“HERKES KENDİ İŞİNİ YAPSIN”

“HERKES KENDİ İŞİNİ YAPSIN”

Denizli Otomobilciler ve Galericiler Kooperatifi Başkanı Necip İrdem, kentte galericiliği anlattı. Merak edilen ve dikkat edilmesi gereken konularda önemli açıklamalar yapan başkan İrdem, otomobil almak isteyenlerin muhataplarının sağlam olması gerektiğinin altını çizdi. Necip İrdem, meslekteki incelikleri kamuoyu ile paylaştı. İrdem, ÖTV zammının kendilerini etkilemediğini açıklarken, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin ikinci el otomobilde yetki belgesi olmayanların satış yapamayacağını açıklamasını da doğru bulduğunu söyledi…

 Galericilik tam olarak ne anlama geliyor. Denizli’de kaç galerici var?

Otomobil alıp satım işleriyle uğraşan kişiye galerici denir. Kentte kayıtlı ve kayıtsız olmak üzere yaklaşık 280 galeri var.

Galericiden otomobil almak isteyen vatandaşlar nelere dikkat etmelidir?

İkinci el otomobil alacak kişiler aracın ilk önce kazası var mı yok mu ona bakmalı. Bunun yanında motor çok önemli. Ayrıca otomobil alınan galerinin kaliteli ve sağlamlığı da ön planda tutulmalıdır. İkinci el otomobil alacak kişinin iyi bir muhatabı olmalıdır.

Yeni kurulan Galericiler Sitesi’nde kolaylıklar neler olacak?

Galericiler Sitesi Denizli’nin yüz akı projelerinden birisidir. İkinci el otomobil almak isteyenlere çok büyük avantaj ve kolaylık olacak. Derli toplu olacağız. Bu proje bittiğinde kent trafiği de biraz olsun rahatlamış olacak. Vatandaş her şeyini buradan çıkmadan halledebilecek. Tesiste 356 metrekarelik 146 ana işyeri olacak. Burada 15 işyeri, sosyal tesis, restoran, noter, banka, trafik tescil, dinlenme alanı, kafeterya, konferans salonu ve cami bulunacak.

2016 yılı galericiler için nasıl geçti, 2017’den beklentileriniz nelerdir?

2016 yılı sıkıntılı geçti. Türkiye’nin yaşadığı tehlikeler ve hadiseler ister istemez bizleri de etkiledi. Yeni yılda esnafa Kobi desteği bekliyoruz. Kobi desteği açılmalı, millet de rahatlamalı.

Dolardaki artış galericileri etkiliyor mu?

Çok etkiliyor. Çünkü bu artışlar sonrası piyasaya sıcak para girmiyor.

İkinci elde en çok satılan araçlar hangileridir?

Marka olarak şu çok satıyor diyebileceğimiz pek otomobil yok. Hepsi satılıyor. Ama en çok satılan otomobillerde en çok servise bakılıyor. Aldığınız otomobilin servisi varsa daha çok rağbet görüyor.

Denizli’de nüfusa oranla neredeyse her 3 kişiden birinde otomobil var. Bunun nedeni ne olabilir?

Denizli’de neredeyse her ailede bir otomobil bulunuyor. Türkiye ortalamasında Denizli rahat ve ekonomisi iyi olan bir şehir. Nüfusa oranla ilk sırada bile olabilir.

Galericilerin sıkıntıları ve sorunları nelerdir. Bununla birlikte çözümleri neler?

Galericilerin en büyük sıkıntısı yer sorunuydu. Bunu da çözüme kavuşturuyoruz.

İkinci el otomobil fiyatları Denizli’de nasıl. Türkiye’de diğer illere göre otomobil fiyatları ucuz mu pahalı mı?

Denizli’de ikinci el otomobil fiyatları yüksek. Çünkü bölgenin otomobili temiz. Fiyatların diğer illerde düşük olmasının sebebi de, deniz olan illerde nem yüksek olduğu için çürüme konusu, nüfusu çok olan illerde de kazanın daha çok olmasından kaynaklanıyor.

ÖTV zammı ikinci el otomobil fiyatlarını nasıl etkiliyor?

ÖTV zammı pek etkilemiyor. Çünkü zaten her yıl bununla ilgili artış oluyor.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin ikinci el otomobilde yetki belgesi açıklamasındaki düşünceleriniz nelerdir?

Bu henüz yürürlüğe girmiş bir şey değil. Denizli’de hiçbir galericinin yetki belgesi yok. Bakan Tüfenkci de açıklaması her önüne gelen kişinin, yetki belgesiz kişilerin otomobil satmasına izin verilmeyeceği… Bu yürürlüğe girdiğinde belgeler dernekten alınacak. Yani Denizli Otomobilciler ve Galericiler Kooperatifi olarak bizler vereceğiz. Herkesin kendi işini yapmasını istiyoruz. RÖPORTAJ: HACI SELAMOĞLU

 

 

 

 

 

 

Emojiler İle Tepki Ver

YORUMLAR