İnsanlar spor ve fitness konusunda ne kadar bilinçli ?

 

RAHMİ ÖZER: Yavaş yavaş bilinçlenme var fakat hala tam anlamıyla bu düşünce oluşmuş değil. Şuan her 10 insanın 7’sinde bir kronik rahatsızlık var. Buna yönelik hizmetler vermek çok önemli. Spor salonlarına bu problemlerini tam anlamıyla anlatabilmeli. Çünkü ne kadar çok sağlığa yönelik çalışma yapılırsa verimde buna paralel olarak artar. Biz ilk olarak üyelerimize bunları soruyoruz. Buna yönelik program hazırlıyoruz. İnsanların bilinçlenmesi güzel birşey ama bir uzman tavsiyeside şart.

 

ATANAİL ALTINOLUK: Peki Spor yapmak herkes için sağlıklı mı ?

 

RAHMİ ÖZER: Spor’un bir çok çeşiti var. Eğer bizim gibi uzman gözetimi altında yapılıyorsa hiç bir sorun olmayacaktır. Bizi diğer spor salonlarından ayıran şey ise bu. Biz kişi odaklı çalışıyoruz. Dediğim gibi spor yapmanın bir çok yolu var. Bizde her insana yönelik spor branşı mevcut. Fitness Hizmeti, Pilates hizmeti veriyoruz , Crossfit Hizmeti veriyoruz, Fonksiyonel çalışmalar yapıyoruz ayrıca dövüş sanatları derslerimiz var, çocuklar için fitness ve taekwando derslerimiz var. Fitness salonumuz zaten Denizli’de ki standartların üzerinde ama biz bunun dışında az öncede dediğim gibi birçok branşla öne çıkmak istiyoruz. Bu da insan sağlığı için çok önemli bir konu.

 

ATANAİL ALTINOLUK: Anlattıklarınıza göre bu iş ticari kaygınında ötesinde bir hizmet ve sorumluluk işi.

 

RAHMİ ÖZER: Kesinlikle öyle. İşletmecilerin bir kısmı bu işlerde kar marjının çok yüksek olduğunu düşünüyor ve buna yönelik bu tarz salonlar kuruyorlar. Aslında kar marjı çok yüksek değil. Bir spor salonunu malzemelerinin maliyeti ile üye bedelini karşılaştırdığımızda ekonomik olarak birbirlerini dengelemeleri için çok ciddi bir sirkülasyona ihtiyaç var. Ayrıca bu sirkülasyon için bir anda çok fazla üye alımı yaparsamda hizmet kalitem düşer. Bu ince noktaları çok iyi ayarlamak lazım. Biz bu işi özel stüdyolarda, yukarıda anlattığım kişiye yönelik çalışmalarla ve çok fazla branşa hakim olmamız sayesinde bunu dengelemeye çalışıyoruz. Biz işin içinden geldiğimiz için bu negatifliği kendimize artı olarak dönüştürebiliyoruz.

 

ATANAİL ALTINOLUK: Kurmuş olduğunuz bu kompleks normal bir spor salonundan ziyade çok amaçlı bir kompleks gibi. Az öncede belirttiğiniz hizmetler hakkında bize biraz bilgi verebilir misiniz ?

 

RAHMİ ÖZER: Öncelikle burası bir sosyal alan. İnsanlar burada sosyalleşiyor ve vakit geçiriyorlar. Vakit geçirmekten keyif almadığınız bir yere gitmek istemezsiniz. Biz hedefe yönelik çalışıyoruz. Bu çalışmalar içinde Fitness, Jimnastik, Taekwando, Çocuklar için Fitness, Özel Çalışma, Wellness, Reformer gibi birçok hizmetimiz mevcut. Bu çalışmalar için bir çok belgeye ve başarılara sahibiz. Spor salonu deyince akla gelen koşu bandı ardından bisiklet, dambıl uygulamasının dışına çıkmaya çalışıyoruz. Bu belgeleri de burada insanların maksimum verim alabileceği şekilde kullanmaya çalışıyoruz.

 

ATANAİL ALTINOLUK: Bu bahsettiğiniz belge ve başarılar neler?

