'ERDOĞAN'I DESTEKLEYEN TÜRKİYE'YE GİTSİN'

'ERDOĞAN'I DESTEKLEYEN TÜRKİYE'YE GİTSİN'

Muhabirimiz Atanail Altınoluk, Hollanda’nın en önde gelen Avukatlık bürosu olan Rotterdam’daki Köse Hukuk Bürosunun önemli avukatlarıdan Avukat Erdal Kaya ile son zamanlarda Hollanda’da Türkiye karşıtı söylemleriyle dikkat çeken ve milliyetçi duruşu ile yükseliş gösteren politikacı Geert Wilders hakkında kısa bir röportaj gerçekleştirdi. Geert Wilders’ın Türkiye’deki siyasi durumdan çok fazla etkilendiğini ve bu yüzden Türklere yönelik sert söylemlerde bulunduğunu dile getiren Kaya, Geert Wilders’ın oylarını genelde eğitimsiz kesimden aldığını söyledi.

ATANAİL ALTINOLUK: Genel olarak Türkiye’ye karşı olan ve İslam düşmanı kimliğiyle ön plana çıkan politikacı Geert Wilders’ın son zamanlarda Hollanda halkından aldığı desteğin artmasının sebeplerini neye bagliyorsunuz?

ERDAL KAYA: Geert Wilders’a göre Hollanda hükümeti 'İslami’ terorizme olanak sağladı. Wilders, Hollanda hükümetinin bunlara karşı yeterince önlem almadığını ve bu tur durumlara sert davranmadığını savundu. Her zaman sözde Islami teröre karşı daha sert ve daha güvenlikçi olunması gerektiğini dile getirdi. Gerekirse bütün İslami ülkelerden gelen insanlara kapıların kapatılması gerektiğini söyledi. Daha milliyetci söylemler söyleyerek Hollanda halkına daha duygusal olarak yaklaştı. Bu yuzden seçim çalışmalarında yanına daha fazla kişiyi çekebildi ve bazı kesimlerden de destek alabildi.

 

ATANAİL ALTINOLUK: Genel olarak hangi kesime daha çok hitap ediyor?

 

ERDAL KAYA: Arastırmalara göre eğitim seviyesi düşük olan kesim ona biraz daha yakın. Hollanda’nın biraz daha bilinçli kesimi Geert Wilders’a daha mesafeli bakıyor. Zaten Geert Wilders’da propagandasını yaparken daha çok eğitim seviyesi düşük kitleye hitap ediyor.

 

ATANAİL ALTINOLUK: Arastırmalara göre önümüzdeki aylarda gerçeklesecek olan seçimde yüzde 20 gibi bir oy alacağı söyleniyor. Bu gerçekleşirse burada yasayan Türkler bundan nasıl etkilenir?

 

ERDAL KAYA: Geert Wilders, kendi beyanatlarına göre 20 milletvekili çıkaracağını söylüyor fakat her seçimde buna benzer tablolar görüyoruz ve her zaman bunun biraz daha altında kalıyor. Altında kalsa bile Geert Wilders bu söylemleri sayesinde kendine bir popülizm yaratıyor. Az önce de dediğim gibi her zaman insanların duymak istedikleri şeyleri cok rahat ve açık söyleyebiliyor. Duygusal yönlerden insanlara yaklasıyor. Türkler konusuna gelecek olursak da bundan birkaç yıl öncesine kadar spesifik olarak Türklere yönelik bir söylemi yoktu. Türklerde müslüman olduğu için o genel kapsamın içine Türklerde giriyordu. Fakat son zamanlarda Türkiye'de yaşanan siyasi gelişmelerden sonra Türkleri ayri bir hedef olarak gördü. Şuan Hollanda’da Denk adında 2 Türkün kurmuş olduğu bir parti var ve bunun üstünden onlara yükleniyor. Çok net bir şekilde Hollanda’da Erdoğan'ı destekleyen birini gördüğünde verin Pasaportunuzu Erdoğan'ın yanına gidin diyor. 15 Temmuz olaylarından sonra buradaki Türkler de Türkiye'ye olan desteklerini gösterdiklerinde Geert Wilders buna cok büyük tepki gösterdi ve keşke darbe gercekleşseydi, askerler Erdoğandan daha iyidir gibi söylemlerde bulundu.

 

ATANAİL ALTINOLUK: Wilders’ın genel olarak eğitim düzeyi düşük olan insanlardan oy aldığını söylediniz fakat bildiğim kadarıyla eğitim seviyesi bakımından Hollanda Dünya'nın en önde gelen ülkelerinden biri. Nasıl oluyor da sadece eğitimsiz kesimin oylarıyla bu kadar fazla oy alabiliyor ?

 

ERDAL KAYA: Hollanda tarımı cok kuvvetli bir ülke olduğunu biliyoruz ve tarımla ugraşan insanların coğu eğitmini belirli bir seviyeye kadar getirmis ve bırakmış. Evet genel oyunu bu kesimden alıyor ama bu demek değildir ki öbür kesimden de oy almıyor. Insanların milliyetci duygularından da kendine çok güzel bir pay sağlıyor. Hatta parlemento’da bu millyetci söylemlerine de devam etti ve Turk milletvekillerinden de söylemleri Adolf Hitler’e benzetilerek tepkiler gördü.

 

ATANAİL ALTINOLUK: Son olarak sizce Geert Wilders’ın önümüzdeki aylarda gercekleştirelecek olan seçimlerdeki şansı nedir?

 

ERDAL KAYA: Ben şahsen Geert Wilders’ın hükümete ya koalisyon yada başbakan bi şekilde girmesini istiyorum. Ben tabikide ona oy vermiyorum ama gelsin ne olduğunu görelim. Cünkü bu insan meclise giremediği sürece her zaman popüler olarak kalacak. Yabancılar burada Geert Wilders’ın söylediği şeylerden de korkmuyorlar fakat sürekli bu söylemleri rahatsız edici oluyor. Benim şahsi görüşüm bu kişi meclise girsin ve bu popülaritesi bir an önce son bulsun. Meclisteki bütün partiler biz herkesle koalisyon yaparız ama onun partisiyle koalisyon yapmayız diyorlar. Meclis içinde hemen hemen bütün partiler tarafından bu parti dışlanıyor ve buda onlari mağdur konumuna sokuyor. Bunu da çok iyi kullanabiliyor.

 

ATANAİL ALTINOLUK: Bize zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederiz.

 

ERDAL KAYA: Asıl ben teşekkür ederim iyi çalışmalar.

 

Röportaj Atanail Altınoluk

 

Emojiler İle Tepki Ver

YORUMLAR