 

RAHMİ ÖZER: Benim Taekwando Balkan Şampiyonluğum var. Fitness Antrenörlüğüm ve Crossfit dediğimiz bireysel antreman birebir çalışma antrenörlüğüm var. Aramızda Kondisyoner arkadaşlar ve ayrıca Taekwando konusunda Avrupa ve Dünya Şampiyonu Jimnastik eğitmeni arkadaşlarımız da mevcut. Hizmet verdiğimiz bütün branşlarda belgelerimiz mevcut ve bu kadar bilgiyi de misafirlerimize maksimum verim sağlamak için kullanıyoruz.

 

ATANAİL ALTINOLUK: Az önceki konuşmalarınızda çocuklar için fitness eğitimide verdiğinizi belirttiniz. Bu terimi ilk defa duymuştum. Bu konu hakkında biraz bilgi verebilir misiniz ?

 

RAHMİ ÖZER: Dışarıda çocuklar nasıl oynuyosa nasıl hareketliyse aynı hareketlilği burda yaşamasını sağlıyoruz. Eskiden hepimiz sokaklarda oynardık fakat şimdi heryer apartman ve araba olmuş durumda. Ailelerde haklı olarak çocukların sokaklarda olmasına daha mesafeli. Çocuklar bilgisayara çok fazla yönelmiş durumda ve bu yüzden obezite gibi hastalıklar yükselmiş durumda. Bizde bunun önüne geçmek amacıyla çocuklara hareketlik katmak için çeşitli egzersizler ve oyunlar ile onlara hareket katıyoruz. Yani o çocuğu biz koşu bandına sokmuyoruz. O çocuk burda oyun oynuyor gibi zıplasın eğlensin ve egzersizini yapsın istiyoruz. Ailelerde bu durumdan gayet memnun durumda.

 

ATANAİL ALTINOLUK: Genelde sosyal medya da gördüğümüz ve bugünlerde oldukça meşhur olan kilo verdirici ürünler sağlıklı mı?

 

RAHMİ ÖZER: Bu gibi durumlarda yağ ve kas oranı çok önemlidir. 1 kilo yağ 1 kalem kadarken 1 kilo kas o kalemin ucu kadar. Yani 90 kilo bir insan vardır heryeri yağdır şişman görünür. 90 kilo insan insan vardır fit görünür. Önemli olan kilo vermek değil sağlıklı görünmek. Önemli olan o ilaçların kimyasal mı yoksa doğal mı olduğudur. Kimyasal ilaçlar çok zararlıdır ve kesinlikle şahsen ben kullanılmasını tavsiye etmiyorum. Doğal olan ilaçlar ise zayıflama ilacı olarak değil gıda takviyesi olarak geçer. Bu tür takviyelerin eğer o insanda alerjik bir reaksiyon yoksa kullanan açısından hiçbir negatif etkisi yoktur. Bunlar tamamen meyve, sebze ve et de bulunan maddelerdir. Uzman tavsiyesi ile kullanmak her zaman en sağlıklı yoldur.

 

ATANAİL ALTINOLUK: Son olarak bu tür kimyasallara başvurmadan bu işleri yaşam tarzı haline getirmek sanırım bu tür konularda en önemli şey.

 

RAHMİ ÖZER: Kesinlikle. Bunu bir yaşam felsefesi haline getirmek çok çok önemli. Sporu hayatımızın bir parçası haline getirmeliyiz. En çok duyduğumuz sözlerden biri olan ‘Sağlam Kafa Sağlam Vücudda bulunur’ Sözü aslında herşeyi özetlemekte. Spor yaptıkça yaşam kalitemizde artıyor ve yaşam keyfimizin artması sosyal hayatımızda bizi psikolojik olarak çok fazla etkiler. Bu bir zincir reaksiyon.

 

ATANAİL ALTINOLUK: Bize vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederiz. İyi çalışmalar dileriz.

 

RAHMİ ÖZER: Ben teşekkür ederim iyi çalışmalar.

 

 

Emojiler İle Tepki Ver

YORUMLAR